Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Správca kaštieľa porušuje podľa kontrolóra zákon

Mestské kultúrne stredisko malo podľa Gábora Pallyu vyhlásiť výberové konanie na post správcu kaštieľa.

(Zdroj: (LAZ))

GALANTA. Správcovstvo kaštieľa v Galante je v kompetencii firmy Gala-art, ktorej konateľom je poslanec Peter Kolek. Podľa hlavného kontrolóra ide o konflikt záujmov. Kolek argumentuje, že mestu šetrí peniaze.

Príkazná zmluva

Mestské kultúrne stredisko v Galante je príspevkovou organizáciou zriadenou mestom. Mestský park so severným krídlom neogotického kaštieľa prešiel do správy kultúrneho strediska od 1. júla 2011. Smernice činnosti parku ku kaštieľu pripravil jeho správca, ktorý za to dostal odmenu vo výške 900 eur.

Financie odsúhlasili poslanci na zastupiteľstve, na ktorom bol organizácii upravovaný rozpočet. V jeho návrhu bola zahrnutá už aj vyplatená správcovská odmena, ktorá bola od júla upravená na mesačnú sumu 500 eur v hrubom podľa príkaznej zmluvy.

Gábor Pallya vraví, že tá sa aj podľa odborníkov posudzuje individuálne a vzťahuje sa najmä na sudcov a právnikov. „Ak vykazuje znaky závislej činnosti, teda osobné vykonávanie práce podľa pokynov nadriadeného v stanovenom pracovnom čase a prostriedkami toho, kto ho platí a neberie zodpovednosť, potom je príkazník posudzovaný ako zamestnanec,“ vraví kontrolór.

Správcom mestského parku a zrekonštruovaného severného krídla neogotického kaštieľa je sprostredkovateľská agentúra Gala-Art, ktorej konateľom je Peter Kolek. Ten je zároveň aj zamestnancom kultúrneho strediska, je vedúcim kina. Je tiež poslancom mestského zastupiteľstva. Podľa kontrolóra tak porušuje Ústavný zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov.

„Verejný funkcionár nesmie sprostredkúvať pre seba, blízku osobu, pre inú fyzickú osobu alebo právnickú osobu okrem prípadu, ak to pre verejného funkcionára vyplýva z výkonu jeho verejnej funkcie, obchodný styk so štátom, obcou, vyšším územným celkom, štátnym podnikom, štátnym fondom a podobne,“ hovorí Pallya.

Dodal, že podľa organizačnej štruktúry je správca vedúcim zamestnancom, ktorý spravuje objekt kaštieľa a riadi dvoch zamestnancov kultúrneho strediska. Príspevková organizácia mesta preto mala podľa neho funkciu správcu zabezpečiť výberovým konaním alebo náplň práce rozdeliť medzi súčasných zamestnancov kultúrneho strediska.

Zabezpečuje prevádzku parku

Riaditeľ mestského kultúrneho strediska Ján Kolek vraví, že pri obsadzovaní pracovnej pozície postupovali v zmysle zákona o výkone práce pri verejnom záujme. Spôsob riešenia prerokovali s právnikom, ktorý mal potvrdiť, že nie je porušený žiadny zákon.

„Pracovný poriadok MsKS neobsahuje okrem štatutára obsadzovanie pracovných miest na základe výberového konania,“ argumentuje riaditeľ. Kolek vraví, že touto formou ušetrí organizácia na mzdových prostriedkoch ročne približne 3000 eur.

„Šetril by v tom prípade, keby ako zamestnanec mal rozšírenú náplň práce, nie vtedy, keď to robí ako živnostník, aj keď si odvádza odvody sám. A možno by sa výberovým konaním našiel niekto iný, kto by tú prácu vykonával za 300, nie 500 eur,“ vraví Pallya.

V objekte kaštieľa pracujú ešte dvaja pracovníci na 0,67 úväzku. Ich náplňou je okrem iného odomykať a zamykať areál, starať sa o zeleň, pri inštalácii výstav spolupracovať s autorom či zabezpečovať obsluhu monitorovania centrálneho ovládacieho pultu, ktorý je napojený na mestskú políciu.

Povinnosťou správcu je komplexne zabezpečiť prevádzku parku a výstavných priestorov, komunikáciu a styk s verejnosťou a médiami, ktoré pravidelne informuje o pripravovaných a realizovaných podujatiach a vytvoriť samostatnú web stránku objektu a pravidelne ju aktualizovať.

