Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Do krematória sa vlámala kremačná firma. Prerušili prevádzku

Prevádzka krematória je prerušená, telá tu naposledy spaľovali v noci na piatok. O ďalšom postupe bude radnica rokovať s firmami, ktoré sa domáhajú užívania priestorov.

Pred bránou krematória hliadkovala po incidente mestská polícia.(Zdroj: DUŠAN TARKO)

Prevádzka krematória je prerušená, telá tu naposledy spaľovali v noci na piatok. O ďalšom postupe bude radnica rokovať s dvomi firmami, ktoré sa domáhajú užívania priestorov.

NITRA. V mestskom krematóriu vylomili vo štvrtok ráno zámky. Asistovala pri tom súkromná bezpečnostná služba. Keďže sa v objekte nachádzalo jedenásť mŕtvol, mesto privolalo štátnu políciu.

Spaľovanie museli v krematóriu prerušiť. Autá pohrebných služieb, ktoré privážali telá na kremáciu, sa vraj otáčali pred bránou. Výnimku dostala len pohrebná služba z Nového Mesta nad Váhom, pretože prišla zďaleka.

Takto dramaticky vyvrcholil dlhoročný spor o prenájom krematória. Mestské služby totiž postupne podpísali nájomné zmluvy s dvomi firmami. Za vylomenými zámkami je jedna z nich.

Rossa podá trestné oznámenie

„Zámky dala vymeniť firma Funeko-Enviro za účasti bezpečnostnej služby. Firma sa odvolávala na nájomnú zmluvu, ktorú má uzatvorenú s Mestskými službami a na odovzdávací protokol z roku 2009,“ povedal prednosta mes-tského úradu Igor Kršiak.

Právny zástupca Funeka-Envira výmenu zámkov obhajoval. Podľa neho si takouto „formou svojpomoci“ firma uplatnila svoje právo vyplývajúce z nájomnej zmluvy.

„Podám trestné oznámenie na iniciátora vlámania,“ reagoval Vladimír Rossa z firmy PSKS, ktorá krematórium prevádzkovala do štvrtka.

Od piatka už majú kľúče Mestské služby, kremácie sa nerobia. Dokedy, to záleží od dohody radnice s firmami. Stretnúť sa majú dnes.


Do krematória vo štvrtok privoalali mestskú aj štátnu políciu. Foto: Dušan Tarko

Museli odložiť obrad

Prednosta nám povedal, že pri štvrtkovom incidente nikomu nevznikla škoda.

Iný názor má Vladimír Rossa z PSKS: „Vlámaním boli poškodené dve naše a jedna zámka Mestských služieb. Okrem toho bola odcudzená tržba vo výške 325 eur. Škodu spôsobenú prerušením prevádzky neviem momentálne presne vyčísliť.“

Rossa povedal, že bol narušený proces kremácií. Telá, ktoré boli v krematóriu, nakoniec spopolnili v noci z 15. na 16. marca. „Kvôli násilnej odstávke musel byť odložený minimálne jeden obrad pri urne plánovaný na štvrtok. Pohrebná služba musela túto nepríjemnosť oznámiť pozostalým,“ dodal Rossa.

Na problémy ho skoro ráno upozornila výstražná správa, ktorú dostal aj jeho pracovník. Poslal ju zabezpečovací systém v krematóriu, ktorý pri vlámaní spustil alarm.

Nechcel odovzdať kľúče

Rossa hovorí, že konateľ Funeka-Envira odmietol opustiť priestory krematória a odovzdať kľúče z vymenených zámok aj napriek výzvam polície a predstaviteľov mesta - vlastníka objektu.

„Jediným spôsobom, ako zastaviť túto tragikomédiu, bolo splniť jeho podmienku - dočasne prerušiť prevádzku a zvolať rokovanie na pondelok za účasti primátora.“

Funeko-Enviro sa k incidentu do uzávierky nevyjadrilo, na naše otázky nikto nereagoval.


Nitrianske krematórium na Cintoríne sv. Cyrila a Metoda. Foto: Dušan Tarko

Dlhoročné spory

Spory o prevádzku krematória sa ťahajú od roku 2009. Začali sa po tom, ako Mestské služby vypovedali nájomnú zmluvu firme PSKS (uzavretá bola v roku 2003) - dôvodom boli dlhy na energiách.

PSKS podala na súd žalobu, výpoveď napadla. Požiadala súd, aby vydal predbežné opatrenie, ktoré jej umožní prevádzkovať krematórium až do skončenia sporu. Uspela.

