Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Šiesti statoční porazili Prievidzu

V poslednom kole základnej časti nastúpili basketbalisti Nitry iba so 6 hráčmi, no dokázali poraziť Prievidzu 83:81 po predĺžení. Vo štvrťfinále sa stretnú so Spišskou Novou Vsou.

Najlepší strelci svojich mužstiev - Milan Žiak a Sullivan Phillips.(Zdroj: Dušan Tarko)

BK Bemaco SPU Nitra - BC Prievidza 83:81 po predĺžení (22:15, 25:25, 12:17, 15:17 - 9:7)
Výborné basketbalové divadlo a skvelá pozvánka na začínajúce sa play-off. Aj týmito slovami sa dá opísať duel posledného kola extraligy, v ktorom išlo obom tímom o čo najvýhodnejšie postavenie pred vyraďovacími bojmi. Domáci tréner Urban mal k dispozícii len šiestich hráčov, ostatní nie sú ešte fit, a tak ich Nitrania radšej šetrili na vyvrcholenie sezóny. Z Prievidze prišlo podporiť svojich asi 200 fanúšikov, halu SPU však pekne zaplnili aj domáci diváci.
Hostia viedli po koši Godbolda 4:0, ale nasledovala domáca šnúra 11:0, keď Šilinskis trafil aj trojku (11:4). Nitrania si niekoľkobodový odstup udržiavali po celý prvý polčas. Najvyššie viedli po brejku Žiaka 32:21. Polčasové skóre uzatvoril šestkou už po čase Lehman na 47:40.
Prvých 83 sekúnd druhého dejstva vyhrali hostia 0:6, keď štyri body dal Davis, a tréner Urban bral timeout (47:46). Nitrania mali problém v útoku a Prievidza otočila skóre. Guede technickým košom a následnou šestkou získal pre hostí vedenie 53:49. Lehman však 4 bodmi vyrovnal na 55:55 a skóre periódy uzavrel Žiak na 59:57. Aj prvé minúty štvrtej časti vyšli hosťom a Phillips dával na 59:63. Nasledovala však 9-bodová šnúra Nitry, Šilinskis dokonca smečoval a Žiak upravoval na 68:63. Hostia mali vtedy ťažkosti presadiť sa cez zónovú obranu súpera. Odstup 4-5 bodov si Nitrania v dramatickom zápase držali až do poslednej minúty (a medzitým mnohých zaujímal stav zápasu Žilina - Komárno). Potom však trafil Guede trojku a 4 sekundy pred koncom Prievidžania vyrovnali (74:74).
V predĺžení najskôr Jašš dával na 78:74, ale Phillips vyrovnával na 80:80. V závere skvelého zápasu domáci zo šestiek pečatili svoje víťazstvo a zožali potlesk v stoji od spokojných divákov. Keďže Komárno vyhralo v Žiline, Nitra nemohla už skončiť lepšie ako tretia, ale napriek tomu hrala naplno až do konca a zosadila Prievidzu z prvej priečky. Šiesti statoční Nitrania si za výkon zaslúžia absolutórium.

Rozhodovali Ženiš, Hlinka, Turčin, TH: 30/23 - 13/11, fauly: 16 - 24, trojky: 4 - 8, 1000 divákov.
BK: Žiak 26 (7 asist., 12 získ. f.), Šilinskis 20 (16 dosk.), Jašš 17, Majok 11, Lehman 7 (Hašan 4). Užitočnosť: Šilinskis 32, Žiak 29, Jašš 20.
BC: Godbold 20, Guede 13, Davis 10, Potter 8, Pelle 6 (Phillips 21, Vošlajer 3, Livas, Pipíška).

Ostatné výsledky 36. kola: Handlová - Svit 84:89, Žilina - Komárno 67:72, Levice - B. Bystrica 94:92, Sp. N. Ves mala voľno.

1. Komárno 32 22 10 2672:2513 54
2. Prievidza 32 22 10 2727:2537 54
3. Nitra 32 21 11 2553:2306 53
4. Svit 32 17 15 2631:2625 49
5. Handlová 32 17 15 2664:2660 49
6. Sp. N. Ves 32 16 16 2579:2536 47
7. Levice 32 14 18 2349:2556 46
8. Žilina 32 8 24 2527:2657 40
9. B. Bystrica 32 7 25 2638:2950 39
Sp. N. Ves má 1 kontumačnú prehru.

Štvrťfinálové dvojice: Komárno (1) - Žilina (8), Prievidza (2) - Levice (7), Nitra (3) - Sp. N. Ves (6), Svit (4) - Handlová (5).

