Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Na úspechoch a cenách si nezakladá. Dôležití sú ľudia

Predstavou ideálneho života je pre Renátu Ryníkovú veľká rodina, dom, záhrada a zvieratá. Po skončení štúdia na UKF plánuje na svojom sne popracovať.

Jednou z akutálnych rolí Renáty Ryníkovej je Carmen v muzikáli Sladká Charity.(Zdroj: DALIBOR KRUPKA)

Predstavou ideálneho života je pre Renátu Ryníkovú veľká rodina, dom, záhrada a zvieratá. Po skončení štúdia na UKF plánuje na svojom sne popracovať.

NITRA. Začiatkom marca okrúhle jubileum oslávila herečka Divadla Andreja Bagara Renáta Ryníková. Rodáčka z Prešova pôsobí v nitrianskom divadle od roku 2004.

Jej prvým kontaktom s divadlom bola postava zbojníčky v muzikáli Na skle maľované, ktorú si zahrala ešte ako gymnazistka v Divadle Jonáša Záborského. V DAB bola jej prvou rola slečny Kostovej v Kabarete. Doposiaľ má sympatická tridsiatnička na konte 48 divadelných postáv, z toho v Nitre 17. Jej ostatnou je Carmen v Sladkej Charity, najnovšie jej do zoznamu pribudne úloha Caroline Bingleyovej v chystanej premiére Pýcha a predsudok.

Písanie zabrzdila VŠMU

Narodeniny Renáta Ryníková oslávila autorským večerom v Starom divadle Karola Spišáka. Účinkujúcimi hosťami boli žiaci Súkromného konzervatória v Nitre, ktorých učí. Program herečka zostavila zo svojich starších básní a prozaických textov.

„Písaniu sa venujem už od základnej školy. Začalo to najprv riekankami a básničkami s viazaným veršom, asi v 8. ročníku, kedy som už začala písať viacej, som prešla k voľnému veršu,“ spomína herečka na literárne začiatky.

„Počas strednej školy som sa zúčastňovala celoslovenských súťaží, napríklad Literárny Zvolen či Literárna Senica, ktorej som bola aj laureátkou. Publikovala som v známom literárnom časopise Dotyky, moju poéziu čítali aj v Slovenskom rozhlase.“

V 18 rokoch sa úspešná literátka vrhla na písanie prózy, jej tvorbu však prerušilo prijatie na VŠMU. „Počas gymnázia som navštevovala hudobno-dramatický odbor na ZUŠ. Pôvodne som zamýšľala študovať slovenský jazyk a literatúru, ale učiteľka na ZUŠ mi vnukla nápad vyskúšať herectvo. Prijali ma na prvýkrát,“ pokračuje Renáta.

„Prišlo veľa učenia, a tak som sa z nedostatku času musela svojej veľkej záľuby vzdať. Na VŠMU nefungujú klasické semestre, v škole sme boli od rána do noci prakticky každý deň, skúšalo sa priebežne stále. Popri štúdiu som začala hrať aj v divadlách, takže táto práca ma úplne pohltila.“

V Inspire má divadelnú rubriku

Keď si Renáta uchmatla kúsok voľna, opäť sa pustila do poézie a prózy, ale len tak pre seba. Jediné, čomu sa venovala profesionálne, bola publicistika.

„Aj teraz rôznymi rozhovormi napĺňam divadelnú rubriku v magazíne Inspire. No písanie prózy a básní mi chýba, rada by som sa k tomu vrátila, ale na to človek musí mať čas, pokoj a inšpiráciu. A to ja nemám,“ posťažovala sa herečka.

