Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

V Japonsku sa komiksy kupujú ako denná tlač

Ľahká erotika, slovanská fantasy či americkí superhrdinovia. Nehovoríme o filmoch či knihách, ale o komiksoch. Len pre dospelých.

Výstava SKomiks je v Galérii Foyer v SDKS v Nitre otvorená do konca apríla.(Zdroj: (ČE))

Ľahká erotika, slovanská fantasy či americkí superhrdinovia. Nehovoríme o filmoch či knihách, ale o komiksoch. Len pre dospelých.

NITRA. Unikátnu výstavu, aká ešte v Nitre nebola, otvorili v Galérii Foyer v Starom divadla Karola Spišáka. Pod názvom SKomiks sa svojimi kreslenými príbehmi predstavujú slovenskí výtvarníci Andrej Wsól, Daniel Mihálik, Dušan Blažek, Martin Cuco Luciak, Tomáš Roller a Viliam Slaminka.

Spestrením vernisáže bolo vystúpenie umeleckého zoskupenia Strážcovia galaxie a improvizované maľovanie komiksového príbehu. Všetci vystavujúci vytvorili podľa zadanej témy po jednom komiksovom obrázku.

Súčasnosť aj fantastika

Kurátorom výstavy bol Marián Kluvanec, ktorého umelecká brandža pozná aj pod spisovateľským pseudonymom Mark E. Pocha. Rodák z Rimavskej Soboty pred časom študoval na UKF v Nitre, v súčasnosti sa venuje literárnej tvorbe – píše väčšinou hororové poviedky, fantasy, robí komiksové scenáre. Okrem toho, že sa zhostil úlohy kurátora, časť zo svojej tvorby aj vystavuje.

„Šesť vystavujúcich autorov prezentuje novú vlnu v slovenskom komikse. Najstarším harcovníkom je päťdesiatnik Dušan Blažek, je však duchom mladý, má svieži pohľad na veci, tak vystavuje spolu s mladou generáciou. Autori prichádzajú s rôznymi témami a výtvarnými štýlmi, reflektujú súčasnosť ale pracujú aj s fantastickými žánrami, či už so slovanskou fantasy alebo témou superhrdinov,“ priblížil Mark obsah výstavy.

Ako zdôraznil, aj v Nitre sa potvrdilo to, čo je pre komiksovú tvorbu charakteristické v celom svete - komiks nie je len zábavkou pre deti či mládež, ale dokáže tlmočiť aj nejaké hlbšie myšlienky či posolstvá. „Všetky vystavené diela sú primárne určené pre dospelých – či už výberom témy alebo spracovaním. Máme tu napríklad ľahko eroticky ladený komiks alebo akčné komiksy, v ktorých dochádza aj k fyzickému násiliu,“ doplnil Mark.

Komiks dospel s nimi

Komiks - inak povedané sekvenčná maľba alebo naratívna kresba - rozpráva príbeh prostredníctvom viacerých obrázkov. Disponuje špecifickými rozprávačskými postupmi, medzi jednotlivými „okienkami“ sú isté vzťahy. Niektorí autori vystavili celé príbehy, iní komiksové maľby vytrhnuté z kontextu, ale významovo tak silné, že príbeh rozprávajú samy osebe.

Záujem o komiks podľa Kluvanca závisí od krajiny. Napríklad v Japonsku sa viac papiera minie na komiksové zošity ako na toaletný papier, tam je komiks veľmi populárny. Nástup komiksu sa tu datuje po 2. svetovej vojne, kedy v krajine potrebovali niečo na uvoľnenie atmosféry. Ľudia si ich bežne kupujú v stánkoch ako my dennú tlač. Na Slovensku to funguje cez sieť špecializovaných predajní, ktoré okrem iného tovaru predávajú aj komiksy.

„Deti, ktoré vyrastali na komiksoch – ako napríklad aj ja - sú dnes dospelí ľudia. A stále zostávame pri tomto žánri, lebo komiks dospel s nami. Na Slovensku však komiks nie je taký populárny, no napríklad vo Francúzsku sa komiksy predávajú podobne dobre ako v Japonsku. Amerika je kolískou komiksu, ale tu sa tento žáner nedostal až tak do hlavného prúdu ako v Japonsku,“ vysvetlil Mark.

Vlčia panna láka do lesa

Martin Luciak prezývaný Cuco z Kráľovej pri Senci vystavoval Letopisy a báje z Vlčej zeme. Špecializuje sa na slovanskú fantasy. Vyštudoval výtvarnú tvorbu na UKF v Nitre. Ako veľký fanúšik už odmala komiksové príbehy čítal aj kreslil, teraz sa jeho komiksy aj publikujú.

„Pri ich vymýšľaní sa inšpirujem čímkoľvek zo zahraničnej literatúry, čerpám najmä námety zo slovanskej mytológie, architektúry, odevov, zbraní. Príbehy si vymýšľam, ale moje fantasy je striedmejšie, nemám tam drakov, kúzla a podobne. Je to vlastne vymyslená história, ktorá sa pokojne mohla aj stať,“ hovorí Martin a ukazuje nám kreslený príbeh vlčej panny, ktorá láka bojovníkov do lesa. Profesionálne sa venuje ilustráciám a grafickému dizajnu, komiks robí ako záľubu.

„Občas si pre inšpiráciu aj nejaký komiks prečítam. Zaujíma ma hlavne kresba - ak sa mi tá nepáči, komiks ani nečítam. Musí tam byť, samozrejme, aj silný príbeh, ale keď je to zle nakreslené, tak ma to nebaví. Ale platí to aj naopak – plytký príbeh nevyvážia ani tie najkrajšie kresby,“ myslí si autor.

Martin Luciak je nielen komiksový autor ale zároveň aj zakladateľ spomínaného zoskupenia Strážcovia galaxie. Spolu s ďalšími kolegami – niektorí z ich boli tiež vystavovateľmi komiksov – vernisáž otvorili v mystických kostýmoch s helmami a zbraňami, ktoré si sami navrhli a vyrobili.

Zľava kurátor i vystavujúci v jednej osobe - Marián Kluvanec alias Mark E. Pocha a vystavujúci autor Daniel Mihálik.

Stanka Páleníčková, študentka výtvarnej tvorby, si zahrala strážkyňu bielej hviezdy. Vpravo Martin "Cuco" Luciak v kostýme strážcu galaxie.

... a takto vyzerá po "odmaskovaní".

Vystavené komiksové práce v Galérii Foyer. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Ako dávni migranti zmenili Európsku DNA? Prišli len muži a kone

Tretia hlavná migračná vlna zanechala stopu v Európanoch až dodnes.

Kam vyraziť