Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Na Týždeň slovenských knižníc príde aj pán Andersen

Množstvo zaujímavých podujatí chystá krajská knižnica v Nitre. Malých i veľkých čitateľov čakajú besedy s autormi, prezentácie aj výstavka ručných prác.

Takto počas vlaňajšieho týždňa TSK vyzeralo Spievankovo.(Zdroj: (ČE))

NITRA. S myšlienkou Knižnice pre všetkých sa Krajská knižnica Karola Kmeťka (KKKK) v Nitre aj v tomto roku aktívne zapojí do 13. ročníka Týždňa slovenských knižníc (TSK). V nitrianskej knižnici sa uskutoční v týždni od 26. do 30. marca.

Besedy s autormi

Na tieto dni knižnica pripravuje aktivity v centrálnej časti knižnice na Ul. Fraňa Mojtu 18, aj v pobočke na Klokočine. Deti i mladá generácia budú besedovať so spisovateľkou Ruženou Smatanovou (26. 3. o 10.00 Fraňa Mojtu a 28. 3. o 10.00 h Klokočina), s novinárom a spisovateľom Ľubomírom Foltánom (26. 3. o 10.00 h Klokočina) či s autorkou série príbehov Mariotovi dediči Marjou Holécyovou (27. 3. o 10.00 h Klokočina). Priaznivci literatúry sa stretnú aj so spisovateľkou Evou Avou Šrankovou (28. 3. o 11.00 h Fraňa Mojtu) a básnikom a epigramatikom Milanom Hodálom (29. 3. o 10.00 h Fraňa Mojtu).

Deti iste zaujme beseda s nitrianskym spisovateľom, potápačom, fotografom i filmárom Jozefom Blaškom (27. 3. a 29. 3. o 10.00 h Fraňa Mojtu), ktorý im priblíži krásy morského dna. V programe TSK je aj prezentácia knihy spisovateľa Ladislava Spišiaka Tajomstvo drevenej truhlice (30. 3. o 10.00 h.). Zaujímavosťou je, že vznikla na základe námetov mladých čitateľov, ktorým je aj určená a tiež ju mladí výtvarníci aj ilustrovali.

Na tému Klasická literatúra na javisku Starého divadla Karola Spišáka (Sir A. C. Doyle) budú čitateli besedovať s dramaturgičkou divadla Veronikou Gabčíkovou (28. 3. o 9.30 h Fraňa Mojtu).

Výstavka ručných prác

Osobitnú pozornosť venuje krajská knižnica zdravotne postihnutým ľuďom. V rámci TSK sa čitateľom knižnice predstavia klienti mestského Denného stacionára pre ťažko zdravotne postihnutých na Baničovej ul. tým, čo dokážu svojimi, často chorými, rukami vytvoriť. Výstavka prác tu bude 26. a 27. 3. od 9.30 do 16.00 h. Pásmo slova a hudby v ich podaní si budú môcť návštevníci knižnice pozrieť pondelok 26. 3. o 13.30 h.

Vyvrcholením TSK bude Večer s Andersenom, ktorým sa knižnica zapojí do medzinárodného projektu. Uskutoční sa 30. 3. od 17. do 20. h. Knižnicu navštívi aj pán Andersen, ktorý oslávi svoje 207. narodeniny. Že to nie je možné? Túto záhadu rozlúštia deti vo veku 7 až 10 rokov, pre ktoré tento večer plný rozprávok, hier, tanca a prekvapení pripravili pracovníčky knižnice.

Bezplatné členstvo

V tomto ročníku TSK krajská knižnica opäť ponúka bezplatné členstvo na tento rok. Získať ho môžu tí, ktorí nemajú voči knižnici žiadne podlžnosti. Úspora predstavuje u detí a mládeže do 15 rokov 1.66 €, u dospelých 4 €.

Čitateľov, ktorí nevrátili knihy pred uplynutím stanovenej výpožičnej lehoty, čaká odpustenie sankčných poplatkov za oneskorené vrátenie kníh, ktoré sa bežne pohybujú od 1,30 do 5,30 €. Týmto čitateľom však knižnica neposkytne možnosť bezplatne si obnoviť členstvo, iba za riadny poplatok.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Po stopách cukrárov - otca a syna Sacherovcov

Sacher neznamená iba tortu, ale tiež legendu. Pomenovanie nesie aj sieť hotelov.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Bratia posielajú väčšinu platu rodičom, synovia majstra sveta prekonali otca

Vo futbalovom svete je niekoľko bratov, ktorí reprezentujú rozdielne národy.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Kam vyraziť