Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Rekonštrukciu Univerzitného mosta na jar nezačnú

Slovenská správa ciest ešte nemá stavebné povolenie, nevybrala ani zhotoviteľa stavby. Práce sa začnú zrejme až na jeseň.

NITRA. Univerzitný most, ktorý spája centrum mesta s Chrenovou, na jar rekonštruovať nebudú. Stavebné práce sa začnú o niekoľko mesiacov neskôr, ako bolo pôvodne plánované.

„Termín závisí od priebehu verejného obstarávania. Momentálne pripravujeme súťažné podklady na zhotoviteľa,“ povedala Iveta Fedorová zo Slovenskej správy ciest.

Dva milióny z Únie

Rekonštrukcia by podľa Fedorovej mohla odštartovať „pravdepodobne koncom leta, začiatkom jesene“. Slovenská správa ciest má k dispozícii už všetky podklady, v najbližších dňoch požiada o stavebné povolenie. Náklady na nitriansky most sú predbežne vyčíslené na približne 2 milióny eur.

„Rekonštrukcia bude riešená v rámci akcie Modernizácia a rekonštrukcia mostov na cestách I. triedy, ktorá má byť financovaná z eurofondov. Ukončená má byť do konca roku 2013,“ dodala Fedorová.

Pôvodne sa mali práce na moste začať na jar. Foto: (JK)

Bude aj úplná uzávierka

Práce potrvajú niekoľko mesiacov, niektoré odhady hovoria o minimálne šiestich mesiacoch. Doprava na moste bude obmedzená, na dva až tri týždne ju úplne vylúčia - most bude uzatvorený kvôli výmene ložísk.

Na dopravnej polícii nám povedali, že počas rekonštrukcie budú po Univerzitnom moste jazdiť len autá, ktoré pôjdu na Chrenovú. Zo sídliska do centra sa vodiči dostanú po Chrenovskom moste, respektíve po Zoborskom moste.

V súvislosti s rekonštrukciou dá mesto zmeniť signálne plány na svetelných križovatkách. V prípade potreby budú dopravu riadiť policajti.

Statika je v poriadku

Most pri Slovenskej poľnohospodárskej univerzite má takmer päťdesiat rokov. „Diagnostika potvrdila, že je potrebné vymeniť mostný zvršok po nosnú vrstvu. Statika mosta nie je narušená,“ povedali nám na Slovenskej správe ciest.

O potrebe rekonštrukcie sa hovorilo už v čase, keď v Nitre nestál Chrenovský most. Ten teraz aspoň čiastočne pomôže zvládnuť dopravnú záťaž, ktorú spôsobia obmedzenia na rekonštruovanom moste.

Nitrania ale majú z posunutého termínu rekonštrukcie obavy. „Keby začali na jar, do ďalšej zimy to ukončia. No ak začnú na jeseň, práce budú komplikovať mrazy a sneh. Doba rekonštrukcie a spolu s ňou aj dopravné obmedzenia sa predĺžia,“ uvažuje vodič z povolania Štefan.

Pribudne odbočovací pruh

Univerzitný most je súčasťou ťahu Nové Zámky - Banská Bystrica. Vlani ním prešlo viac ako 33-tisíc vozidiel za 24 hodín.
Aby mesto takýto nápor dopravy zvládlo aj počas rekonštrukcie mosta, navrhol okresný dopravný inšpektorát rozšíriť Štúrovu (v úseku medzi Mlynmi a križovatkou pri Tescu) o ďalší odbočovací pruh doľava na Štefánikovu, smer Nové Zámky.
Pôvodne radnica a polícia hovorili, že bude treba posunúť autobusovú zastávku pri Mlynoch bližšie k mostu. Nakoniec sa ukázalo, že tento krok nebude potrebný.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Kam vyraziť