Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Krajský šéf Smeru: Nitra je baštou strany

Prinášame vám analýzu výsledkov predčasných parlamentných volieb v Nitrianskom kraji. Poradie strán bolo iné ako na celoslovenskej úrovni.

Ilustračné foto.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Prinášame vám analýzu výsledkov predčasných parlamentných volieb v Nitrianskom kraji. Poradie strán bolo iné ako na celoslovenskej úrovni.

NITRA. Päť krajov v roku 2006, sedem krajov v roku 2010 a všetkých osem krajov v tomto roku – takto dobýjal Smer Slovensko. Výsledky parlamentných volieb za posledných šesť rokov ukazujú, ako v krajoch stúpala popularita strany Smer niekdajšieho premiéra Roberta Fica.

V tých posledných parlamentných voľbách v polovici marca sa žiadna iná z politických strán na výsledky Smeru ani len nechytala. Ani v jednom kraji nespadol víťaz volieb pod tridsať percent.

Najmenej voličov mal Smer v Bratislavskom kraji (32,6 %) a s troškou zveličenia by sa dalo povedať, že čím východnejšie od hlavného mesta, tým podpora stúpala.

Napríklad v Trnavskom kraji získal Smer 35,7 % hlasov, v Nitrianskom 39, 8 %, v Banskobystrickom 46,1 % a v Prešovskom 50,5 %.

Juh brali Most a SMK

Nitriansky kraj sa vyznačuje viacerými špecifikami, čo sa odrazilo aj vo volebných výsledkoch. V južných okresoch nášho kraja žije početná skupina občanov maďarskej národnosti.

To spôsobilo, že v kraji boli výsledky neporovnateľné so zvyškom Slovenska. Aj tu síce vyhral Smer (39,8 %), no na druhom mieste sa umiestnil Most (14,9 %) a tretiu priečku obsadila SMK (13,2 %), ktorá sa reálne do parlamentu ani len nedostala.

Nitriansky kraj by na rozdiel od Slovenska poslal do parlamentu len päť strán. Okrem už spomínanej trojice Smer, Most a SMK by s odretými ušami prešli aj kresťanskí demokrati (5,9 %) a matovičovci (5,8 %).

V kraji úplne pohoreli pravicové strany SaS a SDKÚ. Občania Nitrianskeho kraja by ich v parlamente vidieť nechceli. Dali im len 4,5%, respektíve 4,3 % svojich hlasov.

Len v troch obvodoch nevyhral Smer

Z celého Slovenska mala Ficova strana súpera iba na juhu Nitrianskeho a Trnavského kraja. Tu vyhrávali strany Most a SMK.

Spomedzi všetkých volebných obvodov na Slovensku nevyhral Fico iba v troch. Z nich dva sa nachádzajú v Nitrianskom kraji.

Ide o obvody Komárno a Štúrovo. V oboch skončil Smer až na treťom mieste. Drvivo v nich víťazila SMK, ktorá zorala takmer polovicu voličov. Na druhom mieste bola so značným, približne desaťpercentným odstupom, Bugárova strana Most.

Topoľčanci rodáka Fica milujú

Okrem úspechu SMK a Mostu v dvoch obvodoch sa Nitriansky kraj blysol ešte jednou raritou. Obvod Topoľčany sa zaradil medzi päť obvodov v rámci celého Slovenska, v ktorých získal Smer nad šesťdesiat percent hlasov.

Niektorí vysokú podporu Smeru v topoľčianskom obvode zdôvodňujú tým, že Robert Fico je rodák z Topoľčian. V topoľčianskom volebnom obvode uhral Smer až 64 % hlasov. Pritom pred dvoma rokmi tu mal zhruba o desať percent menej.

Nad 60 % získal Smer ešte v obvodoch Bánovce nad Bebravou, Čadca, Svidník a Vranov nad Topľou.

Uspeli aj maďarské strany

V spomínanom obvode Topoľčany teda valcoval Smer (64 %). Druhé bolo KDH (8,1 %) a tretí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) so ziskom 6,5 %. Topoľčiansky obvod by do parlamentu posunul aj Slotovu SNS (5,8 %).

Obvod Komárno suverénne získala SMK (41,8 %). Nasledoval Most (31,2 %) a Smer (12,3 %). Všetky ostatné strany v komárňanskom obvode pohoreli, ani jedna nedosiahla čo i len tri percentá hlasov.

Ako cez kopirák volil aj obvod Štúrovo. SMK zvíťazila so 47 % hlasov, nasledoval Most s 36,6 % a Smer so 7,5 %. Každý z ostatných subjektov mal pod dve percentá voličov.

Nitrianskemu obvodu tiež dominoval Smer, ktorý tu získal 52 % hlasov. Nasledovalo KDH (8,3 %) a matovičovci (6,7 %). Do parlamentu by sa podľa výsledkov v nitrianskom obvode dostali ešte ďalšie štyri strany – SaS, SDKÚ, Most a SNS. Každá z nich sa pohybovala niekde medzi piatimi a šiestimi percentami hlasov.

