Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Manželove akty nekomentuje, je rada, že nepotrebuje modelky

Svoje umelecké výtvory v galérii predstavili dvaja pedagógovia a zubná lekárka. Maľby, koláže a keramika sa navzájom výborne dopĺňali.

Otvorenie výstavy - zľava akademik Ján Plesník, manželia Jelenákovci, Silvia Gašičová a kurátorka Marta Hučková.(Zdroj: (ČE))

Svoje umelecké výtvory v galérii predstavili dvaja pedagógovia a zubná lekárka. Maľby, koláže a keramika sa navzájom výborne dopĺňali.

NITRA/LUŽIANKY. Pod názvom Jediná realita – svetlo sa v Nitre prestavili traja umelci z Partizánskeho. Manželia Jozef a Ľudmila Jelenákovci sa tvorbe venujú už dlhé obdobie, Silvia Gašičová v sebe umelecké žilky objavila len zhruba pred rokom. Všetci traja sú členmi Združenia výtvarných umelcov západného Slovenska.

Výstavu v Centre výskumu živočíšnej výroby v Nitre-Lužiankach otvorila kurátorka Marta Hučková, vtipne ju spolu s autormi okomentoval aj akademik Ján Plesník.

Vystavujú s Tramontanou

Pre Jozefa Jelenáka je toto tretia nitrianska výstava, tých ostatných po Slovensku a Čechách má za sebou nespočetne veľa. Bývalý pedagóg a dlhoročný riaditeľ ZUŠ v Partizánskom sa v Nitre predstavil asi 30 obrazmi v technike olejomaľba, akryl a pastel. Motívmi sú krajina a figurálne kompozície. Krajinky maľoval doma aj v plenéri – napríklad v okolí Partizánskeho, na Myjave a v Skalici.

„A v poslednom čase som sa zmodernizoval – robím aj abstraktné veci. Pojem moderný síce nemám rád – hovorím, že umenie je buď dobré alebo zlé, nie staré a moderné. Môžu byť aj veci krásne namaľované, a nestoja za nič. Autor do nich nevedel dať niečo zo seba,“ tvrdí Jozef Jelenák.

Spomedzi jeho obrazov sa vynímali najmä akty. Manželka ich vraj nekomentuje. „Je rada, že nepotrebujem modelky, ani som ich nikdy nemal. Už to mám v oku,“ zasmial sa autor. Niekedy mu na inšpiráciu stačí fotografia, a to nemyslí len akty. Maľba – to je podľa neho tvar, farba a svetlo.

Jozef Jelenák založil 5-člennú skupinu výtvarníkov Tramontana - je v nej on s manželkou, jeden maliar a dvaja keramici. „Pod touto značkou sme naposledy vystavovali v Luhačoviciach a teraz v máji sa spoločne predstavíme v Lome pod Makytou blízko českých hraníc v prvom slovensko-českom informačnom centre Kohútka.“

Koláže z Francúzska

Monotypiou a najmä kolážami na výstave zaujala Ľudmila Jelenáková. „Keď sme boli pred tromi rokmi v Paríži, kúpila som si tam časopis o umení. V ňom som videla takéto koláže. Pozrela som sa na internet a zistila som, že takéto diela robia skoro všetci Francúzi! Tak som to odkukala a odvtedy to robím,“ hovorí Ľudmila Jelenáková.

Koláže pozostávajú z výstrižkov z propagačných materiálov a časopisov, pričom sú farebne dotvorené. „Za tašku takejto tlače som si doniesla z Benátok, kde každé dva roky býva bienále svetového umenia. Takto som potom vytvorila napríklad koláže spomienok na Pariž a Benátky,“ vysvetlila autorka.

Bustu obdivovali na internete

Len asi rok sa keramickej tvorbe venuje zubná lekárka Silvia Gašičová. Svoj skrytý talent objavila pri náhodnej návšteve v ateliéri. „Nahovorila ma kamarátka, aby sme si išli vyskúšať maľbu a modelovanie. Ani som veľmi nechcela ísť, odrádzalo ma to maľovanie, ale v modelovaní som sa priam našla,“ hovorí Silvia Gašičová.

Začala chodiť do ateliéru Štefana Janca, ale tvorila aj doma, po práci v ambulancii. V Nitre sa predstavila svojou treťou výstavou - keramickými dielami, z ktorých väčšina vznikla pred Vianocami. Sú medzi nimi abstraktné, zoomorfné i figurálne plastiky.

„Keď zoberiem hlinu do ruky, nikdy neviem, čo idem robiť. Nemám plán, vedie ma momentálna inšpirácia. Snáď najväčšiu radosť som mala, keď som po prvýkrát urobila bustu. Bola som nadšená, jej fotku som zavesila na internet a mala som kopu obdivovateľov. Keď sa ale dnes na tú mužskú hlavu pozerám, pripadá mi smiešna,“ vraví Silvia Gašičová.

Venuje sa najmä umeleckej keramike, úžitkovú robí iba sporadicky - vyrobila si vázu a jeden-dva taniere. Väčšinu diel porozdáva kamarátkam alebo nimi poteší svojich príbuzných.

Paríž a Benátky

Ľudmila a Jozef Jelenákovci, v pozadí akty, vpravo koláže.

Siilvia Gašičová so svojimi keramickými plastikami.

FOTKY: (ČĚ)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Všetky správy

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Kam vyraziť