Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Krajský šéf Smeru: Nitra je baštou strany

Prinášame vám analýzu výsledkov predčasných parlamentných volieb v Nitrianskom kraji. Poradie strán bolo iné ako na celoslovenskej úrovni.

Ilustračné foto.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Prinášame vám analýzu výsledkov predčasných parlamentných volieb v Nitrianskom kraji. Poradie strán bolo iné ako na celoslovenskej úrovni.

NITRA. Päť krajov v roku 2006, sedem krajov v roku 2010 a všetkých osem krajov v tomto roku – takto dobýjal Smer Slovensko. Výsledky parlamentných volieb za posledných šesť rokov ukazujú, ako v krajoch stúpala popularita strany Smer niekdajšieho premiéra Roberta Fica.

V tých posledných parlamentných voľbách v polovici marca sa žiadna iná z politických strán na výsledky Smeru ani len nechytala. Ani v jednom kraji nespadol víťaz volieb pod tridsať percent.

Najmenej voličov mal Smer v Bratislavskom kraji (32,6 %) a s troškou zveličenia by sa dalo povedať, že čím východnejšie od hlavného mesta, tým podpora stúpala.

Napríklad v Trnavskom kraji získal Smer 35,7 % hlasov, v Nitrianskom 39, 8 %, v Banskobystrickom 46,1 % a v Prešovskom 50,5 %.

Juh brali Most a SMK

Nitriansky kraj sa vyznačuje viacerými špecifikami, čo sa odrazilo aj vo volebných výsledkoch. V južných okresoch nášho kraja žije početná skupina občanov maďarskej národnosti.

To spôsobilo, že v kraji boli výsledky neporovnateľné so zvyškom Slovenska. Aj tu síce vyhral Smer (39,8 %), no na druhom mieste sa umiestnil Most (14,9 %) a tretiu priečku obsadila SMK (13,2 %), ktorá sa reálne do parlamentu ani len nedostala.

Nitriansky kraj by na rozdiel od Slovenska poslal do parlamentu len päť strán. Okrem už spomínanej trojice Smer, Most a SMK by s odretými ušami prešli aj kresťanskí demokrati (5,9 %) a matovičovci (5,8 %).

V kraji úplne pohoreli pravicové strany SaS a SDKÚ. Občania Nitrianskeho kraja by ich v parlamente vidieť nechceli. Dali im len 4,5%, respektíve 4,3 % svojich hlasov.

Len v troch obvodoch nevyhral Smer

Z celého Slovenska mala Ficova strana súpera iba na juhu Nitrianskeho a Trnavského kraja. Tu vyhrávali strany Most a SMK.

Spomedzi všetkých volebných obvodov na Slovensku nevyhral Fico iba v troch. Z nich dva sa nachádzajú v Nitrianskom kraji.

Ide o obvody Komárno a Štúrovo. V oboch skončil Smer až na treťom mieste. Drvivo v nich víťazila SMK, ktorá zorala takmer polovicu voličov. Na druhom mieste bola so značným, približne desaťpercentným odstupom, Bugárova strana Most.

Topoľčanci rodáka Fica milujú

Okrem úspechu SMK a Mostu v dvoch obvodoch sa Nitriansky kraj blysol ešte jednou raritou. Obvod Topoľčany sa zaradil medzi päť obvodov v rámci celého Slovenska, v ktorých získal Smer nad šesťdesiat percent hlasov.

Niektorí vysokú podporu Smeru v topoľčianskom obvode zdôvodňujú tým, že Robert Fico je rodák z Topoľčian. V topoľčianskom volebnom obvode uhral Smer až 64 % hlasov. Pritom pred dvoma rokmi tu mal zhruba o desať percent menej.

Nad 60 % získal Smer ešte v obvodoch Bánovce nad Bebravou, Čadca, Svidník a Vranov nad Topľou.

Uspeli aj maďarské strany

V spomínanom obvode Topoľčany teda valcoval Smer (64 %). Druhé bolo KDH (8,1 %) a tretí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) so ziskom 6,5 %. Topoľčiansky obvod by do parlamentu posunul aj Slotovu SNS (5,8 %).

Obvod Komárno suverénne získala SMK (41,8 %). Nasledoval Most (31,2 %) a Smer (12,3 %). Všetky ostatné strany v komárňanskom obvode pohoreli, ani jedna nedosiahla čo i len tri percentá hlasov.

Ako cez kopirák volil aj obvod Štúrovo. SMK zvíťazila so 47 % hlasov, nasledoval Most s 36,6 % a Smer so 7,5 %. Každý z ostatných subjektov mal pod dve percentá voličov.

Nitrianskemu obvodu tiež dominoval Smer, ktorý tu získal 52 % hlasov. Nasledovalo KDH (8,3 %) a matovičovci (6,7 %). Do parlamentu by sa podľa výsledkov v nitrianskom obvode dostali ešte ďalšie štyri strany – SaS, SDKÚ, Most a SNS. Každá z nich sa pohybovala niekde medzi piatimi a šiestimi percentami hlasov.

Obvod Levice volil hlavne Smer (34,7 %), ktorý nasledoval Most (16,7 %) a SMK (13,3 %). OĽaNO tu získali 8,2 % a KDH 5,7 %.

Obvody Nové Zámky a Šaľa mali na prvých štyroch miestach rovnaké strany. Najviac hlasov získal Smer, po ňom nasledoval Most, SMK a OĽaNO.

V šalianskom obvode bol rozdiel medzi prvou a druhou stranou tesnejší. Smer tu mal 27,7 % a Most 22,7 % hlasov. Tretia SMK získala 17,3 %, matovičovci 6,2 % a SDKÚ 5,2 %.

