Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Spoplatnenie parkovísk v Galante poslanci neschválili

Rokovanie o platenom parkovaní sa odložilo na ďalšie zastupiteľstvo.

Za parkovanie za Mestským úradom v Galante sa zatiaľ neplatí.(Zdroj: (LAZ))

Rokovanie o platenom parkovaní sa odložilo na ďalšie zastupiteľstvo.

GALANTA. Parkovanie za mestským úradom a na sídlisku Jas zostáva zatiaľ nespoplatnené. Návrh „nepopulárneho opatrenia“ poslanci ne-schválili.
Spoplatnenie dočasného parkovania na vybraných úsekoch miestnych komunikácií umožňuje mestám od augusta minulého roka novela zákona o pozemných komunikáciách.

Výnimka na autobusy justičnej polície

Od 1. apríla sa malo v Galante spoplatniť takmer dvesto parkovacích miest. Mesto by tým získalo do rozpočtu približne 90-tisíc eur ročne. Parkovanie malo byť platené počas pracovných dní od 7. h do 17. h, v sobotu do 12. h. Parkovanie mimo prevádzkovej doby, počas štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja malo byť bezplatné.

Prevádzku platených parkovísk mal zabezpečovať parkovací automat. Za hodinu parkovania by vodiči zaplatili 50 centov, prípadne si mohli kúpiť ročnú parkovaciu kartu za 100 eur. Výnimka by sa vzťahovala na autá a autobusy justičnej polície, autá so ZŤP nálepkou a zásobovacie vozidlá prevádzok so sídlom v budove mestského úradu.

Obyvatelia sídliska Jas by mohli parkovať s jedným autom používaným na súkromné účely bezplatne. Za druhé by si priplatili 10 eur, za tretie 30 eur a v prípade štvrtého auta by platili 50 eur ročne. Kontrolovať platenie mali štátni a mestskí policajti.

„Z našej strany sme chceli veci pohnúť dopredu, viem, že budú ťažkosti, ale ľudia by si zvykli. Keď nespravíme prvý krok, v živote sa nepohneme, ja to cítim,“ povedal primátor Ladislav Maťašovský pred hlasovaním.
Spoplatnenie parkovísk za mestským úradom a na sídlisku Jas však poslanecký klub SMK - SDKÚ-DS nepodporil. Žiadali komplexné riešenie, ktoré by nikoho „neznevýhod-ňovalo.“

„Keby sme tento návrh odsúhlasili, tak manželský pár s dvomi autami bývajúci na sídlisku Jas by za jedno vozidlo musel platiť ročný poplatok. Taký istý manželský pár 50 metrov ďalej, na sídlisku Clementisove sady, ktorý má tiež dve vozidlá, by nemusel platiť ani za jedno. Sme za to, že keď platia daň z nehnuteľnosti alebo poplatky za komunálny odpad rovnako pre všetkých, tak aby to platilo aj v ostatných prípadoch,“ povedal poslanec Peter Závodský.

Jediným riešením je podľa jeho slov zavedenie plateného parkovného zónovito v celom meste.
„Čím ďalej od centra, tým menší poplatok alebo na periférii bezplatne. Aby sa nestávalo ako dnes, že vozidlá Negalanťanov blokujú parkovisko za kultúrnym domom. Keby sme ho spoplatnili, odstavili by auto medzi rodinné domy alebo činžiaky. Keď nezabránime tomuto, tak sme nevyriešili nič,“ dodal Závodský.

Podľa zástupcu prednostky Jána Poľakovského má mesto vypracovanú štúdiu na zavedenie celoplošného plateného parkovania v centre. Na jej zavedenie do praxe však nemá peniaze. Na spoplatnenie celého centra by potrebovali tridsať až štyridsať parkovacích automatov. Jeden stojí podľa Poľakovského približne päťtisíc eur.
„Toto bolo najpopulistickejšie, čo som tu zažil,“ povedal po neschválení materiálu poslanec Zsolt Takáč. Rokovanie o platenom parkovaní sa odložilo na ďalšie zastupiteľstvo.

Zamedziť parkovanie

Poslanci tiež apelovali na mesto, aby sa Námestie detí stalo opäť námestím. Okresný súd totiž využíva jeho časť ako dočasné parkovisko. Prinavrátiť námestiu jeho pôvodný štatút je podľa Poľakovského aj v záujme mesta. Pri posledných rokovaniach s predsedníčkou okresného súdu však podľa neho narazili na problém - bezpečnostné dôvody súdu. „Urobiť pred súdom oddychovú zónu je z ich pohľadu dosť nebezpečné, lebo sú tam privážané podozrivé osoby,“ povedal zástupca prednostu.

„Okresný súd si tam s plným vedomím zabezpečil priestory, vedel, že tieto problémy budú mať. Prečo majú občania znášať to, že oni si vybrali zlé miesto? Dočasne sme im pomohli, vyšli v ústrety, mali čas vyriešiť si parkovanie,“ reagoval Peter Závodský.

Hlavný kontrolór Gábor Pallya upozornil, že mesto nemá žiadny zmluvný alebo iný vzťah s okresným súdom. Rokovania sú podľa neho preto v tejto veci bezpredmetné a mesto môže kedykoľvek zamedziť parkovanie. Problém vidí skôr v spôsobe zabránenia parkovania tých áut, ktorých majitelia idú do banky.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Kam vyraziť