Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Pre nízky počet členov zrušila HZDS v Šali miestnu organizáciu

Účasť voličov vo voľbách dosiahla v okrese Šaľa vyše 55 percent.

(Zdroj: (LAZ))

Účasť voličov vo voľbách dosiahla v okrese Šaľa vyše 55 percent.

ŠAĽA. Vo volebnom obvode Šaľa je 43 965 voličov zapísaných v zoznamoch voličov. Na hlasovaní sa zúčastnilo 24 205 voličov, z toho 24 160 hlasovalo osobne a 25 zaslalo návratnú obálku z cudziny.

Platných hlasov bolo celkovo 23 825. Voľby prebiehali podľa okresného policajného šéfa Romana Révaya pokojne, nikto vraj nepodal zatiaľ ani žiadne trestné oznámenie.

Pravicové strany vyvolali apatiu

V okrese Šaľa vyhral v predčasných parlamentných voľbách Smer, ktorý valcoval takmer na celom Slovensku. Svojich maďarských súperov tak Ficova strana porazila v parlamentných voľbách v okrese po prvýkrát. Volilo ju 6604 ľudí (27,71%).

„Stali sme sa najsilnejší vďaka našej robote, vnímam to ako úspech našej myšlienky - ľudia potrebujú istoty. Mojimi susedkami sú babičky, ktoré mi hovoria: Chlapče, nemáme ako zaplatiť plyn, vodu, elektrinu. Na týchto ľudí som myslel, keď bol výsledok volieb. Chcel by som im pomôcť, chcel by som tiež, aby sa Slovensko rozvíjalo,“ povedal okresný predseda Smeru v Šali Stanislav Šimko.

Strana Most-Híd skončila na druhom mieste s počtom hlasov 5413 (22,71%). Je to o 1247 voličov menej ako v riadnych voľbách v roku 2010.

Ich odliv si predseda strany v Šali Gábor Rusznák vysvetľuje apatiou, ktorú vyvolali niektoré pravicové strany „samovražednými pokusmi“. Narážal tým na Richarda Sulíka zo SaS, ktorému mnohí vyčítajú, že potopil pravicovú vládu tým, že nepodporil euroval.

„Pre silné hádky v stranách sa strácali ich hodnoty, a tým sme strácali aj voličov. Ani kampaň nebola čistá, my sme vyzývali každého, aby išiel voliť, aj keď by nevolil nás, ale do schránky sme dostali list, ktorý vyzýval občanov, aby nevolili Most, ale SMK, pretože my sa vraj aj tak dostaneme do parlamentu s pomocou slovenských hlasov. Keďže to prišlo v poslednej chvíli, nereagovali sme na to,“ povedal Rusznák.

Stranu SMK-MKP volilo v okrese 4121 ľudí, čo je vyše 17 percent platných hlasov.

Napriek silnej skupine sympatizantov na juhozápade sa do parlamentu nedostala, pretože na celoslovenskej úrovni dosiahla SMK iba 4,28 percenta. Alajos Baranyay, jej okresný predseda, neskrýval sklamanie. „Mohlo to dopadnúť lepšie. V každom prípade budeme pokračovať ďalej a uvidíme, čo nám prinesie budúcnosť.“

Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti získali 1477 hlasov. Hnutie podľa našich informácií miestnu organizáciu v Šali nemá.

Mečiar sa do parlamentu nedostal

Najväčší prepad vo volebných výsledkoch zaznamenala SDKÚ, zo 14 percent klesla na 5,24. Strana tento neúspech pripisuje čiastočne kauzám, čiastočne napätej a nesúrodej situácii vo vnútri strany a tiež všeobecnému znechuteniu ľudí z politiky.

„V najbližšom období budeme robiť podrobnú analýzu výsledkov a na základe nej si budeme musieť povedať, čo treba zmeniť, aby sme v naj-bližších voľbách, myslím tým do VÚC, lepšie obstáli,“ poznamenal šéf SDKÚ-DS v Šali Marián Rakovský.

