Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

„Nechcem nikoho imitovať, idem svojou vlastnou cestou“

Hoci jeho detským snom bola archeológia a poškuľoval aj po žurnalistike, prihlásil sa na VŠMU. Vzali ho na druhýkrát. Dnes ja Martin Šalacha „čerstvou krvou“ nitrianskeho divadla.

Martinova podobnosť s Jozefom Kronerom je zjavná. Legendárneho herca veľmi obdivuje, ale on ide vlastnou cestou.(Zdroj: ARCHÍV M. Š.)

Hoci jeho detským snom bola archeológia a poškuľoval aj po žurnalistike, prihlásil sa na VŠMU. Vzali ho na druhýkrát. Dnes ja Martin Šalacha „čerstvou krvou“ nitrianskeho divadla.

NITRA. K štvorici nováčikov, ktorá posilnila rady hereckého súboru Divadla Andreja Bagara, patrí aj Martin Šalacha. Divadelný krst absolvoval v komédii Bola raz jedna trieda, ktorá sa v roku 2010 stala úspešným autorským počinom vtedajších študentov VŠMU. Dnes je hra súčasťou repertoáru DAB.

Martinovými prvými „domácimi“ postavami boli hysterický policajt a asistent v Sladkej Charity. Najbližšie ho v marci uvidíme v hre Pýcha a predsudok a koncom sezóny si zahrá hlavnú rolu v komédii Kto je tu riaditeľ?

Imitovali Nogu a Skrúcaného

Rodák z východoslovenskej dedinky Zalužice sa už na základnej škole blysol hereckým talentom – s rovnako zdatným kamarátom spolužiakov bavili imitovaním hudobných kapiel a vystúpení Nogu a Skrúcaného. Predviesť svoje nadanie v speve s gitarou dostal možnosť aj v školských programoch a na obecných akciách.

„Boli sme zo školy párkrát v divadlách v Košiciach a Prešove, ale k herectvu som nejako veľmi neinklinoval, mojím snom bola archeológia. Návštevy divadla som bral som to ako z núdze cnosť a výhodu, že sa neučíme. Pre štúdium herectva som sa rozhodol až v 9. ročníku ZŠ,“ spomína Martin Šalacha.

„Zobrali ma na konzervatórium v Košiciach, ale vydržal som tu len rok. S učením som problémy nemal, ale nechápal som, čo učitelia odo mňa chcú. Prestúpil som na michalovské gymnázium a povedal som si, že ak ma to ešte bude k herectvu ťahať, skúsim VŠMU. V 4. ročníku gympla som bol už pevne rozhodnutý.“

Záskok ho nezaskočil

Napriek snahe Martina prvý rok na VŠMU nevzali, tak sa zamestnal na zalužickom obecnom úrade. Práca s ľuďmi ho bavila, ale „úradníčina“ nie. Druhý rok sa poistil – dal si prihlášku na VŠMU, konzervatórium i žurnalistiku. Ešte stále ho priťahovala ho aj archeológia, ale vedel si predstaviť, že je to ťažký chlebík, na ktorý nestačí len nadšenie dejepisom.

„Na druhýkrát mi VŠMU vyšla. Mojimi spolužiakmi boli Juraj Ďuriš aj Marián Viskup, s ktorými som nastúpil do DAB, ale poznal som aj Matúša Krátkeho a Juraja Loja, ktorí vlani z divadla odišli,“ pokračuje Martin. Po skončení VŠMU spolu s kamarátmi dostal angažmán v Nitre. Noví kolegovia ich prijali výborne, v DAB sa mu páči, hoci spočiatku bola pre neho jeho budova hotovým bludiskom.

„Tešil som, že mojou prvou premiérou bude v Nitre naša autorská hra Bola raz jedna trieda. Hneď na začiatku ma však čakal záskok za Milana Ondríka. Mal úraz s kolenom, tak som za neho zobral rolu Kornela v Testosteróne,“ spomína herec na začiatky v DAB.

„Obával som sa, ako to zvládnem. Táto komédia sa s veľkým úspechom hrá už sedem rokov, diváci v nej majú Milana mimoriadne radi. Hru som dokonca naživo ani nevidel, stihol som si pozrieť len DVD a na naučenie textu som mal necelé tri dni. Až mi mráz prebehol o chrbte pri pomyslení, čo som to na seba našil. Ale dopadlo to celkom dobre, zabudol som len asi tri vety. Chalani mi pomohli, podržal ma aj Milan – povedal mi, ako je rád, že tú rolu hrám ja.“

Ako čert v opere

Prvými vlastnými Martinovými postavami sú policajt a Brubeckov asistent v muzikáli Sladká Charity. „Priznám sa, pri premiére som mal trochu zmiešané pocity, bol to môj prvý muzikál. Hrám tu menšie úlohy, ale aj také mám rád - hoci sú na scéne len chvíľu, ale ľudí zabavia a rozosmejú,“ vraví Martin, ktorý pri naštudovaní „Charity“ s obdivom sledoval svojich kolegov.

„Klobúk dolu pred hercami, spevákmi i tanečníkmi. Aj keď mám len malú rolu, som veľmi rád, že som toho všetkého súčasťou. Muzikál herca v každom prípade posunie dopredu, zdokonalí sa v speváckom i pohybovom prejave,“ tvrdí Martin, ktorý však skúsenosti s veľkou javiskovou produkciou predsa len má. Pred 3 rokmi si zahral čerta v pôvodnej slovenskej opere Víťazoslava Kubičku Betlehem.