„Každý deň mám doslova „vybukovaný“ po hodinách – kde som, kam idem, kedy sa vrátim. Akékoľvek narušenie plánu mi spôsobuje problémy, lebo okrem toho, že píšem, hrám a učím na konzervatóriu, som navyše aj sama študentkou. Tento rok končím doktorandské štúdium na katedre hudby UKF.“

Študentov berie na generálky

Na konzervatóriu učí herečka štyri ročníky umelecký prednes. Neskutočne ju to baví a napĺňa, lebo pri výučbe dochádza k živej spätnej väzbe. „Na javisku to nefunguje. Je tu vždy prítomná tá „štvrtá stena“ – okruh verejnej samoty, ktorý hercovi zabraňuje priamo komunikovať s divákom. Niečo mu síce odovzdá, ale divák hercovi zatlieska a ide domov. Málokedy sa stane, že vás bežný návštevník osobne pochváli a poďakuje za predstavenie,“ konštatuje Renáta.

„Naproti tomu, fenomén učenia je v tom, že som so študentmi stále v kontakte, rozprávam sa s nimi, zaujímam sa o ich život, o ich názory, a pritom sa tiež od nich učím. A keďže ich vyučujem niekoľko rokov, vznikajú medzi nami aj trvalejšie priateľstvá.“

Svoju učiteľku môžu jej študenti zažiť nielen za katedrou, ale aj priamo na javisku DAB - herečka všetky svoje ročníky berie na generálky predstavení, v ktorých hrá. Po nich dostanú za úlohu napísať recenzie.

Zastáva tradičné hodnoty

Hoci každý úspech a uznanie poteší a má svoj význam, Renáta Ryníková si nezakladá na vzdelaní, získaných oceneniach či na počte odohraných titulov.

„Akokoľvek pateticky to vyznie, myslím to úprimne: vážim si najmä ľudí okolo seba, v prvom rade rodinu, potom priateľov, kolegov, všetkých tých, ktorých som v živote stretla, ktorí mi vedome či nevedome pomohli,“ vyznáva sa herečka. „Ja ešte vlastnú rodinu nemám, ale túto hodnotu uznávam nadovšetko. Budúcnosť si nezvyknem dopredu plánovať, ale jedno viem – chcela by som mať veľkú rodinu, manžela, pokojne aj štyri deti, dom, zvieratá, záhradu. To je pre mňa predstava ideálneho života. Ale najprv si musím dokončiť školu.“

Aj keď sa dnes už tradičné hodnoty príliš nenosia, herečka ako učiteľka nabáda svojich žiakov zamýšľať sa nad nimi. Dnešný svet podľa nej ľuďom ponúka veľmi veľa mylných hodnôt, o ktorých si myslíme, že sú tie pravé.

„Vládne tu bezbrehý konzum, kopec matérie, ani si neuvedomujeme, že kupujeme veci, ktoré vlastne nepotrebujeme. Nikto sa nezamýšľa, kde potom skončia, aký to má dopad na ekológiu. Pred rokom som preto mala na konzervatóriu prednášku o environmentalistike, duševnej hygiene a zdravej sexuálnej prevencii,“ vysvetľuje herečka.

„Mnohí si myslia, že je moderné mať neviazané vzťahy a striedať partnera každého pol roka, lebo sa im na ňom niečo znepáči. Omnoho väčšie umenie je pátrať po tom, prečo vzťah nefunguje a hľadať riešenia. Je moderné robiť si kariéru, nezaťažovať sa rodinou. Ale čo je to kariéra? Mnohokrát len ľudia strácajú čas. Ja jednoducho propagujem návrat k tradičným hodnotám, morálke a humanizmu. Humanizácia vo vyučovacom procese a nové vývinové tendencie v pedagogike sú aj témou mojej dizertačnej práce na UKF.“

Ako Caroline Bingleyová

Nadchádzajúca premiéra DAB Pýcha a predsudok bude pre Renátu malým sviatkom. Práve táto hra z obdobia starého Anglicka prinesie na javisko svet elegancie, krásy a tradičných hodnôt. Presne také divadlo, aké má rada.

„Extrémne pokusy, avantgardy, postmoderny, to nie je nič pre mňa. Mám rada klasiku. Pri návšteve divadla chcem zažiť očistu, pokoj. Pýcha a predsudok je vynikajúci titul, čítala som knihu a videla som aj filmové verzie, takže si postavu Caroline zahrám s veľkou láskou. Veľmi sa na to teším,“ zhodnotila herečka.

