Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Priestor sa s časom mení, veľa ľudí o tom ani netuší

Podľa Norberta Synčáka u nás nevychádza kvalitná literatúra s problematikou feng shui. Sú to skôr zovšeobecňujúce bestsellery, ktoré majú málo spoločné s autentickou formou tohto starého čínskeho umenia.

Norbert Synčák počas prednášky v Krajskom osvetovom stredisku v Nitre.(Zdroj: ARCHÍV N. S.)

Podľa Norberta Synčáka u nás nevychádza kvalitná literatúra s problematikou feng shui. Sú to skôr zovšeobecňujúce bestsellery, ktoré majú málo spoločné s autentickou formou tohto starého čínskeho umenia.

V Krajskom osvetovom stredisku pokračuje svojím druhým 3-ročný cyklom klub Equilibrium. Je zameraný na feng shui, s ktorým sa počas predchádzajúcich troch rokov zoznámilo asi 30 návštevníkov klubu.

Hlboké štúdium

„Klub je určený laikom, nie odborníkom. Raz mesačne sa prístupnou formou oboznámia s podstatou, princípmi a postupmi tohto tradičného čínskeho učenia,“ povedal lektor Norbert Synčák. Sám sa už vyše dvadsať rokov venuje štúdiu a praktizovaniu tradičného feng shui a čínskej metafyziky, ktorú študuje na Slovensku, v Čechách aj na Mastery Academy of Chinese Metaphysics. Jej zakladateľom je jeden z popredných svetových odborníkov na tradičné feng shui Joey Yap z Malajzie.

„Prednášky nie sú len teoretické. Sú spojené s diskusiami, pričom účastníci riešia konkrétne úlohy. Klubu sa môžu zúčastniť aj ľudia bez predchádzajúcich znalostí o feng shui (FS), dôležitý je záujem.“

Podľa Synčáka u nás nevychádza kvalitná literatúra s touto problematikou. Sú to väčšinou zovšeobecňujúce bestsellery, ktoré majú pramálo spoločné s autentickým FS. V tomto umení sa pôvodne nepracovalo s farbami či symbolmi, ktorých pojmy do FS dnes prenikajú skôr z čínskej ľudovej slovesnosti.

Tradičné FS si podľa Synčáka vyžaduje hlboké a dlhoročné štúdium. „Je to starobylé umenie a veda výberu vhodného miesta a orientácie obydlia v prostredí. Umenie usporiadať vnútorný priestor tak, aby bol v rovnováhe s okolitým prostredím.

Umenie popísať vlastnosti premien času v priestore a ich vplyv na jeho obyvateľov,“ definuje Synčák.

Používa luopan

V praxi to znamená niekoľko dôležitých zásad, ktoré sa musia dodržať. Ak sa si chce človek kúpiť (postaviť) dom, byt či zanalyzovať miesto, kde už žije, v intenciách FS si najskôr musí priestor zamerať. Exteriér vytvára základ, preto treba napríklad pri výstave domu vždy vybrať vhodné miesto na stavbu, objekt správne orientovať k svetovým stranám, vhodne určiť, kde bude vchod, ako členiť vonkajší a vnútorný priestor a podobne. Podľa Synčáka je zaujímavý fakt, že napríklad v zle orientovaných panelákoch môže vykazovať štatisticky veľké percento rodín podobné problémy, napríklad partnerské.

„Ak už stavba stojí, odborník na feng shui musí určiť referenčný bod, skadiaľ miesto zameria. Na zameranie orientácie stavby sa používa čínsky kompas luopan, ale dá sa to zistiť aj bežným kompasom. Tento bod sa vždy nachádza na vonkajšej stane fasády stavby – rodinného domu, činžiaku či inej budovy,“ vysvetľuje Synčák.

„V druhom kroku sa vyhodnotia fakty, viditeľné očami v exteriéri aj interiéri – orientácia pozemku a budovy, horské a vodné prvky, otvorenosť či zastavanosť priestoru, komunikácie a podobne. Hľadajú sa prvky, ktoré nie sú homogénne.“

Zmeny v čase a priestore

Druhou vrstvou kroku je posúdenie vlastností priestoru a jeho zmeny v čase – teda interakcie priestoru a ľudí, ktorí tu budú bývať. Vo FS na to slúži niekoľko stoviek kalkulačných techník. „Čas a priestor spolu s ním sa menia. Ľudia o tom väčšinou ani netušia, a pritom je to pre kvalitu ich života a bývania kľúčová vec,“ zdôraznil Synčák.

V každom priestore sú výborné, dobré aj negatívne pôsobiace miesta. Je preto dôležité vedieť ich lokalizovať a z priestoru vyťažiť pre seba maximum dobrého. Podstatou umenia je vnútorne členiť a zariadiť priestor tak, aby sa negatívne vplyvy prostredia na človeka čo najviac eliminovali.

„Do miest s priaznivým potenciálom treba umiestniť aktívne zóny (obývačka, pracovňa) či oddychovú časť (spálňa, detská izba), do priestoru s problematickým potenciálom lokalizovať menej dôležité priestory (chodby, schodiská...).“

GPZ škodia

Skúmanie vplyvu geopatogénnych zón (GPZ) je menšou, ale dôležitou časťou FS. GPZ sú prirodzenou súčasťou každého priestoru, ich pôsobenie sa celkom vylúčiť nedá.

„Ak je ich vplyv veľmi výrazný, môžu byť zdrojom zdravotných problémov, oslabujú organizmus a ich vplyv sa vždy najviac prejaví na najslabšom článku zdravia človeka,“ vysvetľuje Synčák. „Majú negatívny vplyv na spánok, spôsobujú zvýšený výdaj energie a človek sa cíti viac unavený. V extrémnych prípadoch môžu byť GPZ aj príčinou zvýšeného rizika nádorových ochorení.“

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Bratia posielajú väčšinu platu rodičom, synovia majstra sveta prekonali otca

Vo futbalovom svete je niekoľko bratov, ktorí reprezentujú rozdielne národy.

Kam vyraziť