„Keby mi to pridali k práci vedúceho kina, tak prekračujem 40-hodinový úväzok. Vyriešili sme to teda príkaznou zmluvou. Aj Galandia si neupratuje sama, ale si najíma firmu, pretože to vyjde lacnejšie,“ hovorí poslanec. Na otázku, či je aj z etického hľadiska podľa neho všetko v poriadku, odpovedal kladne.

„A je v poriadku, že riaditeľ Byspravu je poslancom? Alebo to, že riaditeľ Galandie je aj riaditeľom športových zariadení? Je toto šetrenie finančných prostriedkov?“ pýta sa Kolek. Podotkol, že vec prešla zastupiteľstvom už v júni, nikto ju nepripomienkoval.

„Zastupiteľstvo schválilo len rozpočet na správcovstvo zrekonštruovaného parku, vtedy ešte nešpecifikovali, akou formou a komu. V tejto podobe porušujú zákon, poslanec by mohol byť riaditeľom vtedy, keby bol kultúrny dom obchodnou spoločnosť,“ vysvetľuje Pallya.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 3 965
  2. Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci 539
  3. Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO) 493
  4. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 379
  5. Prvá výhra V. Zálužia vonku 299
  6. Vargová z Veselí do Šale 201
  7. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 182
  8. Štartuje play-off Ligy internacionálov 179
  9. Nový Život môže doma spečatiť triumf 174
  10. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 136

Najčítanejšie správy

Nitra

Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre

Pozemky sú už podľa ministerstva dopravy vysporiadané. V júni prídu archeológovia.

Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci

Opozícia v krajskom parlamente je ochotná rokovať o spolupráci s kýmkoľvek okrem kotlebovcov. SMK chce urobiť všetko preto, aby sa extrémisti k moci v Nitrianskom kraji nedostali.

Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO)

Na majstrovstvách Slovenska sa darilo aj pretekárom z nášho regiónu,

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Prvá výhra V. Zálužia vonku

V. LIGA STRED: Vedúca trojica nezaváhala. Zbehy zmazali dvojgólové manko a vybojovali remízu. Lapáš prekvapujúco neuspel vo V. Bedzanoch.

Blízke regióny

Podgurážený vodič zdemoloval stĺp, našťastie nikoho nezrazil

Vodiča, ktorý zdemoloval v Nových Zámkoch stĺp verejného osvetlenia zatiaľ nemôžu vypočuť. Najprv bude musieť vytriezvieť.

Hasiči zasahujú pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici

Viac ako tucet hasičov momentálne zasahuje pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici v Trnave. Požiar zachvátil halu a strechu.

Škody po včerajšom požiari lakovne odhadli na 200 tisíc eur +foto

Príčina vzniku požiaru sa v súčasnosti vyšetruje. Jeho likvidácia zamestnala viac 24 hasičov.

Levičanka sa prebojovala medzi najlepších rečníkov

Reprezentantka rečníckeho klubu si rečou v nemeckom jazyku „vyrozprávala“ tretie miesto.

Topoľčianska polícia žiada o pomoc pri pátraní

Filip Chudý sa pravdepodobne vyhýba nástupu do výkonu trestu.

Všetky správy

Zelenina z Lidla pohorela v amatérskom teste. Dá sa veriť domácim meračom?

Internetom sa šíri video, v ktorom neznámy muž meria dusičnany v zelenine a ovocí.

Lipšicova advokátka: S takým postupom prokuratúry som sa ešte nestretla

Exposlanec zrazil 72-ročného chodca v septembri. Hrozí mu za to trest na dva až päť rokov väzenia.

Bankár: Bezúročné pôžičky nie sú charita. Slúžia na prilákanie

Martin Techman tvrdí, že polovica hypoték už čoskoro zdražie.

V stane pod vrcholom Everestu našli štyri mŕtve telá

Telá našli záchranári, ktorí sa vydali pre telo slovenského horolezca Vladimíra Štrbu.

Cíger neprišiel diskutovať s Lintnerom, Kohútovi povie, aby odstúpil

Reprezentačný tréner má v stredu absolvovať diskusiu s prezidentom SZĽH Martinom Kohútom.

Kam vyraziť