Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Veľtrh nábytku predstaví nové trendy v nábtykárskom odvetví

Nové trendy v nábytkárskom odvetví a súčasný dizajn predstavia vystavovatelia na 22. medzinárodnom veľtrhu Nábytok a bývanie, ktorý sa uskutoční na výstavisku Agrokomplexu v Nitre od 13. do 18. marca.

Podľa projektovej manažérky výstavy Jarmily Lukáčovej sa na výstavnej ploche zhruba 20.000 metrov štvorcových predstaví vyše 400 firiem z rôznych štátov. Každoročne sa k nám vracia približne 70 percent vystavovateľov. Popri slovenských a českých dizajnéroch sa prezentujú poprední výrobcovia z Talianska, Francúzska, Rakúska, Nemecka, Fínska, Maďarska, Rumunska, Poľska, Pakistanu i niektorých ázijských štátov, uviedla. Veľtrh nábytku v Nitre každoročne navštívi približne 70.000 návštevníkov.

Najväčšie zastúpenie na tohtoročnom veľtrhu bude mať z hľadiska skladby sortimentu nábytok do obývacích izieb, sedací nábytok, spálňový, kuchynský a predsieňový nábytok a doplnky do interiéru. V porovnaní s predchádzajúcimi ročníkmi sa zvýšil záujem vystavovateľov o prezentáciu krbov. V tomto roku očakávame pestrú prehliadku nábytkárskych noviniek charakterizovaných prvkami slovenských dizajnérov. Títo sa zatiaľ mali možnosť uplatniť viac za hranicami Slovenska ako doma, kde ľudia s nižším príjmom dávajú často prednosť lacnému importovanému nábytku z Ázie bez ohľadu na kvalitu a vyhotovenie, uviedol odborný garant výstavy Stanislav Gregor. Väčšina domácich výrobcov a obchodníkov podľa jeho slov očakáva, že na veľtrhu získa zákazky na celý rok. V tomto smere nie je situácia slovenských výrobcov priaznivá, pretože na domácom trhu sa predáva najmä tovar importovaný zo zahraničia. Na tomto trvalo neúnosnom stave sa podieľa viac faktorov, ktorým chcú výrobcovia čeliť aj aktívnou účasťou na veľtrhu.

Súčasťou veľtrhu nábytku je projekt Katedry dizajnu Vysokej školy výstavných umení v Bratislave Fórum dizajnu. Cieľom tohto projektu je podporiť autorský dizajn, jeho tvorcov - dizajnérov a v neposlednom rade i kvalitnú domácu sériovú produkciu. Špeciálny priestor vytvára Fórum dizajnu pre mladých autorov a študentov škôl, ktoré sa programovo venujú dizajnu nábytku. Pre tohtoročný 15. ročník výstavy Fórum dizajnu je charakteristická téma Drevo v interiéri. Z histórie poznáme obdobia, ktoré sprevádzalo úsilie nahradiť drevo inými materiálmi, napríklad plastami, kovmi, sklom. V súčasnosti je viditeľný návrat k drevu a jeho využitie je čoraz aktuálnejšie, uviedla Lukáčová. Výstava Fórum dizajnu chce ukázať na nové prístupy dizajnérov a študentov dizajnu k možnostiam využitia dreva v súvislosti s bývaním.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Futbalisti v príprave

Tradične prinášame sumár výsledkov prípravných zápasov za minulý týždeň a program na tento týždeň.

Počet zubrov atakuje historické rekordy, časť prevezú do Maďarska

Vlani sa tu narodilo 11 mláďat a v súčasnosti tu je 33 kusov týchto mohutných zvierat.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Všetky správy

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Majú pírsing a tetovanie. Ak dostanú žltačku C, majú sa liečiť za vlastné

Nepreplácaním liečby hepatitídy C pre niektorých pacientov chce Všeobecná zdravotná poisťovňa ušetriť peniaze. Je v strate 200 miliónov.

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Zamestnanci pracujúci v Googli na roboaute: odišli sme, lebo nám platili príliš veľa

Ľudia z projektu Waymo si nechali vyplatiť obrovské prémie a prešli ku konkurencii.

Kam vyraziť