Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Do Nitry príde Lubomír Kaválek, sekundant geniálneho Bobbyho Fischera

Seriál stretnutí s velikánmi kráľovskej hry pokračuje. Nitra privíta v posledný marcový víkend Lubomíra Kaválka, sekundanta už zosnulého majstra sveta, legendárneho Američana Bobbyho Fischera.

Hra so 64 políčkami má svoje výnimočné postavy a v posledných rokoch majú k niektorým z nich veľmi blízko aj viacerí Nitrania. Športový nadšenec Roman Cerulík v minulosti zbieral tituly pod basketbalovými košmi a má svoj podiel aj na úspešnej sezóne nitrianskeho hokeja (4. miesto). Pred pár rokmi sa preorientoval na šach, svoju ďalšiu športovú vášeň.

Dotyk s velikánmi

Cerulík je pravidelne hráčom manažérskeho duelu Slovenska proti Česku, mal česť zahrať si aj proti trom majstrom sveta - Sovietom Anatolijovi Karpovovi, Garri Kasparovovi a Indovi Višvanátanovi Ánandovi.
Nitriansky šach zaznamenal najlepšiu sezónu v histórii v rokoch 2008/09, kedy pod hlavičkou K CERO NŠK Nitra vybojoval štvrté miesto v extralige. Členom úspešného tímu bol aj Gennadij Timoščenko, bývalý tréner majstra sveta Kasparova. Veľmajster pravidelne zbiera medaily na ME a MS seniorov, kam cestuje práve s podporou značky K CERO.

Nitriansky šach zažil pred rokom vďaka Romanovi Cerulíkovi výnimočnú udalosť v podobe návštevy českého veľmajstra Vlastimila Horta, ktorý vo svojom veku 67 rokov odohral nezabudnuteľnú simultánku naslepo. Po 4-hodinovom zápolení neprehral, z 8 partií štyri vyhral a štyri remizoval.

Kaválek získava ako 19-ročný - najmladší v histórii, titul majstra ČSSR v roku 1962 a zohráva v Nitre simultánku naslepo.

Comeback po polstoročí

Šachoví fajnšmekri v regióne sa môžu tešiť na ďalšiu osobnosť. Z Washingtonu pricestuje v závere tohto mesiaca do Nitry Lubomír Kaválek, mimoriadne úspešný československo-americký šachista, ktorý sa najviac svetovo zviditeľnil ako sekundant fenomenálneho Bobbyho Fischera. „Tento nápad skrsol v mojej hlave pri stretnutí s pánom Kaválkom na šachovom podujatí s Ánandom v Prahe. Na začiatku dlhého výpočtu jeho úspechov bol zisk titulu majstra Československa, ktorý získal v roku 1962 ako naj-mladší v histórii a práve v tomto roku ako 19-ročný odohral v Nitre simultánku naslepo proti 10 súperom! O dva týždne teda príde do nášho mesta po neuveriteľných 50 rokoch, a to je udalosť, ktorá si určite zaslúži pozornosť aj ľudí, ktorých šach až tak nezaujíma,“ hovorí Roman Cerulík.

Dohodnutá účasť v Nitre. Lubomír Kaválek s Romanom Cerulíkom v Prahe v roku 2011.

Šachový profesionál

Lubomír Kaválek je jednou z najväčších a najoriginálnejších postáv svetového šachu. Narodil sa 9. augusta 1943 v Prahe. Vyštudoval novinárčinu na Karlovej univerzite. Hral na štyroch majstrovstvách ČSSR. V roku 1962 a 1968 získal titul, ten druhý v historicky najsilnejšie obsadenom turnaji, keď za ním skončili Hort, Smejkal, Filip, Pachman, Jansa, Plachetka, Július Kozma a ďalší.

Po vstupe sovietskych vojsk v roku 1968 emigroval cez Nemecko do USA, kde sa stal šachovým profesionálom a neskôr sa dostal do prvej svetovej desiatky.Za morom sa Kaválek stal druhým najsilnejším hráčom Ameriky po fenomenálnom Fischerovi. Bobby Fischer už ako 14-ročný (!) získal titul majstra USA, keď za sebou nechal aj bývalého ašpiranta na šachový trón Reshevského. Ako 15-ročný sa stal najmladším veľmajstrom v histórii šachu. Právo stať sa vyzývateľom majstra sveta získal v roku 1970. V zápasoch kandidátov zaznamenal neuveriteľnú šnúru 20 výhier v rade!

Lubomír Kaválek (v strede) so šachovým majstrom sveta Bobbym Fischerom vo filipínskej Manile v roku 1973. Bol jeho sekundantom.

Práve Lubomír Kaválek bol sekundantom Bobbyho Fischera v jeho pamätnom víťaznom zápase s Borisom Spasským v Rejkjavíku v roku 1972. Tento súboj označovali ako zápas storočia. Pikantnosť v čase studenej vojny medzi západom a východom mu dodávala práve účasť českého rodáka na strane Američana.

ico

Simultánka naslepo v Nitre pred 50 rokmi

Lubomír Kaválek sa pre MY noviny priznal, že do Nitry ho v roku 1962 nalákali ženy. „V Nitre sa konali šachové majstrovstvá Československa žien. Ja som v tej dobe študoval na VŠD v Žiline. Aby som mohol žiť celý týždeň v prítomnosti mladých dievčat i starších dám - šachistiek, zohral som tam simultánku naslepo. Mal som 18 rokov, moji súperi boli o trochu starší, tak neviem, či sa ešte niekto nájde, kto vtedy proti mne hral,“ prezradil veľmajster.

Udalosť vtedy opísal šachový žurnalista Jiří Veselý vo svojej knihe. S desiatimi partiami bol Kaválek hotový za poldruha hodiny, všetky vyhral bez jediného prehrešku proti orientácii. „Luboš,“ oslovil ho Veselý po tomto výkone, „ty si to hral strašne rýchlo, veď tebe to trvalo snáď kratšie, než keby si hral normálnu simultánku, a ty ešte naslepo...“ „No bodaj,“ zasvietili očká Lubošovi, „to musí ísť rýchlejšie, veď odpadá to chodenie.“

(KI)

Pozvánka pre verejnosť

Sobota 31. 3. o 14.00 Simultánka s veľmajstrom Lubomírom Kaválkom (divácka účasť), o 17.30 Verejná beseda s Lubomírom Kaválkom. Miesto konania: priestory firmy K CERO, Mlynská 2, Nitra.

Ďalšie články z rubriky Šport

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť