Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

V Japonsku sa komiksy kupujú ako denná tlač

Ľahká erotika, slovanská fantasy či americkí superhrdinovia. Nehovoríme o filmoch či knihách, ale o komiksoch. Len pre dospelých.

Výstava SKomiks je v Galérii Foyer v SDKS v Nitre otvorená do konca apríla.(Zdroj: (ČE))

Ľahká erotika, slovanská fantasy či americkí superhrdinovia. Nehovoríme o filmoch či knihách, ale o komiksoch. Len pre dospelých.

NITRA. Unikátnu výstavu, aká ešte v Nitre nebola, otvorili v Galérii Foyer v Starom divadla Karola Spišáka. Pod názvom SKomiks sa svojimi kreslenými príbehmi predstavujú slovenskí výtvarníci Andrej Wsól, Daniel Mihálik, Dušan Blažek, Martin Cuco Luciak, Tomáš Roller a Viliam Slaminka.

Spestrením vernisáže bolo vystúpenie umeleckého zoskupenia Strážcovia galaxie a improvizované maľovanie komiksového príbehu. Všetci vystavujúci vytvorili podľa zadanej témy po jednom komiksovom obrázku.

Súčasnosť aj fantastika

Kurátorom výstavy bol Marián Kluvanec, ktorého umelecká brandža pozná aj pod spisovateľským pseudonymom Mark E. Pocha. Rodák z Rimavskej Soboty pred časom študoval na UKF v Nitre, v súčasnosti sa venuje literárnej tvorbe – píše väčšinou hororové poviedky, fantasy, robí komiksové scenáre. Okrem toho, že sa zhostil úlohy kurátora, časť zo svojej tvorby aj vystavuje.

„Šesť vystavujúcich autorov prezentuje novú vlnu v slovenskom komikse. Najstarším harcovníkom je päťdesiatnik Dušan Blažek, je však duchom mladý, má svieži pohľad na veci, tak vystavuje spolu s mladou generáciou. Autori prichádzajú s rôznymi témami a výtvarnými štýlmi, reflektujú súčasnosť ale pracujú aj s fantastickými žánrami, či už so slovanskou fantasy alebo témou superhrdinov,“ priblížil Mark obsah výstavy.

Ako zdôraznil, aj v Nitre sa potvrdilo to, čo je pre komiksovú tvorbu charakteristické v celom svete - komiks nie je len zábavkou pre deti či mládež, ale dokáže tlmočiť aj nejaké hlbšie myšlienky či posolstvá. „Všetky vystavené diela sú primárne určené pre dospelých – či už výberom témy alebo spracovaním. Máme tu napríklad ľahko eroticky ladený komiks alebo akčné komiksy, v ktorých dochádza aj k fyzickému násiliu,“ doplnil Mark.

Komiks dospel s nimi

Komiks - inak povedané sekvenčná maľba alebo naratívna kresba - rozpráva príbeh prostredníctvom viacerých obrázkov. Disponuje špecifickými rozprávačskými postupmi, medzi jednotlivými „okienkami“ sú isté vzťahy. Niektorí autori vystavili celé príbehy, iní komiksové maľby vytrhnuté z kontextu, ale významovo tak silné, že príbeh rozprávajú samy osebe.

Záujem o komiks podľa Kluvanca závisí od krajiny. Napríklad v Japonsku sa viac papiera minie na komiksové zošity ako na toaletný papier, tam je komiks veľmi populárny. Nástup komiksu sa tu datuje po 2. svetovej vojne, kedy v krajine potrebovali niečo na uvoľnenie atmosféry. Ľudia si ich bežne kupujú v stánkoch ako my dennú tlač. Na Slovensku to funguje cez sieť špecializovaných predajní, ktoré okrem iného tovaru predávajú aj komiksy.

„Deti, ktoré vyrastali na komiksoch – ako napríklad aj ja - sú dnes dospelí ľudia. A stále zostávame pri tomto žánri, lebo komiks dospel s nami. Na Slovensku však komiks nie je taký populárny, no napríklad vo Francúzsku sa komiksy predávajú podobne dobre ako v Japonsku. Amerika je kolískou komiksu, ale tu sa tento žáner nedostal až tak do hlavného prúdu ako v Japonsku,“ vysvetlil Mark.

Vlčia panna láka do lesa

Martin Luciak prezývaný Cuco z Kráľovej pri Senci vystavoval Letopisy a báje z Vlčej zeme. Špecializuje sa na slovanskú fantasy. Vyštudoval výtvarnú tvorbu na UKF v Nitre. Ako veľký fanúšik už odmala komiksové príbehy čítal aj kreslil, teraz sa jeho komiksy aj publikujú.

„Pri ich vymýšľaní sa inšpirujem čímkoľvek zo zahraničnej literatúry, čerpám najmä námety zo slovanskej mytológie, architektúry, odevov, zbraní. Príbehy si vymýšľam, ale moje fantasy je striedmejšie, nemám tam drakov, kúzla a podobne. Je to vlastne vymyslená história, ktorá sa pokojne mohla aj stať,“ hovorí Martin a ukazuje nám kreslený príbeh vlčej panny, ktorá láka bojovníkov do lesa. Profesionálne sa venuje ilustráciám a grafickému dizajnu, komiks robí ako záľubu.

„Občas si pre inšpiráciu aj nejaký komiks prečítam. Zaujíma ma hlavne kresba - ak sa mi tá nepáči, komiks ani nečítam. Musí tam byť, samozrejme, aj silný príbeh, ale keď je to zle nakreslené, tak ma to nebaví. Ale platí to aj naopak – plytký príbeh nevyvážia ani tie najkrajšie kresby,“ myslí si autor.

Martin Luciak je nielen komiksový autor ale zároveň aj zakladateľ spomínaného zoskupenia Strážcovia galaxie. Spolu s ďalšími kolegami – niektorí z ich boli tiež vystavovateľmi komiksov – vernisáž otvorili v mystických kostýmoch s helmami a zbraňami, ktoré si sami navrhli a vyrobili.

Zľava kurátor i vystavujúci v jednej osobe - Marián Kluvanec alias Mark E. Pocha a vystavujúci autor Daniel Mihálik.

Stanka Páleníčková, študentka výtvarnej tvorby, si zahrala strážkyňu bielej hviezdy. Vpravo Martin "Cuco" Luciak v kostýme strážcu galaxie.

... a takto vyzerá po "odmaskovaní".

Vystavené komiksové práce v Galérii Foyer. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 3 782
  2. Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov 734
  3. Salibské behy s rekordnou účasťou Foto 515
  4. Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo 371
  5. Podmienky parkovania pri nitrianskej nemocnici zmenia už v júli 350
  6. Tretie preteky vo westernovom jazdení 291
  7. Nočné podniky zatiaľ neobmedzia. Mesto chce, aby mladí prišli na diskotéky skôr Foto 261
  8. Tri nové triedy pre škôlkarov na sídliskách 178
  9. Mesto dá opraviť most v Krškanoch aj lávku nad železničnou traťou 162
  10. Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili 103

Najčítanejšie správy

Nitra

Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu

Problémy sú aj s výstavbou heliportu na streche pavilónu. Bude mať veľké meškanie.

Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov

Oheň sa rozšíril na plochu 200 x 300 metrov.

Salibské behy s rekordnou účasťou

Mladé bežecké podujatie má za sebou vydarený piaty ročník.

Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo

Jedna lavička s operadlom má stáť 1344 eur! Radnica sa uchádza o dotáciu.

Podmienky parkovania pri nitrianskej nemocnici zmenia už v júli

V súčasnosti je v nemocničnom areáli zadarmo len prvá pol hodina. Potvrdenie od lekára netreba.

Blízke regióny

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

Evu otvoria už zajtra, niektoré kúpaliská zvýšia vstupné

Kúpaliská v regióne už onedlho otvoria ďalšiu sezónu. Na Družbe napúšťajú vodu, v Kamennom Mlyne sa pripravujú na sezónu. Kúpalisko na Slávii je už pripravené, piešťanskú Evu otvoria už zajtra.

Kraj ocenil najlepších zdravotníkov. Dve ceny išli do levickej nemocnice

Ocenenie získali aj zástupkyne levickej nemocnice - vedúca sestra gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Eva Moravská a primárka oddelenia klinickej biochémie Vlasta Macková.

Pri stavbe domu v Kamenáči našiel Trnavčan lebku

Pri kopaní základov rodinného domu v lokalite IBV Kamenný mlyn našiel Trnavčan lebku. Najskôr upozornil políciu, následne bol kontaktovaný pamiatkový úrad.

Agro je bronzové

Topoľčianski hádzanári zakončili sezónu výhrou a v Extralige obsadili tretie miesto.

Všetky správy

Ďalší spor v slovenskom hokeji? Pálffy kritizoval Lintnera, ten okamžite reagoval

Pálffy je ochotný na júnovom kongrese navrhnúť hlasovanie na Kohútovo odvolanie.

Pozerať ale nedotýkať sa. Pľuzgiernik lekársky je náš najjedovatejší chrobák

O prvé miesto v nelichotivom rebríčku sa delí so svojimi príbuznými – májkami, ktorých telo tiež obsahuje jedovatý kantaridín.

Pri požiari bytovky v Prešove evakuovali tridsať ľudí

Horelo na sídlisku Sekčov, po uhasení sa ľudia vrátili domov, nikto sa nezranil.

Architekt Petrovič: Nikde som nezažil to, čo na Námestí slobody

Socializmus na Námestí slobody architektovi neprekáža, dôležitá je funkčnosť.

Merkelová už Trumpovi neverí. Za svoju budúcnosť musíme bojovať sami, odkázala

Na summite G7 sa Američania k podpore klimatickej dohody nepridali.

Kam vyraziť