Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Do krematória sa vlámala kremačná firma. Prerušili prevádzku

Prevádzka krematória je prerušená, telá tu naposledy spaľovali v noci na piatok. O ďalšom postupe bude radnica rokovať s firmami, ktoré sa domáhajú užívania priestorov.

Pred bránou krematória hliadkovala po incidente mestská polícia.(Zdroj: DUŠAN TARKO)

Prevádzka krematória je prerušená, telá tu naposledy spaľovali v noci na piatok. O ďalšom postupe bude radnica rokovať s dvomi firmami, ktoré sa domáhajú užívania priestorov.

NITRA. V mestskom krematóriu vylomili vo štvrtok ráno zámky. Asistovala pri tom súkromná bezpečnostná služba. Keďže sa v objekte nachádzalo jedenásť mŕtvol, mesto privolalo štátnu políciu.

Spaľovanie museli v krematóriu prerušiť. Autá pohrebných služieb, ktoré privážali telá na kremáciu, sa vraj otáčali pred bránou. Výnimku dostala len pohrebná služba z Nového Mesta nad Váhom, pretože prišla zďaleka.

Takto dramaticky vyvrcholil dlhoročný spor o prenájom krematória. Mestské služby totiž postupne podpísali nájomné zmluvy s dvomi firmami. Za vylomenými zámkami je jedna z nich.

Rossa podá trestné oznámenie

„Zámky dala vymeniť firma Funeko-Enviro za účasti bezpečnostnej služby. Firma sa odvolávala na nájomnú zmluvu, ktorú má uzatvorenú s Mestskými službami a na odovzdávací protokol z roku 2009,“ povedal prednosta mes-tského úradu Igor Kršiak.

Právny zástupca Funeka-Envira výmenu zámkov obhajoval. Podľa neho si takouto „formou svojpomoci“ firma uplatnila svoje právo vyplývajúce z nájomnej zmluvy.

„Podám trestné oznámenie na iniciátora vlámania,“ reagoval Vladimír Rossa z firmy PSKS, ktorá krematórium prevádzkovala do štvrtka.

Od piatka už majú kľúče Mestské služby, kremácie sa nerobia. Dokedy, to záleží od dohody radnice s firmami. Stretnúť sa majú dnes.


Do krematória vo štvrtok privoalali mestskú aj štátnu políciu. Foto: Dušan Tarko

Museli odložiť obrad

Prednosta nám povedal, že pri štvrtkovom incidente nikomu nevznikla škoda.

Iný názor má Vladimír Rossa z PSKS: „Vlámaním boli poškodené dve naše a jedna zámka Mestských služieb. Okrem toho bola odcudzená tržba vo výške 325 eur. Škodu spôsobenú prerušením prevádzky neviem momentálne presne vyčísliť.“

Rossa povedal, že bol narušený proces kremácií. Telá, ktoré boli v krematóriu, nakoniec spopolnili v noci z 15. na 16. marca. „Kvôli násilnej odstávke musel byť odložený minimálne jeden obrad pri urne plánovaný na štvrtok. Pohrebná služba musela túto nepríjemnosť oznámiť pozostalým,“ dodal Rossa.

Na problémy ho skoro ráno upozornila výstražná správa, ktorú dostal aj jeho pracovník. Poslal ju zabezpečovací systém v krematóriu, ktorý pri vlámaní spustil alarm.

Nechcel odovzdať kľúče

Rossa hovorí, že konateľ Funeka-Envira odmietol opustiť priestory krematória a odovzdať kľúče z vymenených zámok aj napriek výzvam polície a predstaviteľov mesta - vlastníka objektu.

„Jediným spôsobom, ako zastaviť túto tragikomédiu, bolo splniť jeho podmienku - dočasne prerušiť prevádzku a zvolať rokovanie na pondelok za účasti primátora.“

Funeko-Enviro sa k incidentu do uzávierky nevyjadrilo, na naše otázky nikto nereagoval.


Nitrianske krematórium na Cintoríne sv. Cyrila a Metoda. Foto: Dušan Tarko

Dlhoročné spory

Spory o prevádzku krematória sa ťahajú od roku 2009. Začali sa po tom, ako Mestské služby vypovedali nájomnú zmluvu firme PSKS (uzavretá bola v roku 2003) - dôvodom boli dlhy na energiách.

PSKS podala na súd žalobu, výpoveď napadla. Požiadala súd, aby vydal predbežné opatrenie, ktoré jej umožní prevádzkovať krematórium až do skončenia sporu. Uspela.

Medzitým však už Mestské služby podpísali novú nájomnú zmluvu s Funeko-Enviro. Mestskí poslanci ju neskôr spochybnili. Argumentovali, že pri podpise zmluvy sa mala firma preukázať vlastníctvom kremačnej pece, ktorá je inštalovaná v krematóriu. To sa nestalo. Na druhej strane - táto podmienka sa nikde písomne neobjavila, poslanci ju zabudli dať do svojho uznesenia.

A tak keď sa firma Funeko-Enviro preukázala vlastníctvom pece, hoci nie tej, ktorá je inštalovaná v krematóriu, vtedajší riaditeľ Mestských služieb s ňou podpísal nájomnú zmluvu. Tvrdí, že nič iné mu nezostávalo. Neskôr ho kvôli tomu odvolali z funkcie. Primátor zmluvu označil za nevýhodnú pre mesto.

Žiadajú o vypratanie

Mestské služby sa dostali do patovej situácie. Prevádzkovania krematória sa domáhali dve firmy. Vyvrcholilo to odstávkou krematória, nefungovalo od 6. decembra 2009 do 5. januára 2010. Potom pokračovala v jeho prevádzkovaní PSKS - na základe predbežného opatrenia súdu.

