Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku
HLAVNOU MYŠLIENKOU PROGRAMU JE POSKYTNÚŤ JEDINEČNÚ PRÍLEŽITOSŤ PRE STREDOŠKOLÁKOV PRACOVAŤ PO BOKU VEDCOV A VYSKÚŠAŤ SI, AKO PREBIEHA MODERNÝ FYZIKÁLNY VÝSKUM. PRACOVAŤ MÔŽU SO SKUTOČNÝMI EXPERIMENTÁL

Študenti budú analyzovať dáta z urýchľovača častíc v CERN-e

Do medzinárodných Masterclasses sa zapojí viac ako 9 000 študentov, vedci zo 120 univerzít a laboratórií v 30-tich krajinách a tiež 30 inštitúcií z USA v rámci programu QuarkNet.

Do medzinárodných Masterclasses sa zapojí viac ako 9 000 študentov, vedci zo 120 univerzít a laboratórií v 30-tich krajinách a tiež 30 inštitúcií z USA v rámci programu QuarkNet.

NITRA. V týchto dňoch otvárajú univerzity na celom svete svoje brány a pozývajú stredoškolákov, aby sa stali na jeden deň časticovými fyzikmi. Jednou z nich bude aj Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, ktorá v piatok pozýva študentov stredných škôl na Katedru elektrotechniky, automatizácie a informatiky na Technickej fakulte. Rovnako ako študenti v ďalších krajinách po celom svete budú analyzovať reálne dáta z Veľkého hadrónového kolajdera (LHC), nového výkonného urýchľovača častíc v CERN-e vo Švajčiarsku. CERN je európska organizácia pre jadrový výskum.

Ako informovala Renáta Chosraviová z univerzity, na piatkovom podujatí potvrdilo účasť päť stredných škôl. „Tento ročník sa nesie v znamení zaujímavých výsledkov, ktoré naznačujú, že vedci v CERN-e a ďalších laboratóriách sú na stope Higgsovmu bozónu alebo neutrínam, ktoré sa pohybujú rýchlejšie ako svetlo,“ povedala.

Do medzinárodných Masterclasses sa zapojí viac ako 9 000 študentov, vedci zo 120 univerzít a laboratórií v 30-tich krajinách a tiež 30 inštitúcií z USA v rámci programu QuarkNet. Celosvetová účasť odráža medzinárodnú spoluprácu v časticovej fyzike. Študenti zakúsia tento medzinárodný charakter na záver dňa prostredníctvom video-konferencie, počas ktorej budú stredoškoláci z rôznych krajín a vedci z CERN-u alebo Fermilabu prezentovať svoje výsledky – presne tak, ako to robia časticoví fyzici v medzinárodných kolaboráciách.

Po spustení nového výkonného urýchľovača častíc LHC nastáva vo výskume častíc nová éra, ktorá môže viesť k revolúcii nášho chápania prírody, od mikrosveta ukrytého hlboko v atómoch až po rozsiahle priestory celého vesmíru. Výsledky experimentov sledujú s veľkým záujmom nielen fyzici, ale aj verejnosť. Medzinárodné Masterclasses umožňujú stredoškolákom priamu skúsenosť s týmto výskumom.

Hlavnou myšlienkou programu je poskytnúť jedinečnú príležitosť pre stredoškolákov pracovať po boku vedcov a vyskúšať si, ako prebieha moderný fyzikálny výskum. Študenti vyhodnocujú výsledky zrážok protónov, ktoré sa pohybujú takmer rýchlosťou svetla v urýchľovači s obvodom 27 kilometrov. Pracovať môžu so skutočnými experimentálnymi dátami z LHC, ktoré vedci zaznamenali len pred pár mesiacmi.

Na Slovensku sa podujatie okrem Nitry koná v rôznych termínoch aj na Žilinskej univerzite, Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, Univerzite Komenského v Bratislave, Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a na Prešovskej univerzite.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Súťaž na parkovacie domy v Nitre budú opakovať

Jednu parcelu už neponúknu. Dôvodom sú problémy so statikou.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Kam vyraziť