Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Jediná opatrovateľka zubrov na Slovensku zrejme skončí

Lesy tvrdia, že na chode zubrej zvernice sa ani v budúcnosti nič nezmení.

Zdenka Marková robí ošetrovateľku zubrov takmer dvadsať rokov oficiálne. Neoficiálne už takmer štvrťstoročie. Vo funkcii čoskoro skončí.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

LOVCE, TOPOĽČIANKY. Zubria zvernica v Topoľčiankach a Zdenka Marková akosi patria k sebe. Minimálne od deväťdesiatych rokov, kedy do jedinej takejto zvernice na Slovensku začali chodiť turisti.

Paradoxom pritom je, že Zdenka Marková vyštudovala strojárčinu a k zubrom sa dostala pred viac ako dvadsiatimi rokmi len náhodou. „Prvé dva roky to bolo naozaj hrozné aj riskantné. Mali sme tu až 33 zubrov, z toho osem býkov vážiacich vyše tony. Nemala som ani poňatia ako sa o zubrov starať. Prosím vás, veď ja som predtým ani zajaca nekŕmila. A zrazu som mala pred sebou najväčšieho európskeho cicavca. Kŕmila som ich tak, že zadok mi trčal dva metre od krmítok,“ smeje sa pri spomienke na svoje začiatky dnes už mimoriadne skúsená chovateľka zubrov.

Zdroj: Nik nemá skúsenosti ako ona

Jej pôsobenie v obore by ale malo podľa našich informácií z viacerých zdrojov skončiť. „Teraz boli voľby, tak závisí to aj od toho, kto bude pri koryte. Ak skončí, bude to dobrá hlúposť, lebo nikto nemá také skúsenosti ako ona,“ povedal náš zdroj, ktorý si neželá byť menovaný.

O tom, že s prácou v zvernici by mala skončiť, hovorí aj samotná ošetrovateľka majestátnych zvierat. „Prebehlo výberové konanie a ja nie som tá, ktorá tu bude robiť,“ tvrdí Zdenka Marková. Podľa nej sa menila legislatíva tak, že živnostníci ponúkajúci svoje služby štátnym podnikom musia po novom prejsť konkurzom.

Tým dlhoročná chovateľka podľa vlastných slov neprešla preto, že údajný víťaz navrhol štátnym lesom radikálne nižšiu cenu. „Učila som sa asi desať rokov, kým som sa naučila túto prácu aspoň trochu robiť a som jediným chovateľom zubrov na Slovensku. Teraz sa však chov úplne bagatelizuje a posunulo sa to do takého štádia, že nakŕmiť zvieratá môže hocikto. To ale nie je len o tom, s tými zvieratami sa sústavne pracuje, sleduje sa ich zdravotný stav, genetické dispozície, venuje sa tu človek turistom,“ hovorí ošetrovateľka.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Lesy nemajú voči práci Markovej výhrady

Lesy SR, pod ktoré zvernica spadá, ale upozorňujú na to, že verejné obstarávanie ešte nebolo ukončené. „Pani Marková nie je s Odštepným závodom Topoľčianky v pracovnom pomere, zmluva jej skončila v decembri. Od januára vykonáva práce dočasne na základe objednávky odštepného závodu,“ povedal Vlastimil Rezek, hovorca štátneho podniku Lesy SR.

Zmenou legislatívy sa lesy stali verejným obstarávateľom a na zákazku súvisiacu s chovom zubrov musel závod vykonať verejné obstarávanie.

Podľa našich informácií bolo záujemcov o poskytovanie služieb šesť.

„Po ukončení verejného obstarávania bude uzatvorená zmluva s predkladateľom víťaznej ponuky. Voči práci Zdenky Markovej Odštepný závod Topoľčianky nemal výhrady. Túto prácu vykonávala rôznou formou dlhé roky, za čo jej patrí zo strany závodu uznanie a poďakovanie,“ povedal Vlastimil Rezek.

Na kolene

Zdenka Marková tvrdí, že ona nebude tou, ktorá bude v chove zubrov v Topoľčiankach pokračovať. „Dala som cenu, ktorá sa približovala výdavkom a práci, čo tu vykonávam. Ale iba približovala, určite nebola dostatočná. No našiel sa niekto, kto ponúkol radikálne nižšiu cenu,“ naznačila.

Táto opatrovateľka pritom k zvernici patrí už od roku 1988, kedy sa o zvieratá začala starať. Oficiálne sa chovateľkou stala o päť rokov neskôr.

Keď začínala, v zvernici neboli žiadne podmienky na príchod turistov – nikto sa o rozvoj turistického ruchu v tom čase nesnažil. Zdenka Marková si vydupala aspoň vznik bufetu či sociálnych zariadení, pred piatimi rokmi otvorili aj náučný chodník.

„Zo začiatku sa tu robilo všetko na kolene. Keď boli turisti smädní, nalievala som im sirupovú vodu – teda to, čo som tu mala. Začalo ma baviť, že tých ľudí začalo baviť chodiť sem,“ spomína si chovateľka zubrov.

Tona živej váhy verzus žena

Veľa si toho odskákala aj pri samotných zvieratách. Spomína napríklad na Štedrý deň, ktorý strávila naháňaním ujdeného zubra.

Bežne sa dostávala aj do životu nebezpečných situácii. Keď sa niektoré zo zvierat nedostavilo na kŕmenie, bolo na ošetrovateľke, aby prehľadala 27-hektárové srdce obory a ranené či choré zviera našla a ošetrila. Dospelý európsky bizón pritom dosahuje hmotnosť prevyšujúcu tonu. A nie je ťažké domyslieť si, ako sa chová, keď si chráni svoje mladé.

Za vrchol svojej kariéry ale považuje narodenie zubrích dvojičiek. Dovtedy neboli záznamy o tom, že by sa nejakému inému zubrovi v Európe narodili dvojičky. Pani Zdenka osobne jedno z mláďat, ktoré stádo odvrhlo, zachránila. Malú Sitku doslova vytrhla od rozzúrených zubrov, ktoré si ju pohadzovali ako futbalovú loptu. Zubríča po pár mesiacoch zdochlo na zápal pľúc.

ico

Zvernica by sa nemala zmeniť

Lesy SR mienia nechať zubriu zvernicu zachovanú minimálne v stave, v akom je teraz. „Starostlivosť o chov zubrov bude zabezpečená na zodpovedajúcej úrovni a víťaz verejného obstarávania bude zmluvne zaviazaný na dodaní služieb v požadovanej kvalite. Neplánujeme zmeniť súčasný status zvernice, bude slúžiť rovnakým účelom ako doteraz a bude prístupná verejnosti,“ povedal hovorca lesov Vlastimil Rezek. Do zubrej zvernice bude naďalej chodiť aj ošetrovateľka Zdenka Marková. Zvieratá, ktoré si počas dvadsiatich rokov práce zamilovala, bude sledovať aj v prípade, že už nebude môcť poskytovať svoje služby štátnemu podniku.

Tomáš Holúbek

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Kam vyraziť