Obvod Levice volil hlavne Smer (34,7 %), ktorý nasledoval Most (16,7 %) a SMK (13,3 %). OĽaNO tu získali 8,2 % a KDH 5,7 %.

Obvody Nové Zámky a Šaľa mali na prvých štyroch miestach rovnaké strany. Najviac hlasov získal Smer, po ňom nasledoval Most, SMK a OĽaNO.

V šalianskom obvode bol rozdiel medzi prvou a druhou stranou tesnejší. Smer tu mal 27,7 % a Most 22,7 % hlasov. Tretia SMK získala 17,3 %, matovičovci 6,2 % a SDKÚ 5,2 %.

Novozámocký obvod hlasoval pre Smer (33,6 %), Most (22,4 %), SMK (18,5 %). Žiadna ďalšia strana by neprekročila hranicu piatich percent potrebnú na získanie parlamentných kresiel.

Krajský šéf Smeru Tibor Glenda.

ico

Krajský šéf Smeru Glenda: Nitra je baštou Smeru

V žiadnom inom krajskom meste Smer nedosiahol toľko hlasov ako v Nitre.

NITRA. Nitriansky kraj budú v parlamente reprezentovať jedenásti poslanci. Toto číslo je rovnaké ako pred dvoma rokmi, kedy neboli predčasné, ale riadne parlamentné voľby.

Až osem z jedenástich poslancov za náš kraj je zo Smeru. Na krajskej centrále strany teda majú dôvod oslavovať.

„Kraj leží na národnostne zmiešanom území, kde v južných okresoch Komárno, Levice, Nové Zámky a Šaľa v minulosti dominovali strany SMK alebo Most. Posledné voľby však potvrdili, že sme získali dominantné postavenie aj v týchto okresoch, kde žijú prevažne obyvatelia maďarskej národnosti,“ hovorí krajský šéf Smeru Tibor Glenda. Strana nevyhrala voľby len v dvoch obvodoch kraja – štúrovskom a komárňanskom.

Smer bodoval aj v samotnom krajskom meste, kde získal 47,92 %. „Je to najlepší výsledok zo všetkých krajských miest. Pre toto číslo je možné nazvať mesto Nitra 'baštou Smeru',“ povedal Tibor Glenda.

Krajský šéf strany pripisuje úspech kampani. Za dva mesiace mal Smer v regióne osemdesiat volebných mítingov.

Za Smer pôjde do parlamentu osem poslancov. Tento počet sa však zrejme rozšíri aj o Milana Halúza z Levíc a Zoltána Daniša z Nitry. Do kresiel v národnej rade zasadnú po tom, čo ich stranícki kolegovia prevezmú miesta vo vláde.

Tomáš Holúbek

ico

Kto z kraja bude v parlamente?

Do parlamentu sa z Nitrianskeho kraja dostalo jedenásť poslancov. Je to presne rovnaké číslo ako pred dvoma rokmi pri riadnych voľbách, ale takmer o polovicu menšie ako vo voľbách v roku 2006.

Zo šiestich strán, ktoré budú v parlamente, nemá žiadneho poslanca z kraja SDKÚ, SaS ani OĽaNO.

Prinášame vám prehľad poslancov Národnej rady SR za Nitriansky kraj podľa jednotlivých strán.

Smer: Tibor Glenda (Alekšince), Ján Richter (Nitra), Ľubomír Jahnátek (Nitrianske Hrnčiarovce), Vladimír Faič (Prašice), Pavol Goga (Topoľčany), Marián Kéry (Červený Hrádok), Marián Záhumenský (Dvory nad Žitavou), Vladimír Matejička (Komárno)

KDH: Pavol Hrušovský (Nitra), Pavol Abrhan (Nové Zámky)

Most: Tibor Bastrnák (Komárno)

Tomáš Holúbek

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Zlatý bod a skazený sen

Vionisti v nedeľu večer vydreli remízu v hodine dvanástej.

Klokočina mala vyzerať podobne ako Chrenová I. Rozhodla politika

Smer rondokubizmus vznikol iba v Československu. V Nitre sú takými budovami škola na Cintorínskej ulici a obytné domy na Štúrovej ulici.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Kamión s poruchou na T.G. Masaryka

Fotogaléria z miesta.

Všetky správy

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Zamestnanci pracujúci v Googli na roboaute: odišli sme, lebo nám platili príliš veľa

Ľudia z projektu Waymo si nechali vyplatiť obrovské prémie a prešli ku konkurencii.

Desať miest s najčistejšou vodou na svete

Pozrite si tipy na miesta s najčistejším morom a priezračnou vodou, kde možno pozorovať podvodný svet do detailov.

Kam vyraziť