Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Starší idú na istotu, mladší dávajú šancu aj novým tváram

Niet koho voliť, politikom neverím, všetci len niečo sľubujú. Na druhej strane jasne vyhranené názory alebo dilemy, koho voliť, riešené na poslednú chvíľu. Aj také sú parlamentné voľby 2012.

Vo volebných miestnostiach aj pred nimi sa od rána tvorili rady.(Zdroj: (ČE))

Niet koho voliť, politikom neverím, všetci len niečo sľubujú. Na druhej strane jasne vyhranené názory alebo dilemy, koho voliť, riešené na poslednú chvíľu. Aj také sú parlamentné voľby 2012.

NITRA. Vo verejnosti prevládal názor, ktorý viac-menej potvrdzovali aj predvolebné prieskumy - k urnám pôjde drvivá väčšina staršej generácie, ktorá nemala pochybnosti v tom, koho voliť. Ľudia stredného veku a mladá generácia, znechutení predvolebnými kauzami, sa rozhodnú na poslednú chvíľu alebo voľby odignorujú.

Priebeh volieb však tieto predpovede úplne nepotvrdil. „Už od siedmej hodiny chodia voliči nonstop, tvorili sa aj rady. Chodia starší, v strednom veku aj mladí ľudia. Nemôžem povedať, že by bola veľká väčšina práve starších, je to také vyrovnané,“ potvrdil Miroslav Habán, predseda volebnej komisie vo volebnom okrsku č. 14.

„Vnímam to aj tým, že je sobota dopoludnia a kto chce ísť voliť, splní si to čo najskôr.“ Priebeh volieb tu bol pokojný, žiadne výtržnosti zatiaľ neznamenali.

Krúžkovanie so zaťatými zubami

Starší ľudia boli vo volebných miestnostiach medzi prvými. „Žiadne kampane nesledujem, stále volím KDH. Len raz som pozerala predvolebné besedy a mala som z toho ťažkú hlavu,“ hovorí 68-ročná Margita Dobálová. „Len to ma rozčuľuje, či sme my taká bohatá krajina, že si môžeme po roku a pol dovoliť nové voľby. Veď to iste veľa stojí.“

Sedemdesiatročná Mária Kevelyová predvolebné dianie trochu sledovala. „Mám na všetkých svoj úsudok. A povedala som si, že keď už mám niekomu dať svoj hlas, tak KDH. Aby nešiel tam, kam by som nechcela. A krúžkovala som.“

Štyridsiatnička Martina Lavrincová ešte nebola rozhodnutá, koho zvolí. Vyberie si však niekoho z pravicových strán. „So zaťatými zubami to nejako prekrúžkujem. V podvečer možno budú nejaké predbežné výsledky volieb, takže sa podľa toho asi zariadim, aby môj hlas „neprepadol“. Inak som poctivá volička,“ hovorí pani Martina.

K predvolebnej atmosfére poznamenala: „Inteligentnému človeku je jasné, ako to tu beží. Myslím si, že na Gorilu najviac doplatila SDKÚ. Celá kauza bola zrejme súčasťou predvolebnej kampane. Ktovie koho...“

Voliči si na kandidátkach strán väčšinou krúžkovali svojich favoritov.

Konzervatívni aj otvorení

Andrea Magová, 22-ročná študentka si voľby považovala za svoju povinnosť. Predvolebné ťahanice ju vôbec neovplyvnili. „Myslím si, že názor mladých ľudí je potrebný, v nás je budúcnosť. Napriek zjavnej diskreditácii som volila 99%, dôverujem im. Kauzou sa niekto snažil ľudí odradiť voliť novú stranu, ktorá mala šancu získať veľa hlasov. Ale v politike už treba nových ľudí, nech niečo dokážu a nech dajú mladým robotu,“ povedala Andrea.

Dvadsaťročná študentka Martina Michaličková absolvovala svoje druhé voľby. Príklad vidí v rodičoch, ktorí chodia voliť vždy.

„Ísť voliť je dôležité. Veľa ľudí sa sťažuje, čo sa deje, ale voliť neprídu. Načo sa potom rozčuľujú?“ hodnotí Martina. V rozhodovaní ju ovplyvnilo dosť vecí, ktoré čítala na internete a v iných médiách. „Volila som Smer. Keď bola vo vláde táto strana, nešli tak rýchlo hore dane, ceny potravín, benzínu a iných vecí.“

Mladí manželia Miklášovci prišli na voľby aj s bábätkom v kočíku. Boli rozhodnutí ísť voliť, voľby zatiaľ nikdy nevynechali. „Kampaň bola podľa nás veľmi rýchla, nejako nás neoslovila. Volili sme tradične stranu, ktorú vždy, my sme takí konzervatívni,“ hovorí pani Diana.

