Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Dizajnéri predstavia nové využitie dreva v nitrianskom Agrokomplexe

Predstaviť čo najširšie uplatnenie dreva a nové prístupy dizajnérov je zámerom Slovenského centra dizajnu (SCD), ktoré pripravuje prezentáciu výrobkov a využitia dreva na výstave Nábytok a bývanie.

Uskutoční sa od 13. do 18. marca v pavilóne M3 na výstavisku Agrokomplex Nitra.

Pod názvom Fórum dizajnu 2012 - Návrat k drevu organizátori pripravili výberovú výstavu z vyše 100 exponátov - výrobkov, prototypov, funkčných modelov nábytku, interiérových a exteriérových prvkov i bytových doplnkov z dreva, ktorých spoločným menovateľom je nový zaujímavý dizajn. Podobne ako v predchádzajúcom období je priestor venovaný prezentácii prác profesionálnym dizajnérom i študentom stredných a vysokých škôl s výučbou dizajnu. Na výstave sa zúčastnia školy z Bratislavy, Košíc, Zvolena, Ružomberka, Spišskej Novej Vsi a Brna, dizajnérske štúdiá i jednotliví autori.

Podľa pedagóga a dizajnéra Tibora Uhrína, ktorý v tvorbe často využíva drevo, tento materiál má svoje limity a len kreatívnym prístupom je možné ich presahovať. Je to tradičný materiál úzko spätý s remeslom. Zdroj tradície, z ktorej vychádza vytrvalý prúd vedomostí a inovácií sa nezastavil, ale stále pokračuje. Z dvoch zdanlivo antagonistických polôh tradičného remesla a súčasného dizajnu vzniká špecifický priestor pre nové prepojenia.

"Tieto prieniky prinášajú prekvapivé spojenia, nápady a posuny, ktoré obohacujú dizajn o prvok identity a remeslo zas o nové technologické prístupy. Tradícia z tohto uhla pohľadu nie je niečo neživé a stagnujúce, ale naopak, schopné premien a inovácií s prispením súčasnosti. Z týchto dôvodov je dôležité spoznať drevo ako materiál na rôzne spôsoby spracovania od tradičných remeselných metód až po najnovšie technológie využívané v priemysle alebo remesle," zdôvodňuje Uhrín.

V súčasnosti je viditeľný návrat k drevu a jeho využitie je čoraz aktuálnejšie. K podujatiu vydalo SCD propagačný materiál.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Kam vyraziť