Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Za vstup do hradného areálu budeme platiť

Vstupné sa bude platiť len počas turistickej sezóny. Príjmy z neho podľa biskupstva nepokryjú ani náklady na prevádzku.

Nitrania si môžu kúpiť ročnú permanentku za 2 eurá. Je v nej zahrnutý vstup na hradné nádvorie, do kazemát a múzea.(Zdroj: Branko Hojčuš)

NITRA. Vstup na Nitriansky hrad od apríla nebude zadarmo. Tridsať centov musia zaplatiť aj tí, čo pôjdu len na hradné nádvorie.

Ďalšou novinkou je vstupné do kazemát vo výške 80 centov. Jednoeurový poplatok za vstup do Diecézneho múzea sa nemení. Do Katedrály svätého Emeráma sa naďalej dostanete zadarmo.

Poplatky sa budú vyberať len počas turistickej sezóny od 1. apríla do 31. októbra. Počas bohoslužieb bude vstup do hradného areálu po celý rok bezplatný (denne do 9. h, v nedeľu do 12. h).

Nitrania, ktorí hrad navštevujú častejšie, si môžu kúpiť ročnú permanentku za dve eurá. Je v nej zahrnutý vstup do areálu, múzea aj kazemát.

Vstup do hradnej katedrály zostane bezplatný. Foto: (JK)

Peniaze na údržbu

„Symbolická finančná participácia návštevníkov na chode kultúrnej pamiatky takýchto rozmerov a takéhoto významu rozšíri pocit zodpovednosti za kultúrne výtvory našich predkov,“ povedal Miroslav Lyko, hovorca Nitrianskeho biskupstva, ktoré je správcom hradu.

Dodal, že príjmy zo vstupného nepokryjú ani náklady na prevádzku a už vôbec nie náklady, ktoré boli v posledných rokoch vynaložené na rozsiahlu rekonštrukciu.

„Vybraté peniaze budú použité na údržbu verejného priestranstva hradu, prevádzku toaliet, nevyhnutnú réžiu a obnovu hradu,“ upresnil Lyko. Prevádzkové náklady doteraz znášalo Nitrianske biskupstvo.

„Pri súčasných podmienkach, pri rozšírenej ponuke pre návštevníkov, už nie je možné nekoordinovať turistické návštevy. Biskupstvo sa preto po dohode s mestom Nitra rozhodlo ponúknuť kvalitnejší turistický servis v podobe organizovaných vstupov. Umožní to platba vstupného už pri hradnej bráne, ktorého výška bude viac ako symbolická - 30 centov,“ poznamenal Lyko.

Osemdesiatcentový poplatok do kazemát (podzemných chodieb v juhovýchodnom bastióne hradu) zaviedli po dohode s Archeologickým ústavom SAV v Nitre, ktorý je ich správcom. Zľavnené vstupné bude 40 centov.

Osadia závory

Viacerí Nitrania, ktorých sme oslovili, spoplatnenie vstupu na nádvorie kritizujú. Viacerí si plánujú kúpiť ročnú permanentku za dve eurá.

„Predávať sa bude od apríla priamo na Nitrianskom hrade,“ povedala nám Veronika Olbertová z neziskovej organizácie Castellum.

V súčasnosti prerábajú miestnosť, v ktorej budú predávať vstupenky. Pri vstupe na nádvorie plánujú osadiť aj muzeálne závory, ktoré spolu s tabuľou návštevníkov upozornia na spoplatnenie.

Za hradnú toaletu, ktorá sa nachádza pri vstupe do Gotickej priekopy, sa od apríla už nebude platiť 20 centov. Jej použitie bude zadarmo.

Svetlo v hradnej katedrále zostane pre turistov spoplatnené. Po vhodení 50 centov sa rozsvieti na dve minúty. „Zariadenie je nainštalované už vyše roka,“ povedala Olbertová. Peniaze idú na faktúry za elektrinu.

Rekonštrukcie

V posledných rokoch sa na Nitrianskom hrade robilo viacero rekonštrukčných a reštaurátorských zásahov.

„Napríklad Gotická priekopa, kde bol vytvorený amfiteáter, je dnes pripravená stať sa dejiskom kultúrnych akcií, akými sú koncerty či letné kino. Novú tvár získala i časť biskupských záhrad, ktoré sú od 5. júla minulého roka sprístupnené verejnosti a umožňujú jedinečnú vyhliadku na mesto,“ povedal hovorca biskupstva.

Finišuje rekonštrukcia katedrály, biskupstvo spolu s mestom investovalo aj do hradného mosta, na ktorý sa po dlhých rokoch vrátili sochy svätých. Samotnú obnovu mosta ale viacerí vnímajú s rozpakmi -pôvodný barokový most bol totiž zbúraný, nahradila ho kópia.

Významnou premenou prejde i hradné nádvorie. Do jeho centra bude v máji umiestnená socha pápeža Jána Pavla II., ktorý hrad osobne navštívil v roku 1995.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Štúdio divadla zrekonštruujú, 235 javiskových stolov bude ovládať počítač

Verejné obstarávania na dodávateľov aj samotné práce chcú stihnúť tak, aby zmodernizované Štúdio bolo k dispozícii už na budúcu divadelnú sezónu.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Ako dopadli zápasy cez víkend?

Opäť sa odohrala bohatá porcia zápasov.

Novozámčania spoznávajú diela nadaného výtvarníka zo Šurian

Výtvarné vlohy zdedil po svojich rodičoch. Diela nadaného výtvarníka Ivana Habaja prezentuje aktuálna výstava.

Všetky správy

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Dankovi poškodilo bozkávanie výložiek, za premiéra ho už väčšina nechce

Kým v decembri bol podľa agentúry Focus Andrej Danko favoritom na budúceho premiéra, dnes jeho akceptácia u ľudí výrazne klesla.

UPC zvyšuje ceny internetu a televízie. Čo môžete robiť?

Káblová spoločnosť mení služby a ceny uprostred viazanosti, ľudia sa búria.

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Prieskum Polis: Voľby by vyhral Smer, SNS preferencie klesli

Do parlamentu by sa podľa prieskumu dostalo aj KDH.

Kam vyraziť