Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Maľby v galérii: snívanie, zážitky, pocity aj realita

Ľudia si dnes doma na stenu zavesia radšej výtlačok na plátne alebo fotografiu ako skutočný obraz.

Mária Matrková s jej snovým obrazom s názvom Hovor so mnou.(Zdroj: (ČE))

Ľudia si dnes doma na stenu zavesia radšej výtlačok na plátne alebo fotografiu ako skutočný obraz.

NITRA. Maľba v rôznych podobách je doménou výstavy v Salóne Nitrianskej galérie. Pod názvom Netuším, odkiaľ sa berie ten smútok sa predstavujú autorky Michaela Rázusová Nociarová a Mária Matrková.

Podľa kurátorky Denisy Doričovej sú ich obrazy ukážkou senzitívneho prístupu k tvorbe i k svetu. Zaujíma ich prelínanie reality a ilúzie, pocitu krásna a melanchólie, znepokojujú ich vzťahy. Dôležitým prvkom ich diel je preto figúra.

Malé znepokojenie

Bratislavčanka Mária Matrková skončila pred tromi rokmi štúdium maľby na VŠVU, v súčasnosti súkromne vyučuje. V Nitre sa predstavuje kolekciou desiatich olejomalieb a akrylov.

„Väčšinou na obrazoch dominuje figurálny motív. Symbolizuje presahy nereálneho, snového sveta a skutočnosti. Keď teraz na výstave vidím všetky diela pohromade, dosť obrazov je ladených tak melancholicky do modra,“ hovorí Mária Matrková. „Názov výstavy korešponduje s touto farebnosťou a tiež s myšlienkou, že vo všetkom, čo človek robí, čo prežíva, je vždy v podvedomí prítomné nejaké maličké znepokojenie. Nemusí byť teda všetko tak ako sa zdá.“

Učiteľka a študentka

Michaela Rázusová Nociarová z Banskej Bystrice je absolventkou VŠVU a pedagogičkou. Jej meno napovedá generačnú spriaznenosť so známymi literátmi - jej manžel je totiž pravnuk spisovateľa Martina Rázusa, brata poetky a dramatičky Márie Rázusovej Martákovej. V súčasnosti sa Michaela venuje maľbe a plánuje začať súkromne učiť mimoriadne talenty.

Mária Martková bola Michaelinou talentovanou študentkou na strednej odbornej škole odevnej. „To, že v Nitre vystavujeme spolu, nie je náhoda. Vyberám si z mojich najlepších študentov, ktorých mám rada aj ako ľudí a Mária k nim určite patrí. Je pre mňa dôležité vystavovať s ľuďmi, ktorí milujú maľbu a nevenujú sa jej len z rozmaru. Spolupracujeme spolu aj na rôznych projektoch, workshopoch a grantoch,“ zhodnotila Michaela Rázusová Nociarová.

Spracúva zážitky

V Nitre vystavuje desať obrazov v technike olej na plátne. Vidieť na nich motívy, ktoré autorku sprevádzajú počas nejakého zážitku. „Obrazy vychádzajú z fotografií, ale nie sú celkom snímkou, ktorá je ich predlohou. Mnohé z nich potrebujem dopovedať niečím, čo k umeleckej výpovedi patrí,“ vysvetľuje autorka.

„Napríklad obraz Priateľstvo hovorí o silnom zážitku zo stretnutia s novými ľuďmi a s novým prístupom k maľbe. To stretnutie sa konalo v Tatrách v popradskej galérii Elektráreň v rámci workshopu Umelci veľkého formátu.“

Príroda v galérii

Obraz Národné múzeum s malou líštičko-mačičkou reaguje na nový spôsob mestskej society na návštevy múzeí a galérií. „Berú to ako nejakú pompu. Jediná možnosť, ako sa môžu mestské deti stretnúť s prírodou, je potom cez sklo alebo v zoologickej záhrade. Svet zvierat je taký zvláštny svet existujúci vedľa nás a my sa často robíme, že tu nie je,“ vysvetlila umelkyňa. Dodala, že svojou tvorbou sa snaží najmä deťom priblížiť fenomén maľby.