„Síce som nespieval, ale veľkým zážitkom pre mňa bolo vidieť, ako sa robí opera v koncertnom prevedení. Stál som na javisku s 50-členným zborom a mnohými sólistami.“

Martin v nitrianskom muzikáli, samozrejme, aj spieva. So spevom má bohaté skúsenosti – ešte počas gymnázia účinkoval v zbore, s ktorým precestoval kus sveta a povyhrával niekoľko festivalov. Chvíľu spieval aj v pop rockovej kapele a svoje, prirodzene, urobili aj hodiny spevu na VŠMU. „Spievať viem, ale problémom je pre mňa stáť pri tom na javisku sám.

„Sólovo“ mi to nikdy veľmi nešlo. V Charity, našťastie, spievam s Brubeckom, ktorého striedavo hrajú Kuly, Kuko a Martin Nahálka. Vždy sa snažím, aby som im to svojím škriekaním nepokazil,“ zasmial sa Martin, ktorý je aj hudobne zdatný – ako samouk sa naučil hrať na gitaru.

Podobá sa na Kronera

Kde je sranda, tam nesmie Martin Šalacha chýbať. Zrejme to spôsobuje aj jeho zjavná podobnosť s legendárnym Jozefom Kronerom, ktorá nitrianskeho herca predurčuje najmä ku komediálnym postavám. Martinovi podobu s geniálnym hercom pripomínali už v škole aj v divadle. Pri prijímačkách na VŠMU sa vraj Zuzana Kronerová a Martin Huba na neho tak zvláštne pozerali. Podobnosť s Kronerom dokonca spomenuli aj odborníci v recenziách – vraj sa ho snaží imitovať gestami a mimikou.

„No to by mi ani vo sne nenapadlo. Pána Kronera si budem vždy veľmi vážiť a obdivovať ho. Je to pre mňa veľká česť, ak ho svojím zjavom pripomínam, je to iste dar od Boha, ale kariéru si na tom budovať nemienim. Ak by som len v malej miere dosiahol to, čo on, bol by to pre mňa veľký úspech. Ja však idem vlastnou cestou, nechcem sa na nikoho podobať,“ zdôraznil Martin, ktorému komické postavy naozaj svedčia. Dáva do nich kus seba, lebo aj v súkromnom živote je „veselá kopa“. Lákajú ho aj vážne dramatické roly - ako tvrdí, rád si vyskúša všetky herecké polohy. V rodine je prvým „komediantom“, jeho mladší brat Milan je macher na autá.

Martin v detstve.

V hre Gargantua a Pantagruel.

V predstavení Sen noci svätojánskej ešte počas VŠMU v rámci študentského divadla LAB.

Martin si zahral aj v sitkome Kutyil s.r.o.: vľavo Michaela Szöcsová ako Emese a Martin ako Juraj „Melón“ Goliáš.

Zľava Peter Brajerčík, Miro Dacho, Martin Šalacha a Juraj Ďuriš v autorskej komédii Bola raz jedna trieda.

Muzikál Sladká Charity: Martin (vľavo) s Jakubom Rybárikom ako policajti, v strede Klaudia Kolembusová ako Charity. FOTO: DALIBOR KRUPKA

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 7 999
  2. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 946
  3. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 691
  4. Vargová z Veselí do Šale 641
  5. Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci 422
  6. Štúrovo rozhodlo šláger v 90. minúte 365
  7. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 342
  8. Neded s cenným víťazstvom 313
  9. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 177
  10. Ivan Veľký 175

Najčítanejšie správy

Nitra

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Vargová z Veselí do Šale

Odchovankyňa nitrianskej hádzanej mení dres v rámci česko-slovenskej interligy.

Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci

Opozícia v krajskom parlamente je ochotná rokovať o spolupráci s kýmkoľvek okrem kotlebovcov. SMK chce urobiť všetko preto, aby sa extrémisti k moci v Nitrianskom kraji nedostali.

Blízke regióny

Riaditeľ múzea prosí zlodejov, aby prsteň vrátili. Polícia stále pátra + foto

Ani po polroku nie sú známi páchatelia krádeže v piešťanskom múzeu. Polícia vraj stále intenzívne pátra po dvoch mužoch.

Hasiči zasahujú pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici

Viac ako tucet hasičov momentálne zasahuje pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici v Trnave. Požiar zachvátil halu a strechu.

Odkryli základy zaniknutej veže opevnenia

Stredovekú vežu plánuje vedenie mesta postaviť nanovo, slúžiť by mala ako výstavný priestor susednej Galérie Jána Koniarka.

Erik Karvai zo Šiah je v tridsiatich rokoch už sedemnásobný majster Európy

Tridsaťročný Šahan Erik Karvai je 7-násobný majster Európy v silovom trojboji. Okrem toho je držiteľ niekoľkých rekordov a viacnásobný majster Slovenska.

Medzi Novými Zámkami a Bánovom bude výluka

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) upozorňujú na výluku medzi stanicami Nové Zámky a Bánov.

Všetky správy

Polícia má meno i záznam s útočníkom v Manchestri (minúta po minúte)

Britská polícia potvrdila Salmana Abediho ako útočníka, ktorý zabil 22 ľudí.

Americká dizajnérka zhodnotila naše značky: Kto nazve čipsy, že Slovakia?

Debbie Millmanová pracovala s Pepsi, či so Star Wars. Ukázali sme jej naše výrobky.

Cígera odmietli aj Višňovský, Handzuš, Országh a Bača

To, že hráči z NHL neprišli na šampionát, berie reprezentačný tréner ako podraz.

Kajínek opustil väzenie a ďakoval Zemanovi za milosť

Miloš Zeman v utorok podpísal milosť pre Jiřího Kajínka.

Zomierali najmä mladí a deti. Manchester sa zomkol

V čase útoku bolo na koncerte Ariany Grandovej až 21-tisíc ľudí.

Kam vyraziť