Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

V Kiliči volili v letnej kuchynke, v Hetmíne na družstve

V Šali vyhral Smer-SD, na druhom mieste skončil Most-Híd a za ním SMK.

(Zdroj: (LAZ))

ŠAĽA. Voliči mestských častí Šale Hetmín a Kilič patrili pod volebný okrsok č.11. Mesto ho zriadilo na Základnej škole P.Pázmanya s vyučovacím jazykom maďarským. Osada Hetmín je však od Šale vzdialená zhruba 4 kilometre a Kilič približne 20.

Voliť neprišli

Ich obyvatelia sú väčšinou dôchodcovia, preto im mesto aj tentoraz zabezpečilo prenosnú volebnú urnu. Samostatné volebné okrsky môže totiž zriadiť primátor pre vzdialenejšie časti obce s aspoň 50 voličmi. Mestská časť Hetmín má 47 voličov a Kilič 26.

Prenosnú volebnú urnu v Hetmíne umiestnili členovia volebnej komisie na vrátnicu družstva. Nikto z miestnych však neprišiel. Spýtali sme sa preto ľudí, prečo neprejavili záujem voliť. „Keď nepôjdem, asi nebudem jediná, všetko je už dopredu aj tak vyhraté a my na tom nezmeníme nič. Zo všetkého sme už znechutení, aj ja by som už mala byť na dôchodku, a stále ešte musím chodiť do roboty. Suseda vraví, že má malý dôchodok, ale hlavne, že mala možnosť dostať potravinovú pomoc. Na čo jej je, keď nemá ani na uhlie? Viete čo, keď sú politici v televízii, radšej to vypneme,“ povedala Hetmínčanka.

Jej suseda pána Michala Slatinu sme otázkou, prečo nešiel voliť, keď mal možnosť, zaskočili. Nedostal vraj žiadny oznam do schránky a nevedel čas príchodu komisie s urnou. „Pochybujem o tom, že to nedostal, oznamy sa osobne roznášali. V dostatočnom predstihu visel aj na dverách vrátnice družstva,“ povedal podpredseda volebnej komisie volebného okrsku č.11 Ladislav Kardoš. Pán Michal napokon aj s manželkou odvolili, hlasovali za stranu Smer. Krúžkovali Roberta Fica, vraj iba ten je ich kandidát. Do volebnej miestnosti na základnej škole prišli voliť traja ľudia.

Osobne upozorňuje ľudí

Členovia volebnej komisie sa z Hetmína po pol hodine presunuli do Kiliča, kde sa zdržali rovnaký čas. Prví voliči, naklonení väčšinou jednej z dvoch maďarských politických strán, sa začali schádzať v letnej kuchynke pani Márie Putyerovej už krátko po príchode komisie. Jej miestnosť je vraj využívaná na všetky akcie, keďže v osade nie je žiadna iná, oficiálna budova.

„A kde to máme robiť, na ulici?“ odpovedala s úsmevom pani Putyerová na otázku, či jej neprekáža, že sa „krúžkuje“ priamo na jej kuchynskej linke. Volebná účasť je podľa Kardoša vždy vysoká vďaka jej organizačným schopnostiam. Osobne upozorňuje ľudí na deň a čas konania volieb. „Ísť voliť je naša občianska povinnosť, aby sme mali neskôr právo hundrať,“ zhodli sa voliči v Kiliči. Volebná účasť dosiahla v osade vyše 50-percent. Z 26 oprávnených voličov prišlo k urne 16.

V Dunajskej Strede porazil Most-Híd SMK

V Šali vyhral Smer-SD (27,71 % platných hlasov), na druhom mieste skončil Most-Híd (22,71 %), SMK skončila na treťom mieste (17,29 %). Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti získali 6,19 % voličských hlasov a SDKÚ-DS 5,24 % platných hlasov.
Strana Smer-SD bola úspešná aj v Galante (29,11 %), porazila Most-Híd (26,63 %) ako aj SMK (15,3 %). V Dunajskej Strede Most-Híd (43,87 %) porazil SMK (39,55 %), Smer-SD skončil tretí (6,11 %). Pred bránami Národnej rady SR zostali SDKÚ-DS (2,05 %), SaS (1,94 %) ako aj Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (1,81 %) a KDH (1,33 %).

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Kam vyraziť