Manžel Samuel zhodnotil predvolebnú kampaň ako jalovú. „Študoval som v Čechách a tam to býva oveľa konfrontačnejšie.“

Takmer 30-ročný Michal Laktiš chodí k urne pravidelne. „Ten, kto nejde voliť, nemôže nadávať na výsledky alebo na to, ako to vyzerá v štáte,“ myslí si pracovník štátnej správy.

„Kto volí, mal by byť stotožnený s programom konkrétnych strán. Ja osobne som dal hlas SDKÚ. Žiadnu dilemu som neriešil, vsadil som na overenú kvalitu. Má jasné vízie, jej program je stále prehľadný. Hospodárstvo štátu doviedla vždy do lepšieho stavu, v akom ho preberala. Využil som aj možnosť krúžkovania, robím to pri každých voľbách.“

Diana Miklášová (na snímke) sú spolu s manželom konzervatívni voliči.

Úsmev s vhodným mottom

Slnkom zaliata pešia zóna lákala k prechádzkam. Ťažko povedať, či boli spojené aj s návštevou volebných miestností.

Dvojica 24-ročná Tereza a 26-ročný Martin boli rozhodnutí, že voliť pôjdu. Jasno mali aj v tom, koho. „Gorila a iné kauzy som nevnímal pozitívne ani negatívne. Mám svoj názor,“ zdôraznil Martin.

Monika Kohútková, 19-ročná študentka z Nitry, sa naopak nechystala odvoliť. „Predvolebné dianie som nesledovala, nezaujímalo ma to. Všetci len sľubujú, a keď sa do vlády dostanú, myslia len na seba. Neverím nikomu.“

Mladý pár študentov z Oravy sa k urnám tiež nechystal. „Nestihla som si vybaviť volebný preukaz, inak by som išla. Volila by som Fica,“ hovorí 20-ročná Lucia Kaníková. „Ja by som nešiel voliť vôbec, neverím nikomu,“ dodal 22-ročný Marek Štrnaľ.

Filip Blaho, 22-ročný vysokoškolák, bol tiež skeptický. Kauzy, ktoré sa pred voľbami prevalili, ho vraj utvrdili v tom, že sa nič nezmení, či tam bude zelený alebo červený. „Počkám si do večera a uvidím, možno nakoniec v poslednej chvíli odvolím. Možno Obyčajných ľudí.“

Vysokoškoláčka Ivona Pekárková voliť nepôjde. „Skutočne niet koho. Predvolebné kauzy sa vynárajú v poslednej chvíli, neriešia sa, je to také provizórne. Politici majú svoje reči naučené. Neviem, či je to tým, že študujem žurnalistiku, ale myslím si, že nie je až taký problém vybrať bilbord, na ktorom má politik najsympatickejší úsmev a potom tam šupnúť nejaké pekné motto,“ myslí si Ivona. „Svojou „neúčasťou“ by ľudia mali dať stranám jasne najavo, že tu niet koho voliť.“

Pre 20-ročnú Martinu Michaličkovú to boli druhé voľby. Ísť voliť považuje za svoju povinnosť. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Futbalisti v príprave

Tradične prinášame sumár výsledkov prípravných zápasov za minulý týždeň a program na tento týždeň.

Dorastenci do Nových Zámkov

V piatok 24. februára sa stretnú futbaloví dorastenci z celého západného regiónu.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Nitru a Vráble spojí nový chodník pre cyklistov

Poslankyňa z Vrábel navrhla, aby došlo v budúcnosti k prepojeniu novej cyklotrasy na ďalší cyklistický chodník z Vrábeľ do Podhájskej.

Blízke regióny

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

Radnica chce súkromnej firme zobrať Vianočné trhy

Trnava organizovanie Vianočných trhov v roku 2011 postúpila súkromnej firme, pretože boli stratové.

Všetky správy

Majú pírsing a tetovanie. Ak dostanú žltačku C, majú sa liečiť za vlastné

Nepreplácaním liečby hepatitídy C pre niektorých pacientov chce Všeobecná zdravotná poisťovňa ušetriť peniaze. Je v strate 200 miliónov.

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét. Tri z nich môžu mať oceány z tekutej vody.

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Nie v každej hmle treba zapnúť hmlovky

Predné a zadné hmlové svetlá plnia rôzne funkcie. Treba nad nimi premýšľať osobitne a nezapínať jedny naraz s druhými.

Kam vyraziť