Jedným z členov strany je aj viceprimátor Šale Jozef Mečiar. Kandidoval na poslanca pod číslom 49. Získal okolo 900 hlasov, čo však nestačilo na kreslo v parlamente.

Mečiar napriek tomu hovorí, že je nadmieru spokojný, keďže nerobil takmer žiadnu osobnú kampaň. O štyri roky to pravdepodobne skúsi znova. „Pre mňa je zmena v SDKÚ-DS dôležitá a beriem to ako príležitosť,“ povedal Mečiar.
KDH získalo percento,

SNS ho stratila

Odpočúvací škandál Sasanka pravdepodobne nepomohol ani strane SaS, tá v okrese stratila polovicu svojich voličov. V týchto voľbách ju podporilo len 4,86 percenta.

„Podľa tabuliek, ktoré som si pozeral, je to slabšie vo všetkých regiónoch. Myslím si, že tí, ktorí pred dvomi rokmi voliť neboli, volili teraz Smer,“ podotkol Pavol Marciš.
KDH sa síce do veľkého parlamentu dostala, hoci na okresnej úrovni získala podporu iba u 4,62 percenta ľudí.

Paradoxne si však oproti minulým voľbám polepšila zhruba o percento. Podľa nového šéfa strany v Šali Jozefa Lenického sa o tento úspech zaslúžil aj Marek Mesároš.

Kandidát na poslanca do NR SR s číslom 60 vraj pritiahol voličov najmä z Močenka. V tomto prípade to vyzerá tak, že ide o bývalých stúpencov SNS, keďže národniari práve tam stratili percento oproti roku 2010.

„Som veľmi sklamaný z Močenka, pretože sme v ňom stále mávali okolo 800 hlasov a tentoraz ich bolo iba okolo 300. Treba však zdvihnúť hlavu a bojovať, za štyri roky sa možno vrátime do parlamentu,“ je presvedčený Ľuboš Blažo, okresný predseda SNS.

Obrovský debakel zažila aj bývalá koaličná strana Vladimíra Mečiara HZDS. Vo volebnom obvode Šaľa ju podporilo iba 98 ľudí.

Pre nízky počet členov zrušila v Šali aj miestnu organizáciu (podľa stanov ich musí byť najmenej sto), po novom je najbližšie v Nitre. Jej bývalý okresný predseda Ernest Vereš dúfa, že strana nezanikne a vezmú ju do rúk mladší. „Budúci týždeň budeme mať krajské predstavenstvo, uvidíme, ako to dopadne.“

Stranu 99% podporilo 408 ľudí

V predčasných parlamentných voľbách kandidovalo 26 subjektov. Najmenej hlasov v okrese Šaľa získala strana +1hlas. Volilo ju iba 5 ľudí. Druhá strana s najmenším počtom hlasov je Náš Kraj. Získala iba 8 hlasov.

Stranu živnostníkov podporilo 16 ľudí, SDĽ 22, Stranu rómskej únie na Slovensku 27, Stranu občanov Slovenska 35. Obyčajní ľudia získali 40 hlasov, Strana zelených 67, strana Anny Belousovovej NaS-ns 70, Zelení a PaS dostali narovnako 74 hlasov.

Strana Zuzany Martinákovej SF získala 81 hlasov, komunisti 109, strana Nory Mojsejovej 163, Zmena zdola, DÚ na čele s Jánom Budajom 238 a Kotlebovci 278 hlasov. 99% podporilo 408 ľudí.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Štátna poisťovňa chce obmedziť liečbu pre ľudí, ktorí strácajú zrak

Všeobecná zdravotná poisťovňa je v niekoľkomiliónovej strate. Šetriť plánuje aj tak, že bude pacientom liečiť iba jedno oko, aj to neskôr a iba dva roky. Sama sa tak plánuje uzdraviť.

Uzavretá križovatka VSS bude pre vodičov v Košiciach zaberák

Chystané obmedzenia spomalia zrejme v čase špičiek premávku aj na moste.

Kam vyraziť