„To, čo sa dnes učí na ZŠ, je niečo iné, ako to, čo sa dialo v maliarskych dielňach, keď ešte existovali cechy. Deti sa stretávali so skutočnými materiálmi a postupmi, získavali bližší vzťah k remeslu,“ myslí si autorka. „Maľba je dnes akoby v úzadí. Ľudia si doma na stenu zavesia radšej výtlačok na plátne alebo fotografiu ako skutočný obraz.“

Michaela Rázusová Nociarová pri obrazoch Národné múzeum (s líškou) a Nedeľa v Modre. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva 1 830
  2. Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď 1 444
  3. Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil 1 443
  4. Herečka Alena Pajtinková smeruje do Martina, z Nitry sa jej neodchádza ľahko 1 024
  5. Začal sa výkup pozemkov pod obchvat 910
  6. Liptákov zlomil Balaj 608
  7. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 460
  8. Oslávte deň detí v Nitre - v parku, divadlách, múzeu aj obchodných centrách 242
  9. Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo 225
  10. Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov 185

Najčítanejšie správy

Nitra

Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva

Nitriansky hokejista získal počas bohatej 23-ročnej kariéry dva tituly. Jeden vo Francúzsku, druhý v rodnej Nitre. Trikrát si zahral na MS.

Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď

II. LIGA: Nitra musela proti L. Mikulášu otáčať skóre, ale hrá už iba o druhé miesto. Súťaž vyvrcholí v stredu.

Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil

Ministerstvo pripravuje materiál, ktorý pomôže školám zorientovať sa.

Herečka Alena Pajtinková smeruje do Martina, z Nitry sa jej neodchádza ľahko

Nitrianske divadlo je jej domov, jej rodina, preto verí, že sa do neho ešte vráti.

Začal sa výkup pozemkov pod obchvat

Aktuálne prebieha kontrola konceptu štúdie uskutočniteľnosti.

Blízke regióny

Tragická nehoda, Daewoo Matiz sa čelne zrazilo s kamiónom + foto

Nehoda sa stala dnes krátko pred pol dvanástou na ceste medzi Bíňovcami a Bolerázom. Policajti cestu uzatvorili.

Mladý muž spadol zo strechy, zasahoval vrtuľník

Pri stavbe rodinného domu v obci Majcichov spadol zo strechy mladý muž. Priletel po neho záchranársky vrtuľník, podľa našich informácií má zranenia hlavy a ramena.

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

V Leviciach už pripravujú výstavbu detských ihrísk

V súčasnosti sa pripravujú súťažné podklady, do konca júla by sa malo uskutočniť verejné obstarávanie.

Radnica chce rátať cyklistov, plánuje aj chodníky mimo mesta

V súčasnej dobe je v celej Trnave takmer pätnásť kilometrov cyklochodníkov. Koncepcia ich rozvoja ráta s vybudovaním okruhu okolo centra, na ktorý sa bude dať napojiť z každej mestskej časti.

Všetky správy

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

V roku 2008 vláda schválila rekonštrukciu objektu. Za projekt opravy, ktorý sa nikdy nevyužil, ministerstvo zaplatilo takmer 175-tisíc eur.

Sudca Hrubala: Podozrenia na politické objednávky sú vždy, Súdnu radu treba otvoriť

Proreformné združenie sudcov Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank. Jeho podpredseda JÁN HRUBALA hovorí o neochote sudcov robiť zmeny.

Slovenka dvakrát zdolala olympijskú víťazku. Len pár hodín po maturite

Andrea Podmaníková vraj veľkú favoritku rozplakala. Ak je to pravda, to už je iný kaliber rozplakať olympijskú šampiónku, tvrdí.

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa vekom mení sexualita?

Kvalita sexuálneho života každým rokom čoraz viac závisí od psychiky milencov.

Kam vyraziť