Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Poslanci: Kritériá na post šéfa oddelenia školstva sú diskriminačné

Poslanec Peter Závodský sa domnieva, že podmienky výberového konania boli „šité“ na konkrétnu osobu.

(Zdroj: (LAZ))

GALANTA. Poslanec Peter Závodský sa stavil s primátorom Ladislavom Maťašovským o šampanské. Poslanec je presvedčený, že ho vyhrá, pretože vraj vopred vie meno človeka, ktorý bude šéfovať oddeleniu školstva na mestskom úrade.

Poslanci: Pedagógovia sú v nevýhode

Oddelenie školstva po Lívii Geškovej zastupuje od novembra prednostka Henrieta Csemezová. Geškovú vlani prepustili za údajnú manipuláciu s ponukou uchádzača vo verejnom obstarávaní na dodávateľa okien a dverí v jedálni na ZŠ Zoltána Kodálya s vyučovacím jazykom maďarským. Prípad je momentálne na súde. Radnica plánovala miesto po bývalej vedúcej oddelenia obsadiť už od 1. januára, ale výberové konanie vypísala až 31.januára.

Termín na podanie písomnej žiadosti je do konca marca. Kritériá a požiadavky na uchádzačov však mnohí poslanci kritizovali. Radnica totiž požaduje od kandidátov okrem iného aj odbornú prax minimálne 5 rokov vo verejnej alebo štátnej správe. Poslanci považujú túto podmienku za diskriminačnú voči učiteľskému zboru. Aj pedagógovia, ktorí nikdy nepracovali v štátnej správe, majú podľa nich na vedúcu funkciu oddelenia dostatočné vzdelanie.

„Pýtam sa potom, môže byť učiteľ základnej školy primátorom? Môže byť lekár primátorom? Absolútne zdieľame hlas poslanca Černého, dokonca si myslíme, že do kritérií stačilo dopísať ešte farbu vlasov a číslo topánok a už je to kompletné,“ povedal Peter Závodský. Domnieva sa totiž, že podmienky výberového konania boli „šité“ na konkrétnu osobu. Podľa neho je to súčasný zamestnanec mestského úradu.

„Povedal som primátorovi, že mu dám do obálky meno osoby, o ktorej si myslím, že uspeje, pretože iba ona spĺňa všetky podmienky. Čiže ak mesto nevypíše nové výberové konanie, šampanské, o ktoré som sa s ním stavil, určite vyhrám,“ dodal poslanec.

Vstupné kritériá minimalistické

Poslanci na zastupiteľstve prijali uznesenie, ktoré odporúča primátorovi, aby výberové konanie zrušil a vypísal nové. Vyzerá to však tak, že podmienky radnica meniť nebude. Aj na internetovej stránke mesta sú stále vyvesené v pôvodnom znení.

„Je to vec pohľadu, či by tam niektoré kritériá mali byť alebo nie. Jednoducho sú naformulované tak, ako sú, hlásia sa nám ľudia. Už máme dve obálky,“ povedal primátor.
Vstupné kritériá by podľa Ivana Rončáka z Transparency International mali byť minimalistické - aby do súťaže vpustili čo najviac kandidátov a tí v nej potom ukázali, či na zastávanie postu majú predpoklady, alebo nie.

„Cieľom výberového konania je transparentne vybrať najvhodnejšieho kandidáta. Nezdá sa mi rozumné podmieňovať preukázanie riadiacich schopností pôsobením len v určitej oblasti, lebo princíp riadenia ľudí je do veľkej miery univerzálny,“ povedal Rončák.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Nikola Kováčiková medzi ocenenými

Na vyhlásení ankiet Slovenskej basketbalovej asociácie sa zviditeľnila aj Levičanka, ktorá háji nitrianske farby.

Blízke regióny

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Jawa stavila na retro vzhľad a čínsku techniku

Ponuku tradičnej českej značky obohatili modely Jawa 350 OHC a Jawa 660 Vintage.

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Kam vyraziť