Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Správca kaštieľa porušuje podľa kontrolóra zákon

Mestské kultúrne stredisko malo podľa Gábora Pallyu vyhlásiť výberové konanie na post správcu kaštieľa.

(Zdroj: (LAZ))

GALANTA. Správcovstvo kaštieľa v Galante je v kompetencii firmy Gala-art, ktorej konateľom je poslanec Peter Kolek. Podľa hlavného kontrolóra ide o konflikt záujmov. Kolek argumentuje, že mestu šetrí peniaze.

Príkazná zmluva

Mestské kultúrne stredisko v Galante je príspevkovou organizáciou zriadenou mestom. Mestský park so severným krídlom neogotického kaštieľa prešiel do správy kultúrneho strediska od 1. júla 2011. Smernice činnosti parku ku kaštieľu pripravil jeho správca, ktorý za to dostal odmenu vo výške 900 eur.

Financie odsúhlasili poslanci na zastupiteľstve, na ktorom bol organizácii upravovaný rozpočet. V jeho návrhu bola zahrnutá už aj vyplatená správcovská odmena, ktorá bola od júla upravená na mesačnú sumu 500 eur v hrubom podľa príkaznej zmluvy.

Gábor Pallya vraví, že tá sa aj podľa odborníkov posudzuje individuálne a vzťahuje sa najmä na sudcov a právnikov. „Ak vykazuje znaky závislej činnosti, teda osobné vykonávanie práce podľa pokynov nadriadeného v stanovenom pracovnom čase a prostriedkami toho, kto ho platí a neberie zodpovednosť, potom je príkazník posudzovaný ako zamestnanec,“ vraví kontrolór.

Správcom mestského parku a zrekonštruovaného severného krídla neogotického kaštieľa je sprostredkovateľská agentúra Gala-Art, ktorej konateľom je Peter Kolek. Ten je zároveň aj zamestnancom kultúrneho strediska, je vedúcim kina. Je tiež poslancom mestského zastupiteľstva. Podľa kontrolóra tak porušuje Ústavný zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov.

„Verejný funkcionár nesmie sprostredkúvať pre seba, blízku osobu, pre inú fyzickú osobu alebo právnickú osobu okrem prípadu, ak to pre verejného funkcionára vyplýva z výkonu jeho verejnej funkcie, obchodný styk so štátom, obcou, vyšším územným celkom, štátnym podnikom, štátnym fondom a podobne,“ hovorí Pallya.

Dodal, že podľa organizačnej štruktúry je správca vedúcim zamestnancom, ktorý spravuje objekt kaštieľa a riadi dvoch zamestnancov kultúrneho strediska. Príspevková organizácia mesta preto mala podľa neho funkciu správcu zabezpečiť výberovým konaním alebo náplň práce rozdeliť medzi súčasných zamestnancov kultúrneho strediska.

Zabezpečuje prevádzku parku

Riaditeľ mestského kultúrneho strediska Ján Kolek vraví, že pri obsadzovaní pracovnej pozície postupovali v zmysle zákona o výkone práce pri verejnom záujme. Spôsob riešenia prerokovali s právnikom, ktorý mal potvrdiť, že nie je porušený žiadny zákon.

„Pracovný poriadok MsKS neobsahuje okrem štatutára obsadzovanie pracovných miest na základe výberového konania,“ argumentuje riaditeľ. Kolek vraví, že touto formou ušetrí organizácia na mzdových prostriedkoch ročne približne 3000 eur.

„Šetril by v tom prípade, keby ako zamestnanec mal rozšírenú náplň práce, nie vtedy, keď to robí ako živnostník, aj keď si odvádza odvody sám. A možno by sa výberovým konaním našiel niekto iný, kto by tú prácu vykonával za 300, nie 500 eur,“ vraví Pallya.

V objekte kaštieľa pracujú ešte dvaja pracovníci na 0,67 úväzku. Ich náplňou je okrem iného odomykať a zamykať areál, starať sa o zeleň, pri inštalácii výstav spolupracovať s autorom či zabezpečovať obsluhu monitorovania centrálneho ovládacieho pultu, ktorý je napojený na mestskú políciu.

Povinnosťou správcu je komplexne zabezpečiť prevádzku parku a výstavných priestorov, komunikáciu a styk s verejnosťou a médiami, ktoré pravidelne informuje o pripravovaných a realizovaných podujatiach a vytvoriť samostatnú web stránku objektu a pravidelne ju aktualizovať.

„Keby mi to pridali k práci vedúceho kina, tak prekračujem 40-hodinový úväzok. Vyriešili sme to teda príkaznou zmluvou. Aj Galandia si neupratuje sama, ale si najíma firmu, pretože to vyjde lacnejšie,“ hovorí poslanec. Na otázku, či je aj z etického hľadiska podľa neho všetko v poriadku, odpovedal kladne.

„A je v poriadku, že riaditeľ Byspravu je poslancom? Alebo to, že riaditeľ Galandie je aj riaditeľom športových zariadení? Je toto šetrenie finančných prostriedkov?“ pýta sa Kolek. Podotkol, že vec prešla zastupiteľstvom už v júni, nikto ju nepripomienkoval.

„Zastupiteľstvo schválilo len rozpočet na správcovstvo zrekonštruovaného parku, vtedy ešte nešpecifikovali, akou formou a komu. V tejto podobe porušujú zákon, poslanec by mohol byť riaditeľom vtedy, keby bol kultúrny dom obchodnou spoločnosť,“ vysvetľuje Pallya.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Kam vyraziť