Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku
POSLANCI DNES ZÁROVEŇ ROZHODLI, ŽE NEMOCNICE MÔŽU PRE SVOJU NEPRIAZNIVÚ FINANČNÉ SITUÁCIU DOČASNE ODLOŽIŤ SPLATENIE PÔŽIČKY 400-TISÍC EUR, KTORÚ IM POSKYTOL KRAJ, STRATA OBOCH NEMOCNÍC SPOLU DOSIAHLA

Kraj požičia 940-tisíc nemocniciam na platby za plyn

Nemocnice v Topoľčanoch a Leviciach môžu pre svoju nepriaznivú finančnú situáciu dočasne odložiť splatenie pôžičky 400-tisíc eur, ktorú im poskytol kraj. Strata oboch nemocníc spolu dosiahla v januári 100-tisíc eur.

NITRA. Poslanci Nitrianskeho samosprávneho kraja dnes schválili nemocniciach v Topoľčanoch a Leviciach účelovú pôžičku 940-tisíc eur na zaplatenie faktúr za plyn. Je to zhuba polovica záväzku, ktoré majú nemocnicu voči Slovenskému plynárenskému priemyslu (SPP).

„Peniaze sa teraz posunú účelovo na jednu aj druhú nemocnicu, tie ich posunú krajskej akciovke Energo-SK a Energo-SK splatí záväzok SPP,“ povedal podpredseda kraja Vladislav Borík. Podčiarkol, že platby boli počas zimného obdobia pre vykurovanie logicky vyššie ako budú v nasledujúcich mesiacoch.

Poslanci dnes zároveň rozhodli, že nemocnice môžu pre svoju nepriaznivú finančnú situáciu dočasne odložiť splatenie pôžičky 400-tisíc eur, ktorú im poskytol kraj. Strata oboch nemocníc spolu dosiahla v januári 100-tisíc eur.

„Treba však skonštatovať, že tento hospodársky výsledok je oveľa lepší ako bol za január 2011, ten rozdiel je viac ako 50-tisíc eur k lepšiemu,“ povedala Marta Eckhardová, riaditeľka neziskovej organizácie, ktorá spravuje obe nemocnice.

Nemocnice zároveň stoja pred problémom, z čoho vykryť zvýšenie platov lekárov a sestier, ktoré schválila vláda. Na zvýšenie platov lekárov zatiaľ vyčlenila financie len Všeobecná zdravotná poisťovňa, ostatné poisťovne tak ešte neurobili.

„S Dôverou sa už Asociácia nemocníc Slovenska dohodla a od 1. apríla by mali prísť vyššie platby,“ hovorí Eckhardová. Zároveň však zdôraznila, že toto zvýšenie bude zohľadňovať len platy lekárov. Na zvýšenie platov sestier a pôrodných asistentiek od 1. apríla budú levická a topoľčianska nemocnica potrebovať dokopy okolo 170-tisíc eur mesačne. Eckhardtová verí, že v neľahkej situácii nemocniciam pomôže nová vláda.

V Topoľčanoch je momentálne 224 sestier a ich priemerný zárobok je okolo 500 až 550 eur. Nové platy sa budú odvíjať od dĺžky odbornej praxe, maximálna suma bude 928 eur plus príplatky za špecializáciu. Pre topoľčiansku nemocnicu predstavujú náklady navyše 97-tisíc eur mesačne. V Leviciach je sestier 216.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Kam vyraziť