Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Na úspechoch a cenách si nezakladá. Dôležití sú ľudia

Predstavou ideálneho života je pre Renátu Ryníkovú veľká rodina, dom, záhrada a zvieratá. Po skončení štúdia na UKF plánuje na svojom sne popracovať.

Jednou z akutálnych rolí Renáty Ryníkovej je Carmen v muzikáli Sladká Charity.(Zdroj: DALIBOR KRUPKA)

Predstavou ideálneho života je pre Renátu Ryníkovú veľká rodina, dom, záhrada a zvieratá. Po skončení štúdia na UKF plánuje na svojom sne popracovať.

NITRA. Začiatkom marca okrúhle jubileum oslávila herečka Divadla Andreja Bagara Renáta Ryníková. Rodáčka z Prešova pôsobí v nitrianskom divadle od roku 2004.

Jej prvým kontaktom s divadlom bola postava zbojníčky v muzikáli Na skle maľované, ktorú si zahrala ešte ako gymnazistka v Divadle Jonáša Záborského. V DAB bola jej prvou rola slečny Kostovej v Kabarete. Doposiaľ má sympatická tridsiatnička na konte 48 divadelných postáv, z toho v Nitre 17. Jej ostatnou je Carmen v Sladkej Charity, najnovšie jej do zoznamu pribudne úloha Caroline Bingleyovej v chystanej premiére Pýcha a predsudok.

Písanie zabrzdila VŠMU

Narodeniny Renáta Ryníková oslávila autorským večerom v Starom divadle Karola Spišáka. Účinkujúcimi hosťami boli žiaci Súkromného konzervatória v Nitre, ktorých učí. Program herečka zostavila zo svojich starších básní a prozaických textov.

„Písaniu sa venujem už od základnej školy. Začalo to najprv riekankami a básničkami s viazaným veršom, asi v 8. ročníku, kedy som už začala písať viacej, som prešla k voľnému veršu,“ spomína herečka na literárne začiatky.

„Počas strednej školy som sa zúčastňovala celoslovenských súťaží, napríklad Literárny Zvolen či Literárna Senica, ktorej som bola aj laureátkou. Publikovala som v známom literárnom časopise Dotyky, moju poéziu čítali aj v Slovenskom rozhlase.“

V 18 rokoch sa úspešná literátka vrhla na písanie prózy, jej tvorbu však prerušilo prijatie na VŠMU. „Počas gymnázia som navštevovala hudobno-dramatický odbor na ZUŠ. Pôvodne som zamýšľala študovať slovenský jazyk a literatúru, ale učiteľka na ZUŠ mi vnukla nápad vyskúšať herectvo. Prijali ma na prvýkrát,“ pokračuje Renáta.

„Prišlo veľa učenia, a tak som sa z nedostatku času musela svojej veľkej záľuby vzdať. Na VŠMU nefungujú klasické semestre, v škole sme boli od rána do noci prakticky každý deň, skúšalo sa priebežne stále. Popri štúdiu som začala hrať aj v divadlách, takže táto práca ma úplne pohltila.“

V Inspire má divadelnú rubriku

Keď si Renáta uchmatla kúsok voľna, opäť sa pustila do poézie a prózy, ale len tak pre seba. Jediné, čomu sa venovala profesionálne, bola publicistika.

„Aj teraz rôznymi rozhovormi napĺňam divadelnú rubriku v magazíne Inspire. No písanie prózy a básní mi chýba, rada by som sa k tomu vrátila, ale na to človek musí mať čas, pokoj a inšpiráciu. A to ja nemám,“ posťažovala sa herečka.

„Každý deň mám doslova „vybukovaný“ po hodinách – kde som, kam idem, kedy sa vrátim. Akékoľvek narušenie plánu mi spôsobuje problémy, lebo okrem toho, že píšem, hrám a učím na konzervatóriu, som navyše aj sama študentkou. Tento rok končím doktorandské štúdium na katedre hudby UKF.“

Študentov berie na generálky

Na konzervatóriu učí herečka štyri ročníky umelecký prednes. Neskutočne ju to baví a napĺňa, lebo pri výučbe dochádza k živej spätnej väzbe. „Na javisku to nefunguje. Je tu vždy prítomná tá „štvrtá stena“ – okruh verejnej samoty, ktorý hercovi zabraňuje priamo komunikovať s divákom. Niečo mu síce odovzdá, ale divák hercovi zatlieska a ide domov. Málokedy sa stane, že vás bežný návštevník osobne pochváli a poďakuje za predstavenie,“ konštatuje Renáta.

„Naproti tomu, fenomén učenia je v tom, že som so študentmi stále v kontakte, rozprávam sa s nimi, zaujímam sa o ich život, o ich názory, a pritom sa tiež od nich učím. A keďže ich vyučujem niekoľko rokov, vznikajú medzi nami aj trvalejšie priateľstvá.“

Svoju učiteľku môžu jej študenti zažiť nielen za katedrou, ale aj priamo na javisku DAB - herečka všetky svoje ročníky berie na generálky predstavení, v ktorých hrá. Po nich dostanú za úlohu napísať recenzie.

