Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Prokuratúra sa zaoberá trestnými oznámeniami v prípade súdu v Galante

Generálna prokuratúra Slovenskej republiky (GP) sa zaoberá dvoma trestnými vecami, ktoré sa dotýkajú Okresného súdu v Galante, respektíve novovymenovaného predsedu tohto nižšieho súdu sudcu Ľuboša Szigetiho.

BRATISLAVA/GALANTA. V prvej veci ide o sfalšovanie zápisnice zo strany sudcu, súčasného novovymenovaného predsedu Okresného súdu a túto vec disciplinárny senát Najvyššieho súdu (NS) postúpil GP koncom februára, keďže išlo o podozrenie zo spáchania trestného činu. V druhej veci ide o výberové konanie na toho istého predsedu OS Galanta, ktoré tento sudca prednedávnom vyhral a ktoré podala voči nemu sudkyňa tohto nižšieho súdu Eva Foltánová.

"V prvom prípade GP SR zaevidovala trestné oznámenie 1. marca 2012. Prokurátor po jeho preštudovaní rozhodne o ďalšom postupe. V prípade druhom rovnako GP SR zaevidovala túto vec, prokurátor po preštudovaní rozhodne o ďalšom postupe," odpovedala hovorkyňa GP Vladimíra Gedrová.

Trestné oznámenie pre zneužitie právomoci verejného činiteľa, ku ktorému malo dôjsť manipuláciou výberového konania, podala vo štvrtok 1. marca sudkyňa Eva Foltánová. Sudkyňa sa v rámci transparentnosti a otvorenosti justície prihlásila do výberového konania na post predsedu Okresného súdu v Galante.

Krátko pred jeho uskutočnením musela byť hospitalizovaná v nemocnici. Výberová komisia napriek tomu, že ostal iba jeden uchádzač, nerešpektovala podľa sudkyne uplatnenie jej základného práva a porušila ústavné právo na prístup k verejnej funkcii. Predmetné výberové konanie podľa zápisnice zverejnenej na webovej stránke rezortu spravodlivosti 30. januára 2012 vyhral sudca Ľuboš Szigeti.

Sudca s rovnakým menom čelil disciplinárnemu stíhaniu pre podozrenie z falšovania zápisnice z pojednávania. Disciplinárny senát prípad právoplatne prerušil a odoslal prokuratúre, pretože závažnosť skutku nasvedčuje, že je tu podozrenie zo spáchania trestného činu a nie "iba" disciplinárneho priestupku. Troch členov komisie vo výberovom konaní menovala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) a jedného zvolila Sudcovská rada Okresného súdu v Galante.

"Výberové konanie na predsedu súdu predsa nie je to isté ako prijímačky na školu. Predseda súdu je funkcia, ktorej obsadenie je nevyhnutnosťou pre riadny chod súdnictva. Nemožno čakať, kým všetci kandidáti vyzdravejú a posúvať deň výberového konania podľa ich aktuálneho zdravotného stavu. Podať trestné oznámenie z dôvodu nepreloženia výberového konania na iný termín pre PN-ku jedného z uchádzačov považujeme za vážne nepochopenie nielen toho, čo obnáša funkcia predsedu súdu, ale aj čo má byť predmetom trestného konania. S námietkami sudkyne sa výberová komisia zaoberala a je to zrejmé aj z dávno zverejnenej zápisnice z výberového konania," uvádza sa v stanovisku ministerstva spravodlivosti, ktoré poskytol jeho hovorca Peter Bubla.

"Predsedov súdov budú vyberať politické komisie, ktoré majú jednoznačné zadania. Už teraz je napríklad jasné, že víťazom výberového konania na Okresný súd v Galante sa má stať pán Ľuboš Szigeti. Takto politicky vybraní predsedovia súdov musia byť zákonite odvolaní," zdôraznil 18. januára predseda Súdnej rady SR Štefan Harabin.

Kancelária Súdnej rady SR vo svojom stanovisku ďalej vtedy uviedla, že na politické výberové komisie v súdnictve poukázali už dva justičné európske "demarše" zo sudcovských organizácií a pripomenula, že novela zákona o sudcoch vstúpila do platnosti bez podpisu prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Národná rada SR jeho veto prelomila.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva 1 830
  2. Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď 1 444
  3. Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil 1 443
  4. Herečka Alena Pajtinková smeruje do Martina, z Nitry sa jej neodchádza ľahko 1 024
  5. Začal sa výkup pozemkov pod obchvat 910
  6. Liptákov zlomil Balaj 608
  7. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 460
  8. Oslávte deň detí v Nitre - v parku, divadlách, múzeu aj obchodných centrách 242
  9. Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo 225
  10. Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov 185

Najčítanejšie správy

Nitra

Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva

Nitriansky hokejista získal počas bohatej 23-ročnej kariéry dva tituly. Jeden vo Francúzsku, druhý v rodnej Nitre. Trikrát si zahral na MS.

Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď

II. LIGA: Nitra musela proti L. Mikulášu otáčať skóre, ale hrá už iba o druhé miesto. Súťaž vyvrcholí v stredu.

Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil

Ministerstvo pripravuje materiál, ktorý pomôže školám zorientovať sa.

Herečka Alena Pajtinková smeruje do Martina, z Nitry sa jej neodchádza ľahko

Nitrianske divadlo je jej domov, jej rodina, preto verí, že sa do neho ešte vráti.

Začal sa výkup pozemkov pod obchvat

Aktuálne prebieha kontrola konceptu štúdie uskutočniteľnosti.

Blízke regióny

Tragická nehoda, Daewoo Matiz sa čelne zrazilo s kamiónom + foto

Nehoda sa stala dnes krátko pred pol dvanástou na ceste medzi Bíňovcami a Bolerázom. Policajti cestu uzatvorili.

Mladý muž spadol zo strechy, zasahoval vrtuľník

Pri stavbe rodinného domu v obci Majcichov spadol zo strechy mladý muž. Priletel po neho záchranársky vrtuľník, podľa našich informácií má zranenia hlavy a ramena.

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

V Leviciach už pripravujú výstavbu detských ihrísk

V súčasnosti sa pripravujú súťažné podklady, do konca júla by sa malo uskutočniť verejné obstarávanie.

Radnica chce rátať cyklistov, plánuje aj chodníky mimo mesta

V súčasnej dobe je v celej Trnave takmer pätnásť kilometrov cyklochodníkov. Koncepcia ich rozvoja ráta s vybudovaním okruhu okolo centra, na ktorý sa bude dať napojiť z každej mestskej časti.

Všetky správy

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

V roku 2008 vláda schválila rekonštrukciu objektu. Za projekt opravy, ktorý sa nikdy nevyužil, ministerstvo zaplatilo takmer 175-tisíc eur.

Sudca Hrubala: Podozrenia na politické objednávky sú vždy, Súdnu radu treba otvoriť

Proreformné združenie sudcov Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank. Jeho podpredseda JÁN HRUBALA hovorí o neochote sudcov robiť zmeny.

Slovenka dvakrát zdolala olympijskú víťazku. Len pár hodín po maturite

Andrea Podmaníková vraj veľkú favoritku rozplakala. Ak je to pravda, to už je iný kaliber rozplakať olympijskú šampiónku, tvrdí.

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa vekom mení sexualita?

Kvalita sexuálneho života každým rokom čoraz viac závisí od psychiky milencov.

Kam vyraziť