Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku
NEDÁVNO UNIVERZITA ROZBEHLA SPOLUPRÁCU AJ S INDONÉZIOU. OD 15. APRÍLA ABSOLVUJE PÄŤ INDONÉZSKYCH ŠTUDENTOV NA SPU TROJMESAČNÝ ŠTUDIJNÝ POBYT ZAMERANÝ NA OBLASŤ PESTOVANIA PŠENICE.

Univerzita bude podúčať Filipíncov pri výrobe piva

Filipínci sa chcú naučiť, ako pestovať jačmeň, ako vyrábať slad.

Filipínci sa chcú naučiť, ako pestovať jačmeň, ako vyrábať slad.

NITRA. Na Slovenskú poľnohospodársku univerzitu (SPU) v Nitre sa po rozbehnutí úspešnej spolupráce s Indonézskou republikou v oblasti pestovania pšenice obrátili už aj Filipíny. Filipínci sa chcú podučiť pri výrobe piva. „Filipíny nás oslovili prostredníctvom Osiva, a. s., Zvolen, s ktorým už podpísali zmluvu. Oni síce pivo vyrábajú, ale zo surovín z dovozu a chceli by získať určitú mieru nezávislosti,“ povedal pre agentúru SITA rektor Peter Bielik.

Nitrianska univerzita má svoj vlastný malý pivovar, kde sa študenti učia vyrábať pivo. "V súčasnosti sa hľadá partnerská univerzita na Filipínach, pre ktorú by SPU mohla vychovávať odborníkov," dodal rektor.

Nedávno SPU rozbehla spoluprácu s Indonéziou. Zmluvu o spolupráci podpísala s partnerskou Univerzitou Andalas na ostrove Sumatra za účasti najvyšších predstaviteľov krajiny a prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Indonézia chce rozšíriť svoj program pestovania obilnín, ktorý bol v minulosti zameraný len na ryžu ako základný potravinový článok, aj o pšenicu. Univerzita sa bude na programe podieľať svojím know-how, výskumom a výchovou odborných kádrov.

Prvých odborníkov pre Indonézsku republiku v pestovaní pšenice začne vychovávať už čoskoro. Od 15. apríla absolvuje päť indonézskych študentov na SPU trojmesačný študijný pobyt, ktorého súčasťou bude aj odborná prax. „V anglickom jazyku sme im pripravili základný modul predmetov, aby pochopili základy rastlinnej výroby,“ povedal Bielik. Každý semester budú prichádzať noví indonézski študenti.

„Tento projekt je prioritou prezidenta Indonézskej republiky, ktorý niekoľkokrát uviedol vo svojich prejavoch konkrétne Slovensko a SPU ako nositeľa tejto spolupráce,“ skonštatoval Bielik. Ako ďalej dodal, indonézska vláda uvažuje nad vybudovaním poľnohospodárskych univerzít na piatich najväčších indonézskych ostrovoch za asistencie SPU.

V súčasnosti už v Indonézii robili druhý zber úrody pšenice, ktorú sa podarilo dopestovať vďaka slovenským šľachtiteľským staniciam. „Našou úlohou je tiež hľadať vhodného dodávateľa na malú poľnohospodársku techniku, pretože oni všetko zatiaľ robia ručne – ručne sejú aj zberajú,“ podotkol Bielik.

Na základe rozbiehajúcej sa spolupráce s ázijskými krajinami sa univerzita rozhodla pripraviť nový študijný program zameraný na tropické a subtropické poľnohospodárstvo. Cieľom je vychovávať národných expertov, ktorí budú môcť pôsobiť v Ázii. Zároveň chce pripravovať odborníkov aj pre oblasť sladovníctva a pivovarníctva. Oba nové študijné programy by škola chcela pripraviť v horizonte dvoch rokov. Ponúkať ich bude aj v anglickom jazyku, čím chce otvoriť dvere pre štúdium aj záujemcom z Ázie či Afriky.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Futbalisti v príprave

Tradične prinášame sumár výsledkov prípravných zápasov za minulý týždeň a program na tento týždeň.

Počet zubrov atakuje historické rekordy, časť prevezú do Maďarska

Vlani sa tu narodilo 11 mláďat a v súčasnosti tu je 33 kusov týchto mohutných zvierat.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Všetky správy

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Majú pírsing a tetovanie. Ak dostanú žltačku C, majú sa liečiť za vlastné

Nepreplácaním liečby hepatitídy C pre niektorých pacientov chce Všeobecná zdravotná poisťovňa ušetriť peniaze. Je v strate 200 miliónov.

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Zamestnanci pracujúci v Googli na roboaute: odišli sme, lebo nám platili príliš veľa

Ľudia z projektu Waymo si nechali vyplatiť obrovské prémie a prešli ku konkurencii.

Kam vyraziť