Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Maľby v galérii: snívanie, zážitky, pocity aj realita

Ľudia si dnes doma na stenu zavesia radšej výtlačok na plátne alebo fotografiu ako skutočný obraz.

Mária Matrková s jej snovým obrazom s názvom Hovor so mnou.(Zdroj: (ČE))

Ľudia si dnes doma na stenu zavesia radšej výtlačok na plátne alebo fotografiu ako skutočný obraz.

NITRA. Maľba v rôznych podobách je doménou výstavy v Salóne Nitrianskej galérie. Pod názvom Netuším, odkiaľ sa berie ten smútok sa predstavujú autorky Michaela Rázusová Nociarová a Mária Matrková.

Podľa kurátorky Denisy Doričovej sú ich obrazy ukážkou senzitívneho prístupu k tvorbe i k svetu. Zaujíma ich prelínanie reality a ilúzie, pocitu krásna a melanchólie, znepokojujú ich vzťahy. Dôležitým prvkom ich diel je preto figúra.

Malé znepokojenie

Bratislavčanka Mária Matrková skončila pred tromi rokmi štúdium maľby na VŠVU, v súčasnosti súkromne vyučuje. V Nitre sa predstavuje kolekciou desiatich olejomalieb a akrylov.

„Väčšinou na obrazoch dominuje figurálny motív. Symbolizuje presahy nereálneho, snového sveta a skutočnosti. Keď teraz na výstave vidím všetky diela pohromade, dosť obrazov je ladených tak melancholicky do modra,“ hovorí Mária Matrková. „Názov výstavy korešponduje s touto farebnosťou a tiež s myšlienkou, že vo všetkom, čo človek robí, čo prežíva, je vždy v podvedomí prítomné nejaké maličké znepokojenie. Nemusí byť teda všetko tak ako sa zdá.“

Učiteľka a študentka

Michaela Rázusová Nociarová z Banskej Bystrice je absolventkou VŠVU a pedagogičkou. Jej meno napovedá generačnú spriaznenosť so známymi literátmi - jej manžel je totiž pravnuk spisovateľa Martina Rázusa, brata poetky a dramatičky Márie Rázusovej Martákovej. V súčasnosti sa Michaela venuje maľbe a plánuje začať súkromne učiť mimoriadne talenty.

Mária Martková bola Michaelinou talentovanou študentkou na strednej odbornej škole odevnej. „To, že v Nitre vystavujeme spolu, nie je náhoda. Vyberám si z mojich najlepších študentov, ktorých mám rada aj ako ľudí a Mária k nim určite patrí. Je pre mňa dôležité vystavovať s ľuďmi, ktorí milujú maľbu a nevenujú sa jej len z rozmaru. Spolupracujeme spolu aj na rôznych projektoch, workshopoch a grantoch,“ zhodnotila Michaela Rázusová Nociarová.

Spracúva zážitky

V Nitre vystavuje desať obrazov v technike olej na plátne. Vidieť na nich motívy, ktoré autorku sprevádzajú počas nejakého zážitku. „Obrazy vychádzajú z fotografií, ale nie sú celkom snímkou, ktorá je ich predlohou. Mnohé z nich potrebujem dopovedať niečím, čo k umeleckej výpovedi patrí,“ vysvetľuje autorka.

„Napríklad obraz Priateľstvo hovorí o silnom zážitku zo stretnutia s novými ľuďmi a s novým prístupom k maľbe. To stretnutie sa konalo v Tatrách v popradskej galérii Elektráreň v rámci workshopu Umelci veľkého formátu.“

Príroda v galérii

Obraz Národné múzeum s malou líštičko-mačičkou reaguje na nový spôsob mestskej society na návštevy múzeí a galérií. „Berú to ako nejakú pompu. Jediná možnosť, ako sa môžu mestské deti stretnúť s prírodou, je potom cez sklo alebo v zoologickej záhrade. Svet zvierat je taký zvláštny svet existujúci vedľa nás a my sa často robíme, že tu nie je,“ vysvetlila umelkyňa. Dodala, že svojou tvorbou sa snaží najmä deťom priblížiť fenomén maľby.

„To, čo sa dnes učí na ZŠ, je niečo iné, ako to, čo sa dialo v maliarskych dielňach, keď ešte existovali cechy. Deti sa stretávali so skutočnými materiálmi a postupmi, získavali bližší vzťah k remeslu,“ myslí si autorka. „Maľba je dnes akoby v úzadí. Ľudia si doma na stenu zavesia radšej výtlačok na plátne alebo fotografiu ako skutočný obraz.“

Michaela Rázusová Nociarová pri obrazoch Národné múzeum (s líškou) a Nedeľa v Modre. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Nikola Kováčiková medzi ocenenými

Na vyhlásení ankiet Slovenskej basketbalovej asociácie sa zviditeľnila aj Levičanka, ktorá háji nitrianske farby.

Blízke regióny

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Jawa stavila na retro vzhľad a čínsku techniku

Ponuku tradičnej českej značky obohatili modely Jawa 350 OHC a Jawa 660 Vintage.

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Kam vyraziť