Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Spoplatnenie parkovísk v Galante poslanci neschválili

Rokovanie o platenom parkovaní sa odložilo na ďalšie zastupiteľstvo.

Za parkovanie za Mestským úradom v Galante sa zatiaľ neplatí.(Zdroj: (LAZ))

Rokovanie o platenom parkovaní sa odložilo na ďalšie zastupiteľstvo.

GALANTA. Parkovanie za mestským úradom a na sídlisku Jas zostáva zatiaľ nespoplatnené. Návrh „nepopulárneho opatrenia“ poslanci ne-schválili.
Spoplatnenie dočasného parkovania na vybraných úsekoch miestnych komunikácií umožňuje mestám od augusta minulého roka novela zákona o pozemných komunikáciách.

Výnimka na autobusy justičnej polície

Od 1. apríla sa malo v Galante spoplatniť takmer dvesto parkovacích miest. Mesto by tým získalo do rozpočtu približne 90-tisíc eur ročne. Parkovanie malo byť platené počas pracovných dní od 7. h do 17. h, v sobotu do 12. h. Parkovanie mimo prevádzkovej doby, počas štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja malo byť bezplatné.

Prevádzku platených parkovísk mal zabezpečovať parkovací automat. Za hodinu parkovania by vodiči zaplatili 50 centov, prípadne si mohli kúpiť ročnú parkovaciu kartu za 100 eur. Výnimka by sa vzťahovala na autá a autobusy justičnej polície, autá so ZŤP nálepkou a zásobovacie vozidlá prevádzok so sídlom v budove mestského úradu.

Obyvatelia sídliska Jas by mohli parkovať s jedným autom používaným na súkromné účely bezplatne. Za druhé by si priplatili 10 eur, za tretie 30 eur a v prípade štvrtého auta by platili 50 eur ročne. Kontrolovať platenie mali štátni a mestskí policajti.

„Z našej strany sme chceli veci pohnúť dopredu, viem, že budú ťažkosti, ale ľudia by si zvykli. Keď nespravíme prvý krok, v živote sa nepohneme, ja to cítim,“ povedal primátor Ladislav Maťašovský pred hlasovaním.
Spoplatnenie parkovísk za mestským úradom a na sídlisku Jas však poslanecký klub SMK - SDKÚ-DS nepodporil. Žiadali komplexné riešenie, ktoré by nikoho „neznevýhod-ňovalo.“

„Keby sme tento návrh odsúhlasili, tak manželský pár s dvomi autami bývajúci na sídlisku Jas by za jedno vozidlo musel platiť ročný poplatok. Taký istý manželský pár 50 metrov ďalej, na sídlisku Clementisove sady, ktorý má tiež dve vozidlá, by nemusel platiť ani za jedno. Sme za to, že keď platia daň z nehnuteľnosti alebo poplatky za komunálny odpad rovnako pre všetkých, tak aby to platilo aj v ostatných prípadoch,“ povedal poslanec Peter Závodský.

Jediným riešením je podľa jeho slov zavedenie plateného parkovného zónovito v celom meste.
„Čím ďalej od centra, tým menší poplatok alebo na periférii bezplatne. Aby sa nestávalo ako dnes, že vozidlá Negalanťanov blokujú parkovisko za kultúrnym domom. Keby sme ho spoplatnili, odstavili by auto medzi rodinné domy alebo činžiaky. Keď nezabránime tomuto, tak sme nevyriešili nič,“ dodal Závodský.

Podľa zástupcu prednostky Jána Poľakovského má mesto vypracovanú štúdiu na zavedenie celoplošného plateného parkovania v centre. Na jej zavedenie do praxe však nemá peniaze. Na spoplatnenie celého centra by potrebovali tridsať až štyridsať parkovacích automatov. Jeden stojí podľa Poľakovského približne päťtisíc eur.
„Toto bolo najpopulistickejšie, čo som tu zažil,“ povedal po neschválení materiálu poslanec Zsolt Takáč. Rokovanie o platenom parkovaní sa odložilo na ďalšie zastupiteľstvo.

