Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Gombíkom si osamelí ľudia ľahko privolajú pomoc

Služba je ideálna pre starších ľudí, ktorí žijú sami a boja sa, že sa čosi stane a oni nebudú schopní zavolať záchranárov.

Pani Havalová je prvou dôchodkyňou v Zlatých Moravciach, ktorá službu využila. Po niekoľkých pádoch v byte sa obávala, že najbližšie ju už nemusia nájsť tak rýchlo ako doteraz a sama sa pomoci nedovolá.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

ZLATÉ MORAVCE. Sedemdesiatnička Mária Havalová má niekoľko vážnych zdravotných problémov. Pohybuje sa na vozíčku, občas s pomocou barlí.

Žije sama v jednom z bytov v Zlatých Moravciach. Manžela stratila pred 27 rokmi, len šesť týždňov po tom, čo sa do bytu nasťahovali. Deti nemá žiadne a v prázdnom byte je preto odkázaná len na seba.

Už šesťkrát sa jej stalo, že doma spadla. „Vždy som mala šťastie, lebo u mňa práve bola opatrovateľka. Naposledy som ale bola sama. Neviete si predstaviť to zúfalstvo, keď ležíte na zemi horeznak a neviete sa ani pohnúť,“ hovorí dôchodkyňa.

Prešlo pár týždňov a problém pani Márie vyriešili. Mesto totiž v spolupráci s Asociáciou samaritánov Slovenskej republiky spustilo novú sociálnu službu pre starších ľudí – domáce tiesňové volanie.

Záchranný gombík

Jej princíp je veľmi jednoduchý. Dôchodca dostane gombík, ktorý nosí uviazaný na zápästí alebo na krku. Do domu mu inštalujú zariadenie. Ak sa čokoľvek stane, človeku stačí na privolanie pomoci stlačiť gombík. Ten ho automaticky spojí s dispečingom, ktorý spravujú samaritáni.

Volajúci pritom nemusí stáť pri prístroji a nemusí ani hovoriť do gombíka. Systém zachytí hlas volajúceho z akéhokoľvek miesta v rámci bytu. Keď napríklad niekto spadne v kúpeľni, môže po stlačení gombíka takmer okamžite hovoriť s dispečingom. Ten vyhodnotí situáciu a na miesto pošle záchranárov, susedov, alebo nejakú blízku osobu.

Vodotesný náramok

Dôchodcovia sa nemusia obávať, že by zariadenie poškodili. Je vodotesné, náramok s tlačidlom preto môžu nosiť neustále.

V prípade náhodného stlačenia samaritáni odporúčajú, aby človek počkal, kým sa ohlási dispečer a oznámil, že pomoc nepotrebuje.

Prvým krokom pri privolávaní pomoci je pritom vždy len jednoduché stlačenie gombíka. Dôchodca môže operátora požiadať iba o radu – napríklad vtedy, keď sa horšie cíti. V takom prípade spoja volajúceho s lekárom.

Situáciu vyhodnocuje dispečer

Môže však nastať prípad, že človek v núdzi stihne len stisnúť záchranné tlačidlo, ale operatérovi nepovie nič. V takom prípade dispečing automaticky zburcuje záchranárov a do domu vysiela pomoc.

V Zlatých Moravciach zavádzajú podobnú službu po prvý raz. „Skúmali sme viaceré spoločnosti, ktoré niečo podobné poskytujú. Asociácia samaritánov nás zaujala tým, že dispečing nemusí byť zriadený na meste,“ hovorí Erika Babocká z mestského úradu.

Pomoc od mesta

Mesto dalo do svojho rozpočtu 1 500 eur na domáce tiesňové volanie. Čiastka zatiaľ pokryje piatich seniorov. Nie je vylúčené, že v prípade veľkého záujmu mesto v budúcom roku rozpočet na túto sociálnu službu navýši.

Samotné zariadenie stojí 280 eur, zapojenie 25,90 eur. Tieto čiastky hradí seniorom mesto. Samotní klienti si doplácajú len 8,90 eur mesačne za využívanie služby.

Ochranca osamotených

Mária Havalová je pritom prvým dôchodcom v Zlatých Moravciach, čo o službu požiadal. „Musela som – pre tú moju nevládnosť. Môj zdravotný stav je čoraz horší. Teraz mám dobrý pocit, ako keby som tu mala ochrancu,“ zdôverila sa dôchodkyňa.

„Odporučila by som to všetkým starým ľuďom, ktorí žijú sami. Nemusia byť osamotení, ale ak majú napríklad deti, ktoré pracujú, tak väčšinu dňa strávia odkázaní len na seba. A dôchodcom sa môže čokoľvek stať, môžu zakopnúť a spadnúť,“ povedala Erika Babocká. Gombík má pomôcť práve v takých prípadoch.

Službu poskytuje mesto v spolupráci s asociáciou samaritánov dvadsaťštyri hodín denne.

ico

Trezor

K náramku zachraňujúcemu život si môžu ľudia objednať aj ďalšiu službu – trezor. Pani Mária ju získala ako bonus zadarmo, keďže je prvou žiadateľkou o náramok zo Zlatých Moraviec. Trezor je v podstate zakódovaná malá skrinka, ktorú umiestnia nad dvere ohrozeného dôchodcu. Je v nej ukrytý kľúč od bytu. Kód od neho pozná iba asociácia samaritánov. Ak by sa človeku niečo stalo, gombíkom zburcuje asociáciu, ktorá na miesto pošle záchranné zložky. Aby nemuseli dvere vykopávať, zavolá zároveň asociácia samaritánov dvom vopred vybratým osobám (napríklad susedom dôchodcu). Prezradí im kód, aby sa dostali ku kľúču od dverí ohrozeného človeka.

Tomáš Holúbek

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Kam vyraziť