Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Mesto chcelo predať ďalšie budovy v centre. Neuspelo

Peniaze za predaj budov sú podľa mesta potrebné na krytie investičných zámerov v rozpočte 2012.

Vpravo budova, v ktorej sa nachádza The Irish Times Pub, vľavo Umelecká beseda (žltá budova).(Zdroj: (mh))

NITRA. O kúpu dvoch mestských nehnuteľností na Kupeckej ulici nie je záujem. Do verejnej súťaže sa nikto neprihlásil. Potvrdil nám to prednosta mestského úradu Igor Kršiak.

V prípade, že by predaj vyšiel, zostane vo vlastníctve mesta iba jediná nehnuteľnosť na celej pešej zóne - historická radnica na Štefánikovej 1.

Už druhý pokus

Budovu na Kupeckej 12, v ktorej sídli známy podnik The Irish Times Pub, sa mesto pokúsilo predať už po druhýkrát. Jej polovičným spoluvlastníkom je súkromná osoba, ktorá s predajom súhlasila.

Minimálna kúpna cena trojpodlažnej budovy bola stanovená na 403 638 eur. „Súťaž bola opäť neúspešná, nikto nepredložil ponuku,“ povedal prednosta Kršiak.

Rovnako dopadla súťaž v prípade budovy na Kupeckej 7, ktorá je Nitranom známa ako Umelecká beseda. V piatok mali otvárať obálky s ponukami - podľa prednostu ale žiadna neprišla.

Dvojpodlažná budova na Kupeckej 7 bola postavená v roku 1890, je navrhnutá do Zoznamu ústredného pamiatkového fondu. Mesto za ňu chcelo získať minimálne 1,19 milióna eur. Nájomníci mali predkupné právo, no nevyužili ho. Časť budovy je prázdna.

Náročné na opravy

Keď poslanci ešte vlani rokovali o zámere predať Kupeckú 7, viceprimátor Ján Vančo (KDH) varoval pred nepremysleným predajom mestských budov v centre mesta.

„Nehnuteľnosti sa predajú a centrum mesta je mŕtve,“ povedal a poukázal na prípad budovy na Kupeckej 10. „Kým ju vlastnilo mesto a prenajímalo tu priestory, boli v nej aj prevádzky. Teraz sú tam prázdne výklady a pešia zóna sa nám vyľudňuje.“

Primátor Jozef Dvonč (Smer) vtedy reagoval, že zastupiteľstvo iba určilo, akým spôsobom sa budova predá v prípade, že by ju radnica chcela predať. Vyhlásil, že mesto neiniciuje predaj Kupeckej 7.

Tento rok sa situácia zmenila - radnica vypísala súťaž na Kupeckú 12 aj Kupeckú 7.

„Dôvodom zámeru odpredaja je veľká finančná náročnosť na opravy a rekonštrukcie s tým, že prípadné budúce využitie môže byť pre mesto ďalším výdavkom. Okrem toho, prostriedky z predaja majetku sú potrebné na krytie investičných zámerov v rozpočte 2012,“ píše sa vo vyjadrení, ktoré nám dala radnica.

Na zozname

Mesto má vypracovaný zoznam desiatich nehnuteľností, ktoré sú oficiálne vyhlásené za prebytočné. Sú určené na predaj.

Medzi dubiózny majetok sa dostali objekty, ktoré sú nevyužité, ale aj také, čo sú prenajaté. Patrí medzi ne aj spomínaná budova na Kupeckej 12. Od spolumajiteľa údajne dostáva mesto ročné nájomné 21-tisíc eur.

Kupecká 7 sa na aktuálnom zozname prebytočných nehnuteľností nenachádza. V roku 2008 tam bola, spolu s bývalým kinom Palace na Radlinského ulici. Potom ich vyškrtli.

Objekt bývalého kina je už roky nevyužitý. „Prebehlo viacero rokovaní primátora so záujemcami, ktorí tu chceli zriadiť múzeum finančníctva. Už dlhšiu dobu sa však neozvali,“ povedal Andrej Jančovič z radnice.

Vľavo je kultúrna pamiatka, ktorú mesto vymenilo za objekty elektrickej rozvodne. Zámenu preverovala prokuratúra.

Foto: (MH)

Pamiatku zamenili

Poslanci nemajú na predaj mestského majetku jednotný názor. Niektorým chýbajú analýzy a zdôvodnenie, prečo je budova určená na predaj.

„Objekty na pešej zóne by som nepredával, len v krajnom prípade,“ povedal pred časom viceprimátor Ján Vančo.

Najnegatívnejšie vníma verejnosť fakt, že mesto prišlo o budovu na Kupeckej 16. Ide o zrekonštruovanú štvorpodlažnú kultúrnu pamiatku z roku 1900, ktorá bola plná platiacich podnájomníkov.

Mesto pamiatku vymenilo za objekty bývalej elektrickej rozvodne na Štúrovej, kde je mestské azylové centrum. Zámenná zmluva bola podpísaná v októbri 2009. Rozdiel v cene (513 882 eur) majiteľ rozvodne doplatil.

Podľa prokuratúry bol obchod pre mesto nevýhodný. Polícia ale na trestné stíhanie nevidela dôvod. Údajne preto, že o zámene rozhodol kolektívny orgán - mestské zastupiteľstvo.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Uzavretá križovatka VSS bude pre vodičov v Košiciach zaberák

Chystané obmedzenia spomalia zrejme v čase špičiek premávku aj na moste.

Štátna poisťovňa chce obmedziť liečbu pre ľudí, ktorí strácajú zrak

Všeobecná zdravotná poisťovňa je v niekoľkomiliónovej strate. Šetriť plánuje aj tak, že bude pacientom liečiť iba jedno oko, aj to neskôr a iba dva roky. Sama sa tak plánuje uzdraviť.

Kam vyraziť