Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Podľa Hykischovho románu možno natočia výpravný film o Márii Terézii

Ako 17-ročný sa s kamarátmi pokúsil o útek do Nemecka. Po úspešnom prechode sa mali stretnúť v nemeckom Mähringu, nikdy sa tam však nedostali. O pokuse o emigráciu napísal Anton Hykisch román.

Na besede v štúdiu DAB - zľava predsedníčka LKJJ Eva Ruthová, jubilant Anton Hykisch a literárny kritik Igor Hochel.(Zdroj: (ČE))

Ako 17-ročný sa s kamarátmi pokúsil o útek do Nemecka. Po úspešnom prechode sa mali stretnúť v nemeckom Mähringu, nikdy sa tam však nedostali. O pokuse o emigráciu napísal Anton Hykisch román.

Do kresla hosťa Literárneho klubu Janka Jesenského nedávno zasadol spisovateľ – jubilant. V Štúdiu DAB osemdesiatnika Antona Hykischa predstavila Eva Ruthová a Igor Hochel, nitriansky básnik, literárny vedec a pedagóg na UKF.

Prvý román zošrotovali

Charakteristickou vlastnosťou Hykischovej tvorby je podľa Hochela polyžánrovosť. Okrem románov, noviel, esejí, reportáží je aj autorom scifi poviedok, náučnej literatúry, detektívky, kníh pre deti a tiež rozhlasových hier.

„V roku 1959 „mal“ autor debutovať románom zo života vysokoškolákov Prvé kroky. Kniha sa však nedostala do distribúcie a celý náklad bol z ideologických dôvodov zošrotovaný. Román vyšiel až v roku 1963 pod pôvodne zamýšľaným názvom Krok do neznáma. Toto dielo sa dostalo aj na plátna kín – režisér Medveď podľa neho natočil film Pre mňa nehrá blues,“ prezradil Igor Hochel. „Autorovým faktickým debutom bola v roku 1961 kniha Sen vchádza do stanice s podtitulom Etuda jednej noci.“

V Mähringu sa nestretli

Po nich nasledovali ďalšie knihy, ale udalosťami v slovenskej literatúre sa stali až román Námestie v Mähringu. V ňom Hykisch opísal svoj ilegálny útek za hranice a vyšetrovacie metódy ŠtB. Snáď najviac si autor cení práve tento svoj román, ktorý v druhom vydaní vyšiel v Nitre.

„V mladíckej zúrivosti voči komunizmu sme sa v roku 1949 pokúsili s kamarátmi - gymnazistami o útek za hranice. Mähring je mestečko v bývalom Západnom Nemecku, kde sme sa chceli potom stretnúť. No chytili nás, takže sme sa tam nikdy nedostali. Meno mesta zostalo takým symbolom, snom, ktorý má každý človek,“ hovorí spisovateľ.

„Boli sme aj vo vyšetrovacej väzbe, ale keďže sme boli neplnoletí, dostali sme podmienečné tresty.“

Autor neskôr maturoval v Leviciach, do Štiavnice sa potom vracal len sporadicky. Pred 20 rokmi si tam kúpil dom v historickom srdci mesta, v ktorom trávieva najmä letné mesiace.

V roli osvieteného panovníka

Po 1968 roku sa Hykisch obrátil k písaniu najmä historických románov – vydal dvojdielny historický románom Čas majstrov, opisujúci Banskú Štiavnicu v 15. a 16. storočí a dielo Milujte kráľovnú, ktoré približuje Slovensko za čias panovania Márie Terézie. Teraz by malo vyjsť jeho druhé vydanie. Asi pred piatimi rokmi autor spracoval aj scenár k tejto knihe. Zatiaľ je všetko otvorené, producenti vyjednávajú.

„Asi stále nenašli peniaze. Ale na to treba aj financie zo zahraničia. Výpravný kostýmový film dnes stojí veľa,“ podotkol Hykisch.

Informácie autor čerpal štúdiom histórie, ale je v tom aj kus jeho fantázie. Vždy ho bavilo vžívať sa do role vládcov, štátnikov či umelcov. „Keby to bolo možné, rád by som si vyskúšal život osvieteného panovníka v 18. storočí,“ pousmial sa.

V poslednom období napísal autor aj zaujímavú knihu Spomeň si na cára o bulharskom panovníkovi Ferdinandovi Coburgovi. Spisovateľov strýko bol na cárovom dvore jeho pobočníkom.

Po revolúcii 1989 sa Hykisch stal poslancom, neskôr veľvyslancom SR v Kanade, ale v politike dlho nepobudol. „Znechutila ma, zostať v nej čistým je veľmi ťažké, tie pokušenia sú veľmi veľké. Vrátil som sa k literatúre.“

Hoci je Hykisch prozaik, ako čitateľ s radosťou siahne po poézii. „Básnikov obdivujem, ako mladý som tiež písaval básne, ale nikdy som ich neuverejnil. Rád mám aj literatúru faktu všetkého druhu, najmä z II. svetovej vojny. Rád by som o tom aj sám niečo napísal, v mojom poslednom románe Rozkoše dávnych čias mám tiež kapitoly z histórie Slovenského štátu, povstania a konca vojny. Je to napísané z trošku iného pohľadu, nie ako za komunistov.“

Detstvo v Banskej Štiavnici

K okrúhlemu jubileu si autor zaželal najmä zdravie, lebo už s vekom má rôzne zdravotné problémy. A samozrejme, ešte ostré pero, keďže ani v tomto úctyhodnom veku nezaháľa. Istý vydavateľ si u neho objednal knihu o jeho rodisku Banskej Štiavnici – bude o tom, aké mal autor detstvo, ako tu ľudia prežívali roky pred a po vojne.

