Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Mária Miková: Od ľudí nasávam radosť a životnú múdrosť

Človek si podľa Márie Mikovej v sebe musí uchovať svoj druhý rozmer, istú jemnosť, ktorá ho poľudšťuje a dáva mu pocit pokory. Pre ňu – novinárku – je týmto svetom poézia.

Mária Miková v Slovenke pracuje desať rokov.(Zdroj: (ČE))

Človek si podľa Márie Mikovej v sebe musí uchovať svoj druhý rozmer, istú jemnosť, ktorá ho poľudšťuje a dáva mu pocit pokory. Pre ňu – novinárku – je týmto svetom poézia.

NITRA. Literárny klub Janka Jesenského hostil šéfredaktorku Slovenky Máriu Mikovú a jej priateľky – speváčku Marcellu Molnárovú a herečku DAB Evu Pavlíkovú.

Návštevníkom v kaviarni DAB sa Mária Miková predstavila nielen ako šéfka ženského časopisu, ale aj ako skvelá poetka.

Hovoria jej z duše

Verše Márie Mikovej recitovala Eva Pavlíková. „Zoznámili sme sa tu v divadle, ale gro našich stretnutí sa odohralo pri prípravách ankety Slovenka roka. Na jednom s týchto podujatí som počula Majkinu báseň, ktorú recitoval riaditeľ DAB Ján Greššo. Povedala som jej: Majka, veď ja som vôbec nevedela, že ty píšeš takéto krásne básne? Veľmi som sa potom potešila, keď mi ich poslala viac,“ pochválila autorku nitrianska herečka. „Jej básne sú nesmierne krehké, ženské, mám ich veľmi rada, mnohé ako keby mi hovorili z duše.“

Poéziu Márie Mikovej ocenil aj nitriansky básnik a epigramatik Milan Hodál. Ak by vraj niekedy vydala zbierku, veľmi rád si ju kúpi.

Zhudobnené básne Márie Mikovej zaspievala Marcella Molnárová. Prezradila aj pozadie vzniku piesní, ku ktorým vymyslela hudbu. Napríklad k melódii na báseň Metro je inšpiroval pobyt v Londýne, kde sa vozila hlavne metrom.

Žije v dvoch svetoch

V Nitre sa Mária Miková cítila ako doma. „Keď prichádzam do Divadla Andreja Bagara, ako keby som išla k svojej rodine. Mám tu veľa priateľov, s ktorými sa môžem dôverne porozprávať o hocičom,“ vyznala sa hneď v úvode.

„Aj keď denne žijem s tvrdou realitou a pracujeme s faktami a informáciami, mám pocit, že človek si v sebe musí uchovať taký svoj druhý rozmer, istú jemnosť, ktorá ho poľudšťuje a dáva mu pocit pokory. Takže žijem v dvoch svetoch – v novinárčine a poézii, textoch. “

Vraj už v piatich rokoch rozmýšľala o tom, že by chcela robiť novinárčinu. „Dnes môžem povedať, že je pre mňa šťastie, že nie som speváčka, čo som tiež chcela byť, lebo v žurnalistike vlastne zažijem rôzne povolania cez príbehy ľudí, s ktorými sa stretávam,“ priznala Mária Miková.

Hneď po škole absolvovala študijný pobyt v Madride a neskôr rok pracovala v denníku Slovák v Amerike v New Jersey. Doma prešla viacerými médiami, až napokon na desať rokov zakotvila v Slovenke. Na poste šéfredaktorky je šesť rokov. Na konte má nielen stovky rozhovorov, ale aj dve knižky pre deti Farebné rozprávky a Cukríková škôlka. K zbierke básní sa ešte neodhodlala, ale provokatéri z radov priateľov aj literátov ju nabádajú, aby niečo dala dohromady.

Rešpektuje etickú hranicu

„Ako novinárka som prišla do styku s mnohými osobnosťami, ktoré by som inak nestretla. O známych a dôležitých ľuďoch som si myslela, že budú nedostupní, no práve oni boli najpokornejší k životu. Hoci je novinárčina každodenný šialený kolotoč, baví ma od ľudí nasávať životnú múdrosť. Vždy chcem od nich dostať čo najviac informácií, ale rešpektujem istú etickú hranicu.“

Veľký dojem na ňu urobili napríklad Andrea Bocelli, Eva Krížiková, ktorá jej navrhla tykanie, či Mária Kráľovičová, s ktorou zostali kamarátky a pri káve klebetia ako pubertiačky. Dobrá priateľka bola až do jeho posledných chvíľ aj s Michalom Dočolomanským. „Nie je to o tom, koľko máte rokov, či ako vyzeráte, je to všetko o radosti zo života“ dodala.

Beseda s kaviarni DAB - zľava predsedníčka LKJJ Eva Ruthová, Marcella Molnárová a Mária Miková.

Básne Márie Mikovej recitovala Eva Pavlíková.

Spoločná fotka na záver... FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Kam vyraziť