Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Starší idú na istotu, mladší dávajú šancu aj novým tváram

Niet koho voliť, politikom neverím, všetci len niečo sľubujú. Na druhej strane jasne vyhranené názory alebo dilemy, koho voliť, riešené na poslednú chvíľu. Aj také sú parlamentné voľby 2012.

Vo volebných miestnostiach aj pred nimi sa od rána tvorili rady.(Zdroj: (ČE))

Niet koho voliť, politikom neverím, všetci len niečo sľubujú. Na druhej strane jasne vyhranené názory alebo dilemy, koho voliť, riešené na poslednú chvíľu. Aj také sú parlamentné voľby 2012.

NITRA. Vo verejnosti prevládal názor, ktorý viac-menej potvrdzovali aj predvolebné prieskumy - k urnám pôjde drvivá väčšina staršej generácie, ktorá nemala pochybnosti v tom, koho voliť. Ľudia stredného veku a mladá generácia, znechutení predvolebnými kauzami, sa rozhodnú na poslednú chvíľu alebo voľby odignorujú.

Priebeh volieb však tieto predpovede úplne nepotvrdil. „Už od siedmej hodiny chodia voliči nonstop, tvorili sa aj rady. Chodia starší, v strednom veku aj mladí ľudia. Nemôžem povedať, že by bola veľká väčšina práve starších, je to také vyrovnané,“ potvrdil Miroslav Habán, predseda volebnej komisie vo volebnom okrsku č. 14.

„Vnímam to aj tým, že je sobota dopoludnia a kto chce ísť voliť, splní si to čo najskôr.“ Priebeh volieb tu bol pokojný, žiadne výtržnosti zatiaľ neznamenali.

Krúžkovanie so zaťatými zubami

Starší ľudia boli vo volebných miestnostiach medzi prvými. „Žiadne kampane nesledujem, stále volím KDH. Len raz som pozerala predvolebné besedy a mala som z toho ťažkú hlavu,“ hovorí 68-ročná Margita Dobálová. „Len to ma rozčuľuje, či sme my taká bohatá krajina, že si môžeme po roku a pol dovoliť nové voľby. Veď to iste veľa stojí.“

Sedemdesiatročná Mária Kevelyová predvolebné dianie trochu sledovala. „Mám na všetkých svoj úsudok. A povedala som si, že keď už mám niekomu dať svoj hlas, tak KDH. Aby nešiel tam, kam by som nechcela. A krúžkovala som.“

Štyridsiatnička Martina Lavrincová ešte nebola rozhodnutá, koho zvolí. Vyberie si však niekoho z pravicových strán. „So zaťatými zubami to nejako prekrúžkujem. V podvečer možno budú nejaké predbežné výsledky volieb, takže sa podľa toho asi zariadim, aby môj hlas „neprepadol“. Inak som poctivá volička,“ hovorí pani Martina.

K predvolebnej atmosfére poznamenala: „Inteligentnému človeku je jasné, ako to tu beží. Myslím si, že na Gorilu najviac doplatila SDKÚ. Celá kauza bola zrejme súčasťou predvolebnej kampane. Ktovie koho...“

Voliči si na kandidátkach strán väčšinou krúžkovali svojich favoritov.

Konzervatívni aj otvorení

Andrea Magová, 22-ročná študentka si voľby považovala za svoju povinnosť. Predvolebné ťahanice ju vôbec neovplyvnili. „Myslím si, že názor mladých ľudí je potrebný, v nás je budúcnosť. Napriek zjavnej diskreditácii som volila 99%, dôverujem im. Kauzou sa niekto snažil ľudí odradiť voliť novú stranu, ktorá mala šancu získať veľa hlasov. Ale v politike už treba nových ľudí, nech niečo dokážu a nech dajú mladým robotu,“ povedala Andrea.

Dvadsaťročná študentka Martina Michaličková absolvovala svoje druhé voľby. Príklad vidí v rodičoch, ktorí chodia voliť vždy.

„Ísť voliť je dôležité. Veľa ľudí sa sťažuje, čo sa deje, ale voliť neprídu. Načo sa potom rozčuľujú?“ hodnotí Martina. V rozhodovaní ju ovplyvnilo dosť vecí, ktoré čítala na internete a v iných médiách. „Volila som Smer. Keď bola vo vláde táto strana, nešli tak rýchlo hore dane, ceny potravín, benzínu a iných vecí.“

Mladí manželia Miklášovci prišli na voľby aj s bábätkom v kočíku. Boli rozhodnutí ísť voliť, voľby zatiaľ nikdy nevynechali. „Kampaň bola podľa nás veľmi rýchla, nejako nás neoslovila. Volili sme tradične stranu, ktorú vždy, my sme takí konzervatívni,“ hovorí pani Diana.

Manžel Samuel zhodnotil predvolebnú kampaň ako jalovú. „Študoval som v Čechách a tam to býva oveľa konfrontačnejšie.“

Takmer 30-ročný Michal Laktiš chodí k urne pravidelne. „Ten, kto nejde voliť, nemôže nadávať na výsledky alebo na to, ako to vyzerá v štáte,“ myslí si pracovník štátnej správy.

„Kto volí, mal by byť stotožnený s programom konkrétnych strán. Ja osobne som dal hlas SDKÚ. Žiadnu dilemu som neriešil, vsadil som na overenú kvalitu. Má jasné vízie, jej program je stále prehľadný. Hospodárstvo štátu doviedla vždy do lepšieho stavu, v akom ho preberala. Využil som aj možnosť krúžkovania, robím to pri každých voľbách.“

Diana Miklášová (na snímke) sú spolu s manželom konzervatívni voliči.