Novozámocký obvod hlasoval pre Smer (33,6 %), Most (22,4 %), SMK (18,5 %). Žiadna ďalšia strana by neprekročila hranicu piatich percent potrebnú na získanie parlamentných kresiel.

Krajský šéf Smeru Tibor Glenda.

ico

Krajský šéf Smeru Glenda: Nitra je baštou Smeru

V žiadnom inom krajskom meste Smer nedosiahol toľko hlasov ako v Nitre.

NITRA. Nitriansky kraj budú v parlamente reprezentovať jedenásti poslanci. Toto číslo je rovnaké ako pred dvoma rokmi, kedy neboli predčasné, ale riadne parlamentné voľby.

Až osem z jedenástich poslancov za náš kraj je zo Smeru. Na krajskej centrále strany teda majú dôvod oslavovať.

„Kraj leží na národnostne zmiešanom území, kde v južných okresoch Komárno, Levice, Nové Zámky a Šaľa v minulosti dominovali strany SMK alebo Most. Posledné voľby však potvrdili, že sme získali dominantné postavenie aj v týchto okresoch, kde žijú prevažne obyvatelia maďarskej národnosti,“ hovorí krajský šéf Smeru Tibor Glenda. Strana nevyhrala voľby len v dvoch obvodoch kraja – štúrovskom a komárňanskom.

Smer bodoval aj v samotnom krajskom meste, kde získal 47,92 %. „Je to najlepší výsledok zo všetkých krajských miest. Pre toto číslo je možné nazvať mesto Nitra 'baštou Smeru',“ povedal Tibor Glenda.

Krajský šéf strany pripisuje úspech kampani. Za dva mesiace mal Smer v regióne osemdesiat volebných mítingov.

Za Smer pôjde do parlamentu osem poslancov. Tento počet sa však zrejme rozšíri aj o Milana Halúza z Levíc a Zoltána Daniša z Nitry. Do kresiel v národnej rade zasadnú po tom, čo ich stranícki kolegovia prevezmú miesta vo vláde.

Tomáš Holúbek

ico

Kto z kraja bude v parlamente?

Do parlamentu sa z Nitrianskeho kraja dostalo jedenásť poslancov. Je to presne rovnaké číslo ako pred dvoma rokmi pri riadnych voľbách, ale takmer o polovicu menšie ako vo voľbách v roku 2006.

Zo šiestich strán, ktoré budú v parlamente, nemá žiadneho poslanca z kraja SDKÚ, SaS ani OĽaNO.

Prinášame vám prehľad poslancov Národnej rady SR za Nitriansky kraj podľa jednotlivých strán.

Smer: Tibor Glenda (Alekšince), Ján Richter (Nitra), Ľubomír Jahnátek (Nitrianske Hrnčiarovce), Vladimír Faič (Prašice), Pavol Goga (Topoľčany), Marián Kéry (Červený Hrádok), Marián Záhumenský (Dvory nad Žitavou), Vladimír Matejička (Komárno)

KDH: Pavol Hrušovský (Nitra), Pavol Abrhan (Nové Zámky)

Most: Tibor Bastrnák (Komárno)

Tomáš Holúbek

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 7 999
  2. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 946
  3. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 691
  4. Vargová z Veselí do Šale 641
  5. Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci 422
  6. Štúrovo rozhodlo šláger v 90. minúte 365
  7. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 342
  8. Neded s cenným víťazstvom 313
  9. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 177
  10. Ivan Veľký 175

Najčítanejšie správy

Nitra

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Vargová z Veselí do Šale

Odchovankyňa nitrianskej hádzanej mení dres v rámci česko-slovenskej interligy.

Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci

Opozícia v krajskom parlamente je ochotná rokovať o spolupráci s kýmkoľvek okrem kotlebovcov. SMK chce urobiť všetko preto, aby sa extrémisti k moci v Nitrianskom kraji nedostali.

Blízke regióny

Riaditeľ múzea prosí zlodejov, aby prsteň vrátili. Polícia stále pátra + foto

Ani po polroku nie sú známi páchatelia krádeže v piešťanskom múzeu. Polícia vraj stále intenzívne pátra po dvoch mužoch.

Hasiči zasahujú pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici

Viac ako tucet hasičov momentálne zasahuje pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici v Trnave. Požiar zachvátil halu a strechu.

Odkryli základy zaniknutej veže opevnenia

Stredovekú vežu plánuje vedenie mesta postaviť nanovo, slúžiť by mala ako výstavný priestor susednej Galérie Jána Koniarka.

Erik Karvai zo Šiah je v tridsiatich rokoch už sedemnásobný majster Európy

Tridsaťročný Šahan Erik Karvai je 7-násobný majster Európy v silovom trojboji. Okrem toho je držiteľ niekoľkých rekordov a viacnásobný majster Slovenska.

Medzi Novými Zámkami a Bánovom bude výluka

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) upozorňujú na výluku medzi stanicami Nové Zámky a Bánov.

Všetky správy

Polícia má meno i záznam s útočníkom v Manchestri (minúta po minúte)

Britská polícia potvrdila Salmana Abediho ako útočníka, ktorý zabil 22 ľudí.

Americká dizajnérka zhodnotila naše značky: Kto nazve čipsy, že Slovakia?

Debbie Millmanová pracovala s Pepsi, či so Star Wars. Ukázali sme jej naše výrobky.

Cígera odmietli aj Višňovský, Handzuš, Országh a Bača

To, že hráči z NHL neprišli na šampionát, berie reprezentačný tréner ako podraz.

Kajínek opustil väzenie a ďakoval Zemanovi za milosť

Miloš Zeman v utorok podpísal milosť pre Jiřího Kajínka.

Zomierali najmä mladí a deti. Manchester sa zomkol

V čase útoku bolo na koncerte Ariany Grandovej až 21-tisíc ľudí.

Kam vyraziť