Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Gombíkom si osamelí ľudia ľahko privolajú pomoc

Služba je ideálna pre starších ľudí, ktorí žijú sami a boja sa, že sa čosi stane a oni nebudú schopní zavolať záchranárov.

Pani Havalová je prvou dôchodkyňou v Zlatých Moravciach, ktorá službu využila. Po niekoľkých pádoch v byte sa obávala, že najbližšie ju už nemusia nájsť tak rýchlo ako doteraz a sama sa pomoci nedovolá.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

ZLATÉ MORAVCE. Sedemdesiatnička Mária Havalová má niekoľko vážnych zdravotných problémov. Pohybuje sa na vozíčku, občas s pomocou barlí.

Žije sama v jednom z bytov v Zlatých Moravciach. Manžela stratila pred 27 rokmi, len šesť týždňov po tom, čo sa do bytu nasťahovali. Deti nemá žiadne a v prázdnom byte je preto odkázaná len na seba.

Už šesťkrát sa jej stalo, že doma spadla. „Vždy som mala šťastie, lebo u mňa práve bola opatrovateľka. Naposledy som ale bola sama. Neviete si predstaviť to zúfalstvo, keď ležíte na zemi horeznak a neviete sa ani pohnúť,“ hovorí dôchodkyňa.

Prešlo pár týždňov a problém pani Márie vyriešili. Mesto totiž v spolupráci s Asociáciou samaritánov Slovenskej republiky spustilo novú sociálnu službu pre starších ľudí – domáce tiesňové volanie.

Záchranný gombík

Jej princíp je veľmi jednoduchý. Dôchodca dostane gombík, ktorý nosí uviazaný na zápästí alebo na krku. Do domu mu inštalujú zariadenie. Ak sa čokoľvek stane, človeku stačí na privolanie pomoci stlačiť gombík. Ten ho automaticky spojí s dispečingom, ktorý spravujú samaritáni.

Volajúci pritom nemusí stáť pri prístroji a nemusí ani hovoriť do gombíka. Systém zachytí hlas volajúceho z akéhokoľvek miesta v rámci bytu. Keď napríklad niekto spadne v kúpeľni, môže po stlačení gombíka takmer okamžite hovoriť s dispečingom. Ten vyhodnotí situáciu a na miesto pošle záchranárov, susedov, alebo nejakú blízku osobu.

Vodotesný náramok

Dôchodcovia sa nemusia obávať, že by zariadenie poškodili. Je vodotesné, náramok s tlačidlom preto môžu nosiť neustále.

V prípade náhodného stlačenia samaritáni odporúčajú, aby človek počkal, kým sa ohlási dispečer a oznámil, že pomoc nepotrebuje.

Prvým krokom pri privolávaní pomoci je pritom vždy len jednoduché stlačenie gombíka. Dôchodca môže operátora požiadať iba o radu – napríklad vtedy, keď sa horšie cíti. V takom prípade spoja volajúceho s lekárom.

Situáciu vyhodnocuje dispečer

Môže však nastať prípad, že človek v núdzi stihne len stisnúť záchranné tlačidlo, ale operatérovi nepovie nič. V takom prípade dispečing automaticky zburcuje záchranárov a do domu vysiela pomoc.

V Zlatých Moravciach zavádzajú podobnú službu po prvý raz. „Skúmali sme viaceré spoločnosti, ktoré niečo podobné poskytujú. Asociácia samaritánov nás zaujala tým, že dispečing nemusí byť zriadený na meste,“ hovorí Erika Babocká z mestského úradu.

Pomoc od mesta

Mesto dalo do svojho rozpočtu 1 500 eur na domáce tiesňové volanie. Čiastka zatiaľ pokryje piatich seniorov. Nie je vylúčené, že v prípade veľkého záujmu mesto v budúcom roku rozpočet na túto sociálnu službu navýši.

Samotné zariadenie stojí 280 eur, zapojenie 25,90 eur. Tieto čiastky hradí seniorom mesto. Samotní klienti si doplácajú len 8,90 eur mesačne za využívanie služby.

Ochranca osamotených

Mária Havalová je pritom prvým dôchodcom v Zlatých Moravciach, čo o službu požiadal. „Musela som – pre tú moju nevládnosť. Môj zdravotný stav je čoraz horší. Teraz mám dobrý pocit, ako keby som tu mala ochrancu,“ zdôverila sa dôchodkyňa.