Zamedziť parkovanie

Poslanci tiež apelovali na mesto, aby sa Námestie detí stalo opäť námestím. Okresný súd totiž využíva jeho časť ako dočasné parkovisko. Prinavrátiť námestiu jeho pôvodný štatút je podľa Poľakovského aj v záujme mesta. Pri posledných rokovaniach s predsedníčkou okresného súdu však podľa neho narazili na problém - bezpečnostné dôvody súdu. „Urobiť pred súdom oddychovú zónu je z ich pohľadu dosť nebezpečné, lebo sú tam privážané podozrivé osoby,“ povedal zástupca prednostu.

„Okresný súd si tam s plným vedomím zabezpečil priestory, vedel, že tieto problémy budú mať. Prečo majú občania znášať to, že oni si vybrali zlé miesto? Dočasne sme im pomohli, vyšli v ústrety, mali čas vyriešiť si parkovanie,“ reagoval Peter Závodský.

Hlavný kontrolór Gábor Pallya upozornil, že mesto nemá žiadny zmluvný alebo iný vzťah s okresným súdom. Rokovania sú podľa neho preto v tejto veci bezpredmetné a mesto môže kedykoľvek zamedziť parkovanie. Problém vidí skôr v spôsobe zabránenia parkovania tých áut, ktorých majitelia idú do banky.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 4 077
  2. Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil 1 145
  3. Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď 880
  4. Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov 856
  5. Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva 811
  6. Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo 528
  7. Začal sa výkup pozemkov pod obchvat 477
  8. Liptákov zlomil Balaj 411
  9. Salibské behy s rekordnou účasťou Foto 275
  10. Tri nové triedy pre škôlkarov na sídliskách 199

Najčítanejšie správy

Nitra

Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu

Problémy sú aj s výstavbou heliportu na streche pavilónu. Bude mať veľké meškanie.

Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil

Ministerstvo pripravuje materiál, ktorý pomôže školám zorientovať sa.

Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď

II. LIGA: Nitra musela proti L. Mikulášu otáčať skóre, ale hrá už iba o druhé miesto. Súťaž vyvrcholí v stredu.

Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov

Oheň sa rozšíril na plochu 200 x 300 metrov.

Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva

Nitriansky hokejista získal počas bohatej 23-ročnej kariéry dva tituly. Jeden vo Francúzsku, druhý v rodnej Nitre. Trikrát si zahral na MS.

Blízke regióny

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

Kraj ocenil najlepších zdravotníkov. Dve ceny išli do levickej nemocnice

Ocenenie získali aj zástupkyne levickej nemocnice - vedúca sestra gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Eva Moravská a primárka oddelenia klinickej biochémie Vlasta Macková.

Pri stavbe domu v Kamenáči našiel Trnavčan lebku

Pri kopaní základov rodinného domu v lokalite IBV Kamenný mlyn našiel Trnavčan lebku. Najskôr upozornil políciu, následne bol kontaktovaný pamiatkový úrad.

Evu otvoria už zajtra, niektoré kúpaliská zvýšia vstupné

Kúpaliská v regióne už onedlho otvoria ďalšiu sezónu. Na Družbe napúšťajú vodu, v Kamennom Mlyne sa pripravujú na sezónu. Kúpalisko na Slávii je už pripravené, piešťanskú Evu otvoria už zajtra.

Radnica chce rátať cyklistov, plánuje aj chodníky mimo mesta

V súčasnej dobe je v celej Trnave takmer pätnásť kilometrov cyklochodníkov. Koncepcia ich rozvoja ráta s vybudovaním okruhu okolo centra, na ktorý sa bude dať napojiť z každej mestskej časti.

Všetky správy

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa vekom mení sexualita?

Kvalita sexuálneho života každým rokom čoraz viac závisí od psychiky milencov.

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

V roku 2008 vláda schválila rekonštrukciu objektu. Za projekt opravy, ktorý sa nikdy nevyužil, ministerstvo zaplatilo takmer 175-tisíc eur.

Pri požiari bytovky v Prešove evakuovali tridsať ľudí

Horelo na sídlisku Sekčov, po uhasení sa ľudia vrátili domov, nikto sa nezranil.

Merkelová už Trumpovi neverí. Za svoju budúcnosť musíme bojovať sami, odkázala

Na summite G7 sa Američania k podpore klimatickej dohody nepridali.

Sudca Hrubala: Podozrenia na politické objednávky sú vždy, Súdnu radu treba otvoriť

Proreformné združenie sudcov Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank. Jeho podpredseda JÁN HRUBALA hovorí o neochote sudcov robiť zmeny.

Kam vyraziť