Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Mestské služby musia platiť za úraz na chodníku. Potvrdil to súd

Ak viete o prepadline na chodníku, mali by ste správcovi signalizovať potrebu jej opravy. V opačnom prípade sa to na súde obráti proti vám.

Nitrianske chodníky sú plné výtlkov. Tento záber je z centra mesta - z Palárikovej ulice.(Zdroj: (JK))


NITRA. Mestské služby musia zaplatiť 2809,79 eura žene, ktorá sa vážne zranila pri páde na chodníku na Damborského ulici. Rozsudok krajského súdu je právoplatný. Riaditeľ organizácie Jozef Chrenko nám potvrdil, že mu ho už doručili.

Úraz sa stal ešte v marci 2008, Mestské služby sa mimosúdne dohodnúť odmietli. Keď žena vlani uspela na okresnom súde, odvolali sa. Argumentovali, že chodkyňa o prepadline na chodníku vedela a mala sa tomu prispôsobiť.
Súd čiastočne tento argument zohľadnil v rozsudku. Žena dostane len 75 percent z požadovaných 3 747 eur (bolestné plus strata na zárobku).

Hrubá nedbalosť

Žena spadla do neoznačenej prepadliny splývajúcej s chodníkom, ktorá bola naplnená dažďovou vodou a blatom. Podľa rozsudku mala rozmery 1 x 0,5 metra a hĺbku asi 20 cm.

Chodkyňa utrpela zlomeninu dolného konca vretennej kosti oboch rúk. Až 4,5 mesiaca bola práceneschopná, museli ju viackrát operovať.

Poisťovňa, s ktorou majú Mestské služby zmluvu, odmietla škodu preplatiť. Ako dôvod uviedla, „že priehlbina na chodníku vznikla v dôsledku rozkopávky, ktorá bola realizovaná ešte v roku 1993 a táto závada bola odstránená až po úraze navrhovateľky v roku 2008“.

Mestské služby mali chodník v správe od roku 1999. To, že do roku 2008 priehlbinu neopravili, nazvala poisťovňa „hrubou nedbanlivosťou“.

Rovnaký názor mal aj súd: „... odporca správu miestnych komunikácií nevykonával dostatočne, pri ich správe bol nedbanlivý.“

Jeden z mnohých výtlkov na Párovciach. Foto: (JK)

Nesignalizovala...

Fakt, že chodník bol v neporiadku dlhé roky, sa ale stal aj akousi poľahčujúcou okolnosťou pre Mestské služby. Súd totiž konštatoval, že „prepadlina sa na chodníku nachádzala niekoľko rokov, navrhovateľka o nej vedela a odporcovi nesignalizovala potrebu vykonania opravy“.

V rozsudku sa ďalej píše, že k úrazu došlo za dobrej viditeľnosti, žena tadiaľ prechádzala niekoľkokrát do týždňa, „a preto mala pri chôdzi na tomto mieste venovať zvýšenú opatrnosť“.

Súd (okresný aj krajský) dospel k záveru, že škodu na zdraví si spôsobila čiastočne aj svojím zavinením. Mieru jej spoluzodpovednosti určil na 25 percent. Nárok na preplatenie trov konania jej okresný súd nepriznal, pretože vraj mala vo veci úspech len čiastočný, a to v rozsahu 50%.

V rozsudku je aj „rovnica", podľa ktorej súd dospel k číslu 50: „75% priznané - 25% zamietnuté = 50% úspech“...

Neobozretná?

Mestské služby majú žene zaplatiť 2809,79 eura. V odvolacom konaní sa neúspešne domáhali nižšej platby - navrhli sumu 936,60 eura a zároveň chceli, aby im súd priznal náhradu trov konania vo výške 356,40 eura.

Podľa Mestských služieb totiž príčinou vzniku úrazu nebola len existencia prepadliny na chodníku „v dôsledku opomenutia vykonania jej opravy zo strany odporcu, ale ku vzniku škody viedlo aj správanie samotnej navrhovateľky“.
Pád bol vraj spôsobený výlučne jej nepozornosťou.

„Dennodenne chodila okolo prepadliny s vedomosťou o jej existencii a polohe. Škode mohla predísť, ak by prispôsobila chôdzu okolnostiam, o ktorých vedela, a ktoré mohla aj predvídať, a správala by sa počas chôdze obozretne,“ argumentovali Mestské služby.

Bezprostrednou príčinou škodovej udalosti bola podľa nich „práve zamyslenosť a neobozretnosť navrhovateľky“. Žiadali preto, aby niesla až 75-percentnú zodpovednosť za úraz. Neuspeli.

Nešportovala

Žena poukázala, že utrpela ťažký úraz počas pokojnej chôdze na chodníku, nie pri výkone športovej činnosti.
Argumentovala, že má nárok na to, aby mohla bezpečne prejsť po chodníku, ktorý je v správe Mestských služieb „už z toho dôvodu, že si sama za údržbu chodníkov platím vo forme daní“.

Keď sme sa riaditeľa Mestských služieb opýtali, prečo bola prepadlina na chodníku dlhé roky, odpovedal: „Jama bola opravená včas.“

Nitrianka, ktorá sa súdila s Mestskými službami, chce zostať v anonymite.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Blízke regióny

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Jawa stavila na retro vzhľad a čínsku techniku

Ponuku tradičnej českej značky obohatili modely Jawa 350 OHC a Jawa 660 Vintage.

Kam vyraziť