Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Na bezpečnú ulicu si počkajú. Aj kvôli 67 vlastníkom pozemkov

Nádej na to, aby ľudia nemali ulicu v tak zúfalo zanedbanom stave znižuje fakt, že pozemky pod ňou nie sú vysporiadané.

Na ulici chýbajú chodníky aj osvetlenie.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Nádej na to, aby ľudia nemali ulicu v tak zúfalo zanedbanom stave znižuje fakt, že pozemky pod ňou nie sú vysporiadané.

ZLATÉ MORAVCE. Na nebezpečnú cestu sa sťažuje hŕstka obyvateľov z Priemyselnej ulice. Doplácajú na to, že v lokalite žije len zopár rodín, a preto ich problémy roky stoja. Je to slepá ulica a bytovku z oboch strán obklopujú len firemné prevádzky.

Prechod ulicou je vyslovene nebezpečný. Okrem toho, že je posiata jamami najrôznejších veľkostí, je aj neosvetlená. Chýbajú tiež chodníky. Ľudia sa preto po ulici boja chodiť a aj staršie deti musia cestou do mesta doprevádzať dospelí. V tom lepšom prípade ich po ceste len zasiahne spŕška vody z kolies áut. Existujú ale obavy, že je len otázkou času, kedy príde na ulici k stretu vozidla s chodcom.

Bytovka stojí v slepej ulici. Z oboch strán ju obklopujú len firemné prevádzky.

FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK

Neporaziteľný topoľ

Mestský parlament na problém upozornil Jozef Jamrich. Opísal, ako obyvatelia lokality dochádzajú do mesta a riskujú pritom vlastné životy. V zimnom období vychádzajú potme do práce a do škôl a aj domov chodia až po zotmení.

„Chceme len to, aby bola ulica bezpečná,“ povedal Jozef Jamrich.

Bytovka je za obchodnými prevádzkami, začína tesne za neprehľadnou zákrutou. V smere do mesta v nej stojí vysoký topoľ. Ľudia už štyri roky žiadajú úrady o jeho odstránenie, doteraz však úradníkmi nepohli. „Už je aj označený a stále ho nedali dole. Nielenže cez ten strom nevidieť do zákruty, ale je tu z neho aj bordel a alergici majú problémy,“ povedala Anna Duchoňová.

Bytovka začína tesne za neprehľadnou zákrutou. V smere do mesta v nej stojí vysoký topoľ.

FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK

Pády do jám

Cesta je nebezpečná pre chodcov aj pre šoférov.

Deti z okolia sa vonku hrať nemôžu vôbec. Obyvatelia hovoria o šoféroch, ktorí sa zo zákruty rútia veľkou rýchlosťou a pobyt detí na ulici je nebezpečný.

Po ceste bez chodníkov sa však boja chodiť aj dospelí. „Stalo sa, že bol vytiahnutý poklop a ja som do tej jamy spadla,“ povedala obyvateľka.

Ľudia z Priemyselnej cítia, že ich mesto aj s poslancami obchádzajú. Tvrdia, že s problémom roky nik nepohol.

Škvarenina: Je to na veľmi dlho

Mestský poslanec za lokalitu, do ktorej spadá aj Priemyselná ulica hovorí, že v rozpočte na tento rok už je projektová dokumentácia na cestu aj s chodníkom.

„Väčší problém je, že pod cestou nie sú mestské pozemky. Stavebný úrad povolenie stavať na cudzích pozemkoch určite nedá. To je ešte na veľmi veľkú administratívnu prácu,“ povedal poslanec Jozef Škvarenina. Podľa neho opravenie cesty, vybudovanie chodníka a osvetlenia môže trvať roky.

Odhadované náklady: 867-tisíc eur

Problémom sa už pred rokom zaoberala komisia dopravy. Tá vydala odporučenie, aby sa chodník a osvetlenie na Priemyselnej ulici spravili. V rozpočte na vlaňajší rok ale tieto investičné akcie chýbali, samospráva ich preto robiť nemohla.

„Mesto v rámci svojich finančných možností vyčlenilo v rozpočte na tento rok financie iba na prípravnú projektovú dokumentáciu vo výške desaťtisíc eur, schválilo to aj zastupiteľstvo,“ povedal hovorca mesta Ján Jamrich.

Reálne náklady investičnej akcie vyčísli až projektová dokumentácia. Mesto odhaduje, že dosiahnu 867-tisíc eur. Z tejto čiastky by mala najviac zhltnúť rekonštrukcia ulice – až 746-tisíc eur. Osvetlenie by malo stáť 39-tisíc eur a 82-tisíc eur pôjde na vytvorenie chodníka.

Až 67 vlastníkov

„Termín uvedenej komplexnej investičnej akcie sa dá ťažko odhadnúť z viacerých dôvodov. Tým najväčším problémom pre vybudovanie chodníka a verejného osvetlenia je majetkoprávne vysporiadanie pozemkov v blízkosti komunikácie,“ upozornil Ján Jamrich. Len pre zaujímavosť – v úseku, kde by mal stáť chodník a osvetlenie je až 67 vlastníkov pozemkov.

Hovorca ako ďalšie z problémov uviedol, že sa nedá vopred určiť, aký bude rozpočet na rok 2013, ktorý musí prejsť zastupiteľstvom.

V tomto roku pristúpi správca komunikácie, ktorým sú mestské Technické služby, len k najnutnejším opravám cesty.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Kam vyraziť