Úsmev s vhodným mottom

Slnkom zaliata pešia zóna lákala k prechádzkam. Ťažko povedať, či boli spojené aj s návštevou volebných miestností.

Dvojica 24-ročná Tereza a 26-ročný Martin boli rozhodnutí, že voliť pôjdu. Jasno mali aj v tom, koho. „Gorila a iné kauzy som nevnímal pozitívne ani negatívne. Mám svoj názor,“ zdôraznil Martin.

Monika Kohútková, 19-ročná študentka z Nitry, sa naopak nechystala odvoliť. „Predvolebné dianie som nesledovala, nezaujímalo ma to. Všetci len sľubujú, a keď sa do vlády dostanú, myslia len na seba. Neverím nikomu.“

Mladý pár študentov z Oravy sa k urnám tiež nechystal. „Nestihla som si vybaviť volebný preukaz, inak by som išla. Volila by som Fica,“ hovorí 20-ročná Lucia Kaníková. „Ja by som nešiel voliť vôbec, neverím nikomu,“ dodal 22-ročný Marek Štrnaľ.

Filip Blaho, 22-ročný vysokoškolák, bol tiež skeptický. Kauzy, ktoré sa pred voľbami prevalili, ho vraj utvrdili v tom, že sa nič nezmení, či tam bude zelený alebo červený. „Počkám si do večera a uvidím, možno nakoniec v poslednej chvíli odvolím. Možno Obyčajných ľudí.“

Vysokoškoláčka Ivona Pekárková voliť nepôjde. „Skutočne niet koho. Predvolebné kauzy sa vynárajú v poslednej chvíli, neriešia sa, je to také provizórne. Politici majú svoje reči naučené. Neviem, či je to tým, že študujem žurnalistiku, ale myslím si, že nie je až taký problém vybrať bilbord, na ktorom má politik najsympatickejší úsmev a potom tam šupnúť nejaké pekné motto,“ myslí si Ivona. „Svojou „neúčasťou“ by ľudia mali dať stranám jasne najavo, že tu niet koho voliť.“

Pre 20-ročnú Martinu Michaličkovú to boli druhé voľby. Ísť voliť považuje za svoju povinnosť. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 1 894
  2. Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov 505
  3. Salibské behy s rekordnou účasťou Foto 452
  4. Podmienky parkovania pri nitrianskej nemocnici zmenia už v júli 422
  5. Nočné podniky zatiaľ neobmedzia. Mesto chce, aby mladí prišli na diskotéky skôr Foto 402
  6. Mesto dá opraviť most v Krškanoch aj lávku nad železničnou traťou 241
  7. Tretie preteky vo westernovom jazdení 241
  8. Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo 229
  9. Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili 142
  10. Lancz už nie je trénerom Šale 137

Najčítanejšie správy

Nitra

Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu

Problémy sú aj s výstavbou heliportu na streche pavilónu. Bude mať veľké meškanie.

Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov

Oheň sa rozšíril na plochu 200 x 300 metrov.

Salibské behy s rekordnou účasťou

Mladé bežecké podujatie má za sebou vydarený piaty ročník.

Podmienky parkovania pri nitrianskej nemocnici zmenia už v júli

V súčasnosti je v nemocničnom areáli zadarmo len prvá pol hodina. Potvrdenie od lekára netreba.

Nočné podniky zatiaľ neobmedzia. Mesto chce, aby mladí prišli na diskotéky skôr

Situácia je podľa radnice neúnosná. Pomôcť by mohli ďalšie kamery a viac policajtov v uliciach.

Blízke regióny

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

Evu otvoria už zajtra, niektoré kúpaliská zvýšia vstupné

Kúpaliská v regióne už onedlho otvoria ďalšiu sezónu. Na Družbe napúšťajú vodu, v Kamennom Mlyne sa pripravujú na sezónu. Kúpalisko na Slávii je už pripravené, piešťanskú Evu otvoria už zajtra.

Agro je bronzové

Topoľčianski hádzanári zakončili sezónu výhrou a v Extralige obsadili tretie miesto.

Pri stavbe domu v Kamenáči našiel Trnavčan lebku

Pri kopaní základov rodinného domu v lokalite IBV Kamenný mlyn našiel Trnavčan lebku. Najskôr upozornil políciu, následne bol kontaktovaný pamiatkový úrad.

V nemocnici chýbajú lekári. Novým ponúkajú náborový príspevok 5-tisíc eur

Akútny nedostatok minimálne desiatich lekárov chce vedenie levickej nemocnice vyriešiť nemalým náborovým príspevkom.

Všetky správy

Ďalší spor v slovenskom hokeji? Pálffy kritizoval Lintnera, ten okamžite reagoval

Pálffy je ochotný na júnovom kongrese navrhnúť hlasovanie na Kohútovo odvolanie.

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

Architekt Petrovič: Nikde som nezažil to, čo na Námestí slobody

Socializmus na Námestí slobody architektovi neprekáža, dôležitá je funkčnosť.

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

Sex s robotom: Môžu robotické napodobeniny nahradiť vzťah so živým partnerom?

Vývoj sexuálnych pomôcok prekračuje hranice. Pýtali sme sa sexuológa, kam smeruje ľudská sexualita.

Kam vyraziť