Zastáva tradičné hodnoty

Hoci každý úspech a uznanie poteší a má svoj význam, Renáta Ryníková si nezakladá na vzdelaní, získaných oceneniach či na počte odohraných titulov.

„Akokoľvek pateticky to vyznie, myslím to úprimne: vážim si najmä ľudí okolo seba, v prvom rade rodinu, potom priateľov, kolegov, všetkých tých, ktorých som v živote stretla, ktorí mi vedome či nevedome pomohli,“ vyznáva sa herečka. „Ja ešte vlastnú rodinu nemám, ale túto hodnotu uznávam nadovšetko. Budúcnosť si nezvyknem dopredu plánovať, ale jedno viem – chcela by som mať veľkú rodinu, manžela, pokojne aj štyri deti, dom, zvieratá, záhradu. To je pre mňa predstava ideálneho života. Ale najprv si musím dokončiť školu.“

Aj keď sa dnes už tradičné hodnoty príliš nenosia, herečka ako učiteľka nabáda svojich žiakov zamýšľať sa nad nimi. Dnešný svet podľa nej ľuďom ponúka veľmi veľa mylných hodnôt, o ktorých si myslíme, že sú tie pravé.

„Vládne tu bezbrehý konzum, kopec matérie, ani si neuvedomujeme, že kupujeme veci, ktoré vlastne nepotrebujeme. Nikto sa nezamýšľa, kde potom skončia, aký to má dopad na ekológiu. Pred rokom som preto mala na konzervatóriu prednášku o environmentalistike, duševnej hygiene a zdravej sexuálnej prevencii,“ vysvetľuje herečka.

„Mnohí si myslia, že je moderné mať neviazané vzťahy a striedať partnera každého pol roka, lebo sa im na ňom niečo znepáči. Omnoho väčšie umenie je pátrať po tom, prečo vzťah nefunguje a hľadať riešenia. Je moderné robiť si kariéru, nezaťažovať sa rodinou. Ale čo je to kariéra? Mnohokrát len ľudia strácajú čas. Ja jednoducho propagujem návrat k tradičným hodnotám, morálke a humanizmu. Humanizácia vo vyučovacom procese a nové vývinové tendencie v pedagogike sú aj témou mojej dizertačnej práce na UKF.“

Ako Caroline Bingleyová

Nadchádzajúca premiéra DAB Pýcha a predsudok bude pre Renátu malým sviatkom. Práve táto hra z obdobia starého Anglicka prinesie na javisko svet elegancie, krásy a tradičných hodnôt. Presne také divadlo, aké má rada.

„Extrémne pokusy, avantgardy, postmoderny, to nie je nič pre mňa. Mám rada klasiku. Pri návšteve divadla chcem zažiť očistu, pokoj. Pýcha a predsudok je vynikajúci titul, čítala som knihu a videla som aj filmové verzie, takže si postavu Caroline zahrám s veľkou láskou. Veľmi sa na to teším,“ zhodnotila herečka.

A čo by si na záver popriala k svojej tridsiatke? „Zdravie sebe aj ľuďom okolo mňa, lebo je najdôležitejšie, tak fyzické ako aj to psychické. Slovom pokoj a vyrovnanosť pre všetkých. Všetko ostatné z toho prirodzene vyplynie.“

Nitrianska herečka je ženou mnohých tvárí. FOTKY: COLLAVINO, ARCHÍV R. R.

Renátu Ryníkovú môžete vidieť aj v hre Dvaja úbohí Rumuni hovoriaci po poľsky. Na sníme je vpravo spolu s herečkou Kristínou Turjanovou. FOTO: COLLAVINO

Jednou z obľúbených úloh herečky bola postava Regan v hre Kráľ Lear. Na snímke s Mariánom Geišbergom. FOTO: CTIBOR BACHRATÝ

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Futbalisti v príprave

Tradične prinášame sumár výsledkov prípravných zápasov za minulý týždeň a program na tento týždeň.

Nitru a Vráble spojí nový chodník pre cyklistov

Poslankyňa z Vrábel navrhla, aby došlo v budúcnosti k prepojeniu novej cyklotrasy na ďalší cyklistický chodník z Vrábeľ do Podhájskej.

Blízke regióny

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét. Tri z nich môžu mať oceány z tekutej vody.

Prečo čakal Pánik tak dlho? Tichých hráčov v NHL nemajú radi

Slovenský hokejista je pre Chicago skvelou voľbou – darí sa mu a je lacný. Po sezóne to však nemusí platiť.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

'Vo Francúzsku vybuchla jadrová elektráreň, valí sa na nás radiácia' je hoax

Jód vo vzduchu je neškodný a nepochádza z elektrárne.

Kam vyraziť