Minulý mesiac uzavreli Mestské služby s PSKS dohodu, čím sa súdny spor oficiálne ukončil. Zároveň túto firmu vyzvali na vypratanie priestorov krematória. Návrh je už na súde, rozhodnuté o ňom zatiaľ nebolo. Je pravdepodobné, že PSKS s vyprataním nebude súhlasiť.

Nájomný vzťah by mesto podľa našich informácií najradšej ukončilo aj s Funeko-Enviro. Prednosta potvrdil, že záujem prevádzkovať krematórium prejavili Mestské služby, „ale to bude závisieť od toho, ako sa doriešia vzťahy s PSKS a Funekom“.

Súdne spory

Mestské služby zrejme čaká súdny spor aj s firmou Funeko-Enviro, ktorá ich zažalovala ešte v roku 2009. Žiada o náhradu ušlého zisku, pretože nemohla prebrať priestory krematória, hoci má nájomnú zmluvu. Súd zatiaľ nekonal, čakal na ukončenie sporu medzi Mestskými službami a PSKS.

„Funeko-Enviro je ochotné žalobu stiahnuť v prípade, že im bude umožnené užívanie krematória,“ povedal prednosta Kršiak.

V materiáli, ktorý bol nedávno predložený na mestské zastupiteľstvo, sa píše: „Nastúpenie spoločnosti Funeko- Enviro do priestorov krematória, vykonanie potrebných stavebných úprav vrátane získania príslušných povolení, by znamenalo pozastavenie prevádzky krematória na dobu cca 6 mesiacov.“

Drahšie kremácie?

Budúcnosť mestského krematória je v tejto chvíli nejasná. Ak sa mesto nedohodne s firmami, môže sa jeho odstávka predĺžiť na dlho.

Pozostalí, ktorí majú záujem o kremáciu, si v takom prípade priplatia za prevoz tela do iných miest. Krematórium je aj v Leviciach - patrí firme Funeko-Enviro, ktorá dala minulý týždeň vymeniť zámky na nitrianskom krematóriu.

Podľa Vladimíra Rossu z PSKS robia v Nitre priemerne 100 až 150 kremácií mesačne.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 4 483
  2. Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO) 576
  3. Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci 529
  4. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 361
  5. Prvá výhra V. Zálužia vonku 315
  6. Pozrite si majstrov okresu v atletike 262
  7. Nový Život môže doma spečatiť triumf 236
  8. Štartuje play-off Ligy internacionálov 205
  9. V štyridsiatke mi skončila puberta a teraz som vo veku mladíka, hovorí Rudo Kratochvíl 160
  10. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 160

Najčítanejšie správy

Nitra

Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre

Pozemky sú už podľa ministerstva dopravy vysporiadané. V júni prídu archeológovia.

Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO)

Na majstrovstvách Slovenska sa darilo aj pretekárom z nášho regiónu,

Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci

Opozícia v krajskom parlamente je ochotná rokovať o spolupráci s kýmkoľvek okrem kotlebovcov. SMK chce urobiť všetko preto, aby sa extrémisti k moci v Nitrianskom kraji nedostali.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Prvá výhra V. Zálužia vonku

V. LIGA STRED: Vedúca trojica nezaváhala. Zbehy zmazali dvojgólové manko a vybojovali remízu. Lapáš prekvapujúco neuspel vo V. Bedzanoch.

Blízke regióny

Podgurážený vodič zdemoloval stĺp, našťastie nikoho nezrazil

Vodiča, ktorý zdemoloval v Nových Zámkoch stĺp verejného osvetlenia zatiaľ nemôžu vypočuť. Najprv bude musieť vytriezvieť.

Škody po včerajšom požiari lakovne odhadli na 200 tisíc eur +foto

Príčina vzniku požiaru sa v súčasnosti vyšetruje. Jeho likvidácia zamestnala viac 24 hasičov.

Hasiči zasahujú pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici

Viac ako tucet hasičov momentálne zasahuje pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici v Trnave. Požiar zachvátil halu a strechu.

Opravy ciest v Partizánskom môžu trvať ešte mesiac

Kvôli tomu, že práce prebiehajú na viacerých miestach sú zápchy v Partizánskom na každodennom poriadku.

Levičanka sa prebojovala medzi najlepších rečníkov

Reprezentantka rečníckeho klubu si rečou v nemeckom jazyku „vyrozprávala“ tretie miesto.

Všetky správy

Zelenina z Lidla pohorela v amatérskom teste. Dá sa veriť domácim meračom?

Internetom sa šíri video, v ktorom neznámy muž meria dusičnany v zelenine a ovocí.

Lipšicova advokátka: S takým postupom prokuratúry som sa ešte nestretla

Exposlanec zrazil 72-ročného chodca v septembri. Hrozí mu za to trest na dva až päť rokov väzenia.

Bankár: Bezúročné pôžičky nie sú charita. Slúžia na prilákanie

Martin Techman tvrdí, že polovica hypoték už čoskoro zdražie.

V stane pod vrcholom Everestu našli štyri mŕtve telá

Telá našli záchranári, ktorí sa vydali pre telo slovenského horolezca Vladimíra Štrbu.

Cíger neprišiel diskutovať s Lintnerom, Kohútovi povie, aby odstúpil

Reprezentačný tréner má v stredu absolvovať diskusiu s prezidentom SZĽH Martinom Kohútom.

Kam vyraziť