Medzitým však už Mestské služby podpísali novú nájomnú zmluvu s Funeko-Enviro. Mestskí poslanci ju neskôr spochybnili. Argumentovali, že pri podpise zmluvy sa mala firma preukázať vlastníctvom kremačnej pece, ktorá je inštalovaná v krematóriu. To sa nestalo. Na druhej strane - táto podmienka sa nikde písomne neobjavila, poslanci ju zabudli dať do svojho uznesenia.

A tak keď sa firma Funeko-Enviro preukázala vlastníctvom pece, hoci nie tej, ktorá je inštalovaná v krematóriu, vtedajší riaditeľ Mestských služieb s ňou podpísal nájomnú zmluvu. Tvrdí, že nič iné mu nezostávalo. Neskôr ho kvôli tomu odvolali z funkcie. Primátor zmluvu označil za nevýhodnú pre mesto.

Žiadajú o vypratanie

Mestské služby sa dostali do patovej situácie. Prevádzkovania krematória sa domáhali dve firmy. Vyvrcholilo to odstávkou krematória, nefungovalo od 6. decembra 2009 do 5. januára 2010. Potom pokračovala v jeho prevádzkovaní PSKS - na základe predbežného opatrenia súdu.

Minulý mesiac uzavreli Mestské služby s PSKS dohodu, čím sa súdny spor oficiálne ukončil. Zároveň túto firmu vyzvali na vypratanie priestorov krematória. Návrh je už na súde, rozhodnuté o ňom zatiaľ nebolo. Je pravdepodobné, že PSKS s vyprataním nebude súhlasiť.

Nájomný vzťah by mesto podľa našich informácií najradšej ukončilo aj s Funeko-Enviro. Prednosta potvrdil, že záujem prevádzkovať krematórium prejavili Mestské služby, „ale to bude závisieť od toho, ako sa doriešia vzťahy s PSKS a Funekom“.

Súdne spory

Mestské služby zrejme čaká súdny spor aj s firmou Funeko-Enviro, ktorá ich zažalovala ešte v roku 2009. Žiada o náhradu ušlého zisku, pretože nemohla prebrať priestory krematória, hoci má nájomnú zmluvu. Súd zatiaľ nekonal, čakal na ukončenie sporu medzi Mestskými službami a PSKS.

„Funeko-Enviro je ochotné žalobu stiahnuť v prípade, že im bude umožnené užívanie krematória,“ povedal prednosta Kršiak.

V materiáli, ktorý bol nedávno predložený na mestské zastupiteľstvo, sa píše: „Nastúpenie spoločnosti Funeko- Enviro do priestorov krematória, vykonanie potrebných stavebných úprav vrátane získania príslušných povolení, by znamenalo pozastavenie prevádzky krematória na dobu cca 6 mesiacov.“

Drahšie kremácie?

Budúcnosť mestského krematória je v tejto chvíli nejasná. Ak sa mesto nedohodne s firmami, môže sa jeho odstávka predĺžiť na dlho.

Pozostalí, ktorí majú záujem o kremáciu, si v takom prípade priplatia za prevoz tela do iných miest. Krematórium je aj v Leviciach - patrí firme Funeko-Enviro, ktorá dala minulý týždeň vymeniť zámky na nitrianskom krematóriu.

Podľa Vladimíra Rossu z PSKS robia v Nitre priemerne 100 až 150 kremácií mesačne.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Futbalisti v príprave

Tradične prinášame sumár výsledkov prípravných zápasov za minulý týždeň a program na tento týždeň.

Dorastenci do Nových Zámkov

V piatok 24. februára sa stretnú futbaloví dorastenci z celého západného regiónu.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Nitru a Vráble spojí nový chodník pre cyklistov

Poslankyňa z Vrábel navrhla, aby došlo v budúcnosti k prepojeniu novej cyklotrasy na ďalší cyklistický chodník z Vrábeľ do Podhájskej.

Blízke regióny

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

Radnica chce súkromnej firme zobrať Vianočné trhy

Trnava organizovanie Vianočných trhov v roku 2011 postúpila súkromnej firme, pretože boli stratové.

Všetky správy

Majú pírsing a tetovanie. Ak dostanú žltačku C, majú sa liečiť za vlastné

Nepreplácaním liečby hepatitídy C pre niektorých pacientov chce Všeobecná zdravotná poisťovňa ušetriť peniaze. Je v strate 200 miliónov.

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét. Tri z nich môžu mať oceány z tekutej vody.

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Nie v každej hmle treba zapnúť hmlovky

Predné a zadné hmlové svetlá plnia rôzne funkcie. Treba nad nimi premýšľať osobitne a nezapínať jedny naraz s druhými.

Kam vyraziť