Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Šéfka stavebného oddelenia má vo svojom dvore čiernu stavbu

Slovenská stavebná inšpekcia vyhodnotila, že stavba nie je prístrešok.

Pohľad na garáž a stolársku dielňu Márie Morvayovej z okna jej suseda.(Zdroj: FOTO: (LD))

Slovenská stavebná inšpekcia vyhodnotila, že stavba nie je prístrešok.

GALANTA. Vedúca stavebného oddelenia v Galante Mária Morvayová si postavila čiernu stavbu priamo vo dvore svojho rodinného domu. Nachádza sa 1,5 metra od okna jej suseda, 40 centimetrov od jeho plotu. Morvayová tvrdí, že ide o drobnú stavbu a zákon neporušila.

Nie je vyznačená v katastrálnej mape


Šéfka stavebného úradu si v roku 2004 postavila za domom garáž. K nej o 6 rokov neskôr pristavila budovu - stolársku dielňu. Pozostáva z dvoch častí, ktoré sú vraj priechodné.

Stavba je dlhá deväť metrov a široká päť a pol metra. Je prekrytá jednou súvislou plechovou strechou. Morvayová tvrdí, že ide o drobné stavby, ktoré podľa zákona vyžadujú iba ohlásenie stavebnému úradu, nie súhlas suseda. Ten si myslí opak, keďže stavba podľa neho pôsobí jednoliato aj pre spoločnú strechu všetkých budov.

Podal preto sťažnosť na Mestský úrad v Galante, ktorý ju postúpil Krajskému stavebnému úradu v Trnave. Ten ju však odstúpil naspäť stavebnému oddeleniu v Galante s tým, aby štátny stavebný dohľad vykonali oni. Znamenalo by to, že Morvayová ako vedúca oddelenia by kontrolovala samu seba, respektíve jej manžela, alebo by to spravili jej podriadené.

Tento postup kritizoval hlavný kontrolór mesta Galanta Gábor Pallya. Krajský stavebný úrad v Trnave preto prehodnotil svoje nariadenie a vykonal vlastnú kontrolu. Vyplynulo z nej, že „prístrešok“ slúžiaci na sklad záhradného náradia a jeho umiestnenie nie je v rozpore so žiadnym ustanovením stavebného zákona.

Sused sa sťažoval na neobjektivitu

Posúdenie žiadosti zo strany Krajského stavebného úradu v Trnave považoval však sused za neobjektívne a podal podnet Slovenskej stavebnej inšpekcii. Poukazoval v ňom okrem iného aj na zmeny zadnej steny garáže.

Kontrola inšpekcie vyhodnotila jeho sťažnosť za opodstatnenú. Preukázala, že „na pozemku sa nachádza jedna pozemná stavba, ktorá v žiadnej jej časti nie je prístreškom“. Inšpekcia odstúpila vec na úrad do Trnavy, aby opätovne prešetril ohlásenú drobnú stavbu.

„Pri miestnej obhliadke bolo zistené, že pôvodná stavba garáže je zrealizovaná v rozpore s vydaným oznámením k ohláseniu drobnej stavby z apríla 2004. Zadná pôvodná stena garáže bola pri realizácii stavby - prístrešok v šírke 2,9 metra- posunutá o 1,7 metra, čím sa zväčšila pôdorysná plocha garáže a stavba garáže sa navzájom konštrukčne prepojila so stavbou prístrešku so spoločnou pultovou strechou. Na základe zistených skutočností je stavebný úrad povinný začať konanie o dodatočnom povolení stavby,“ napísal KSÚ v Trnave. Zamestnankyne Márie Morvayovej to odmietli a vec je zase v Trnave.

Rekonštruoval dom

Šéfka stavebného oddelenia vysvetlila poslancom v skratke problematiku s tým, že nič nerobila úmyselne. Záujem novinárov o detailnejšie informácie po zastupiteľstve odignorovala.

„Keď došla námietka od suseda, povedala som mu, že aj keď sú dve drobné stavby a sú spojené jednou strechou, spĺňajú ten charakter,“ povedala Morvayová poslancom.

Tí boli jej konaním pobúrení. Zaskočilo ich tiež, že primátor Ladislav Maťašovský nevyvodil voči nej „tvrdšie“ sankcie, ako len zmrazenie koncoročných odmien. Primátor argumentuje, že sa nechce unáhliť a počká si na výsledok procesu.

„Nejde mi o to, aby ju prepustili alebo niečo podobné, iba to chcem vyriešiť, hájim si svoje práva,“ povedal sused, ktorý nechce byť menovaný. Dodal, že keby mu včas oznámila svoje úmysly, možno by celú vec riešil inak.

Práve v tomto období totiž komplexne rekonštruoval rodinný dom vrátane strechy, okien a zateplenia. V rámci nej by zamuroval okno k susedom a otvoril dve strešné okná.

„Ide tu aj o našu bezpečnosť, zo strechy sa nám dá vstúpiť do izby, nemôžeme preto nechávať otvorené okno bez dozoru. Vlani ich napríklad vykradli, my sa teraz obávame, aby niekto nezneužil blízkosť strechy od nášho okna.“

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Futbalisti v príprave

Tradične prinášame sumár výsledkov prípravných zápasov za minulý týždeň a program na tento týždeň.

Dorastenci do Nových Zámkov

V piatok 24. februára sa stretnú futbaloví dorastenci z celého západného regiónu.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Nitru a Vráble spojí nový chodník pre cyklistov

Poslankyňa z Vrábel navrhla, aby došlo v budúcnosti k prepojeniu novej cyklotrasy na ďalší cyklistický chodník z Vrábeľ do Podhájskej.

Blízke regióny

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

Radnica chce súkromnej firme zobrať Vianočné trhy

Trnava organizovanie Vianočných trhov v roku 2011 postúpila súkromnej firme, pretože boli stratové.

Všetky správy

Majú pírsing a tetovanie. Ak dostanú žltačku C, majú sa liečiť za vlastné

Nepreplácaním liečby hepatitídy C pre niektorých pacientov chce Všeobecná zdravotná poisťovňa ušetriť peniaze. Je v strate 200 miliónov.

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét. Tri z nich môžu mať oceány z tekutej vody.

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Nie v každej hmle treba zapnúť hmlovky

Predné a zadné hmlové svetlá plnia rôzne funkcie. Treba nad nimi premýšľať osobitne a nezapínať jedny naraz s druhými.

Kam vyraziť