„Detstvo som mal na jednej strane fajn, na druhej aj nie, lebo moji rodičia sa rozviedli, keď som mal 5 rokov. Ostal som s matkou, ale väčšinou ma vychovávali starí rodičia,“ vysvetil spisovateľ.

Deti Antona Hykischa nekráčajú tak celkom v jeho šľapajách. Dcéra bola istý čas redaktorkou vo vydavateľstve, momentálne je však s rodinou v Malajzii, kde jej manžel pôsobí ako diplomat. Syn sa zas venuje propagačnej grafike.

ico

Kto je Anton Hykisch

Slovenský prozaik a dramatik sa narodil 23. 2. 1932 v Banskej Štiavnici. Študoval v rodnom meste, v Pukanci, Leviciach, v Bratislave skončil VŠ ekonomickú. Pracoval vo výskumnom ústave, na Železničnom staviteľstve, v Záhradníctve a rekreačných službách mesta Bratislavy. V 60. rokoch bol literárnym redaktorom v Československom rozhlase, pracoval aj v Ústrednej knižnici SAV. Od roku 1987 bol redaktorom a neskôr riaditeľom vydavateľstva Mladé letá. V 90. rokoch bol poslancom a neskôr 4 roky veľvyslancom v Kanade. V roku 1998 prevzal od prezidenta SR štátne vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy.

Hykisch je autorom románov, noviel, esejí, sci-fi poviedok, detektívky i literatúry pre deti. Napísal tiež reportáže o Kanade a Číne, vydal aj cestopisnú esej Kanada nie je kanada, ktorú napísal po návrate zo Svetovej výstavy Expo 67 v Montreale.

Jana Černáková

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 8 101
  2. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 3 550
  3. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 1 120
  4. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 1 075
  5. Konateľ Byspravu vydržal vo funkcii iba 15 dní 503
  6. Ivan Veľký 387
  7. Vargová z Veselí do Šale 334
  8. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 294
  9. Vraky z nitrianskych ulíc odtiahnu do susedného okresu 254
  10. Fotogaléria: Neded - Šaľa 2:0 226

Najčítanejšie správy

Nitra

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú

Po mesačnej prestávke sa opäť stretli hokejisti HK Nitra a odštartovali prvý blok letnej prípravy.

Konateľ Byspravu vydržal vo funkcii iba 15 dní

Problémom sú vratky, spoločnosť by mala vyplatiť rekordnú sumu.

Blízke regióny

Riaditeľ múzea prosí zlodejov, aby prsteň vrátili. Polícia stále pátra + foto

Ani po polroku nie sú známi páchatelia krádeže v piešťanskom múzeu. Polícia vraj stále intenzívne pátra po dvoch mužoch.

Prichytený priamo pri čine. Zlodej sa pokúsil ukradnúť úle v Palárikove

Zlodej sa pod rúškom tmy pokúsil ukradnúť úle za vyše tisíc eur. Zachytila ho však nastražená fotopasca.

Odkryli základy zaniknutej veže opevnenia

Stredovekú vežu plánuje vedenie mesta postaviť nanovo, slúžiť by mala ako výstavný priestor susednej Galérie Jána Koniarka.

Rušná Hospodárska má byť širšia,radnica plánuje pruhy pre autobusy

Koncom minulého roka si mesto Trnava nechalo spracovať novú overovaciu štúdiu preferenčných jazdných pásov na Hospodárskej ulici. Tie by mali zrýchliť autobusovú dopravu v rannej špičke .

Partizánčan sa mal svojej sestre a otcovi vyhrážať zabitím

Obvineniu z prečinu nebezpečného vyhrážania čelí 41-ročný muž z Partizánskeho.

Všetky správy

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik, Medzi obeťami sú aj deti.

Cígera odmietli aj Višňovský, Handzuš, Országh a Bača

To, že hráči z NHL neprišli na šampionát, berie reprezentačný tréner ako podraz.

Americká dizajnérka zhodnotila naše značky: Kto nazve čipsy, že Slovakia?

Debbie Millmanová pracovala s Pepsi, či so Star Wars. Ukázali sme jej naše výrobky.

Odhalili tajomstvo starovekej antikoncepcie. Skutočne fungovala

Antikoncepcia postavená na dávnej rastline sa bude dať užiť pred alebo po styku. Prípadne sa bude nosiť ako náplasť.

Lipšicovi zamietli dohodu o vine a treste

Generálna prokuratúra zamietla obvinenému dohodu o vine a treste.

Kam vyraziť