„Odporučila by som to všetkým starým ľuďom, ktorí žijú sami. Nemusia byť osamotení, ale ak majú napríklad deti, ktoré pracujú, tak väčšinu dňa strávia odkázaní len na seba. A dôchodcom sa môže čokoľvek stať, môžu zakopnúť a spadnúť,“ povedala Erika Babocká. Gombík má pomôcť práve v takých prípadoch.

Službu poskytuje mesto v spolupráci s asociáciou samaritánov dvadsaťštyri hodín denne.

ico

Trezor

K náramku zachraňujúcemu život si môžu ľudia objednať aj ďalšiu službu – trezor. Pani Mária ju získala ako bonus zadarmo, keďže je prvou žiadateľkou o náramok zo Zlatých Moraviec. Trezor je v podstate zakódovaná malá skrinka, ktorú umiestnia nad dvere ohrozeného dôchodcu. Je v nej ukrytý kľúč od bytu. Kód od neho pozná iba asociácia samaritánov. Ak by sa človeku niečo stalo, gombíkom zburcuje asociáciu, ktorá na miesto pošle záchranné zložky. Aby nemuseli dvere vykopávať, zavolá zároveň asociácia samaritánov dvom vopred vybratým osobám (napríklad susedom dôchodcu). Prezradí im kód, aby sa dostali ku kľúču od dverí ohrozeného človeka.

Tomáš Holúbek

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 3 760
  2. Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov 715
  3. Salibské behy s rekordnou účasťou Foto 510
  4. Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo 357
  5. Podmienky parkovania pri nitrianskej nemocnici zmenia už v júli 352
  6. Tretie preteky vo westernovom jazdení 287
  7. Nočné podniky zatiaľ neobmedzia. Mesto chce, aby mladí prišli na diskotéky skôr Foto 269
  8. Mesto dá opraviť most v Krškanoch aj lávku nad železničnou traťou 171
  9. Tri nové triedy pre škôlkarov na sídliskách 168
  10. Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili 102

Najčítanejšie správy

Nitra

Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu

Problémy sú aj s výstavbou heliportu na streche pavilónu. Bude mať veľké meškanie.

Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov

Oheň sa rozšíril na plochu 200 x 300 metrov.

Salibské behy s rekordnou účasťou

Mladé bežecké podujatie má za sebou vydarený piaty ročník.

Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo

Jedna lavička s operadlom má stáť 1344 eur! Radnica sa uchádza o dotáciu.

Podmienky parkovania pri nitrianskej nemocnici zmenia už v júli

V súčasnosti je v nemocničnom areáli zadarmo len prvá pol hodina. Potvrdenie od lekára netreba.

Blízke regióny

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

Evu otvoria už zajtra, niektoré kúpaliská zvýšia vstupné

Kúpaliská v regióne už onedlho otvoria ďalšiu sezónu. Na Družbe napúšťajú vodu, v Kamennom Mlyne sa pripravujú na sezónu. Kúpalisko na Slávii je už pripravené, piešťanskú Evu otvoria už zajtra.

Kraj ocenil najlepších zdravotníkov. Dve ceny išli do levickej nemocnice

Ocenenie získali aj zástupkyne levickej nemocnice - vedúca sestra gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Eva Moravská a primárka oddelenia klinickej biochémie Vlasta Macková.

Pri stavbe domu v Kamenáči našiel Trnavčan lebku

Pri kopaní základov rodinného domu v lokalite IBV Kamenný mlyn našiel Trnavčan lebku. Najskôr upozornil políciu, následne bol kontaktovaný pamiatkový úrad.

Agro je bronzové

Topoľčianski hádzanári zakončili sezónu výhrou a v Extralige obsadili tretie miesto.

Všetky správy

Ďalší spor v slovenskom hokeji? Pálffy kritizoval Lintnera, ten okamžite reagoval

Pálffy je ochotný na júnovom kongrese navrhnúť hlasovanie na Kohútovo odvolanie.

Pozerať ale nedotýkať sa. Pľuzgiernik lekársky je náš najjedovatejší chrobák

O prvé miesto v nelichotivom rebríčku sa delí so svojimi príbuznými – májkami, ktorých telo tiež obsahuje jedovatý kantaridín.

Pri požiari bytovky v Prešove evakuovali tridsať ľudí

Horelo na sídlisku Sekčov, po uhasení sa ľudia vrátili domov, nikto sa nezranil.

Architekt Petrovič: Nikde som nezažil to, čo na Námestí slobody

Socializmus na Námestí slobody architektovi neprekáža, dôležitá je funkčnosť.

Merkelová už Trumpovi neverí. Za svoju budúcnosť musíme bojovať sami, odkázala

Na summite G7 sa Američania k podpore klimatickej dohody nepridali.

Kam vyraziť