A čo by si na záver popriala k svojej tridsiatke? „Zdravie sebe aj ľuďom okolo mňa, lebo je najdôležitejšie, tak fyzické ako aj to psychické. Slovom pokoj a vyrovnanosť pre všetkých. Všetko ostatné z toho prirodzene vyplynie.“

Nitrianska herečka je ženou mnohých tvárí. FOTKY: COLLAVINO, ARCHÍV R. R.

Renátu Ryníkovú môžete vidieť aj v hre Dvaja úbohí Rumuni hovoriaci po poľsky. Na sníme je vpravo spolu s herečkou Kristínou Turjanovou. FOTO: COLLAVINO

Jednou z obľúbených úloh herečky bola postava Regan v hre Kráľ Lear. Na snímke s Mariánom Geišbergom. FOTO: CTIBOR BACHRATÝ

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili 1 736
  2. Petíciu proti korupcii môžete podpísať na Pešej zóne 867
  3. Lancz už nie je trénerom Šale 665
  4. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 427
  5. Gól jari č. 12: Vlado Pleva namieril pod brvno (+VIDEO) 279
  6. Moravce nemajú kam pochovávať 218
  7. Nitránsky rínek predstaví tvorbu umelcov a ponúkne aj farmárske produkty 152
  8. Veriaci oslávili Nanebovstúpenie Pána omšou v ruinách kláštorného kostola 141
  9. Behúlová víťazne na medzinárodnom turnaji 131
  10. Neded prekvapil v Galante Foto 121

Najčítanejšie správy

Nitra

Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili

Na podozrivého ôsmaka upozornili učitelia. Polícia prišla do školy s vycvičeným psom.

Petíciu proti korupcii môžete podpísať na Pešej zóne

Študenti chcú vyzbierať stotisíc podpisov. V takom prípade sa ich požiadavkami musí zaoberať parlament.

Lancz už nie je trénerom Šale

Klubová legenda končí po vzájomnej dohode.

Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre

Pozemky sú už podľa ministerstva dopravy vysporiadané. V júni prídu archeológovia.

Gól jari č. 12: Vlado Pleva namieril pod brvno (+VIDEO)

Kapitán Alekšiniec čakal na prvý tohtosezónny gól do 26. kola. Stál však za to!

Blízke regióny

V nemocnici chýbajú lekári. Novým ponúkajú náborový príspevok 5-tisíc eur

Akútny nedostatok minimálne desiatich lekárov chce vedenie levickej nemocnice vyriešiť nemalým náborovým príspevkom.

Treťoligové Šurany odvolali trénera

Milan Pavlovič už nie je trénerom nováčika

Žiak predával v škole marihuanu

Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície obvinil z drogovej trestnej činnosti len 14 ročného chlapca.

FOTOGALÉRIA: Rozlúčková slávnosť šurianskych maturantov

Čerství absolventi školy obdržali maturitné vysvedčenia z rúk riaditeľky.

Športová hala už dosluhuje, problémom je voda aj teplo

Rozsiahly objekt využívajú pravidelne športovci, konajú sa tu aj príležitostné predajné či kultúrno-spoločenské akcie. Hala je však na konci životnosti, náklady na rekonštrukciu sa šplhajú do miliónov.

Všetky správy

Američania obkľučujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú dve americké lietadlové lode. Ďalšie môžu čoskoro pribudnúť.

V Bratislave žije štvrť milióna cépečkárov, najviac ich nie je v Petržalke

Dáta z mobilov tiež ukázali, že kancelárske centrá pojmú toľko ľudí ako stredne veľké mesto.

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

Funkcionár Zvolena neveril vlastným očiam, keď čítal požiadavky niektorých hráčov

Dušan Mráz priznal, že je v kontakte s brankárom Jánom Lašákom. Radi by sme ho videli v štruktúrach nášho klubu, tvrdí.

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

Kam vyraziť