Urban: „Umiestnenie nie je kľúčové“

Tréner Nitry zložil svojim šiestim hráčom obrovskú poklonu. Ľubomír Urban verí, že toto víťazstvo je dobrým impulzom pred play-off.

Čo povedať po takomto zápase?
- Ja nadviažem na to, čo som povedal kolegom do STV. Je to super prekvapenie, že nabitý tím, ktorý by mal bojovať o prvé miesto v základnej časti, prehral so šiestimi hráčmi, ktorí akoby relatívne nemali do toho čo povedať. Nám sa vyhral dnešný zápas veľmi ľahko z dôvodu toho, že my sme nemali čo stratiť. My sme mohli len získať, my sme mohli ukázať statočnosť, ktorú už preukazujú hráči vo viacerých stretnutiach, Prievidza bola pod obrovským tlakom, videli ste, že proti zónovej obrane neboli schopní dať efektívny strelecký pokus a myslím si, že sa celú predvedenú hru sme si víťazstvo zaslúžili. Ja som len rád, že sa nám to podarilo, pretože pred blížiacim sa play-off takýto veľký zápas je veľkým povzbudením pre celé mužstvo.

Pozerali ste na lavičke aj výsledok Komárna?
- To je podstatné, mali sme svoj zámer, a zámery treba nejakým spôsobom kontrolovať. Všetko sa zohralo tak, ako nám momentálne veľmi vyhovuje a myslím, že po dnešnom výkone po rozpačitých pohľadoch naše rozcvičujúce sa mužstvo hráči dokázali, že to vedia. To je naša skúsenosť aj z minula, že nie mená na súpiske, nie renomé hráčov, ale aktuálna realizácia na ihrisku rozhoduje o tom, kto vyhrá a kto prehrá.

Skončili ste tretí v základnej časti. Je to menej, ako ste čakali, alebo sa s tým nezaťažujete a idete do play-off s tým, že všetko je možné?
- Zaťažujem sa najviac tým, aby sme dali dokopy mužstvo. Kľúčom pre nás je nie umiestnenie, ale dať dokopy mužstvo a snažiť sa tento impulz preniesť do play-off, lebo základom play-off je nájsť nejaký impulz pre družstvo, aby bolo mentálne silné, odolné, aby sa stmelilo a aby si bolo vedomé, že na to má. Nič iné som pred zápasom alebo v polčase nehovoril, hovoril som viacero historických skúseností, ako 6-členné mužstvo môže vyhrať, pretože 6-členné družstvo začne rozmýšľať strategicky, ako sa nevyfaulovať a brániť agresívne, ako hrať kolektívnejšie, jednoduchšie, ako hrať bez nejakého veľkého stresu. Vnútorné rezervy sa mobilizujú určite viac pri takýchto zápasoch a dnes naši hráči odviedli absolútny výkon, za ktorý si zaslúžia poklonu všetkých nás. Moja poklona celému družstvu, ktorí boli dnes na hracej ploche, je maximálne vysoká, neviem, či v histórii sa niečo podobné podarilo, a preto by som aj chcel zvýrazniť tento moment, že si odo mňa zaslúžia veľkú pochvalu.

Budete hrať so Spišskou Novou Vsou, ako si trúfate v tomto štvrťfinále?
- Momentálne by sme si chceli trošku vychutnať tento večer a zaťažovať sa týmito ostatnými vecami sa budeme až od pondelku, pretože myslím si, že hráči si to zaslúžia.

Roijakkers: „Levice rešpektujeme, ale musíme cez nich prejsť“

Prievidza bola v Nitre blízko k zaisteniu si prvého miesta v základnej časti, ale napokon sa musí uspokojiť s druhou priečkou. Tréner Johan Roijakkers po zápase nebol sklamaný.

Skončili ste druhí v základnej časti, takže ste sklamaní?
- Nie, viete, nemôžete zabúdať, odkiaľ sme prišli. Pred ôsmimi mesiacmi bol klub pred bankrotom, a teraz sme na druhom mieste. Takže ja som skutočne šťastný a myslím si, že chlapci ukazujú celú sezónu výborný basketbal, tvrdo pracujú. Ja som hrdý na mojich chlapcov.

Čo chýbalo tomu, aby ste dnes vyhrali?
- Začiatok nám trochu nevyšiel. Neskôr sme mali veľa otvorených striel, no nevedeli sme ich premeniť. Keď hrala Nitra proti nám zónu, mali sme problém strieľať, takže takto sa ťažko vyhráva.

Hrali ste niekedy v profesionálnej lige proti tímu, ktorý mal šesť hráčov?
- Myslím, že na tom nezáleží. Ak by mali 5 hráčov, pravdepodobne by hrali dokonca ešte lepšie, pretože čím má mužstvo menej hráčov, tým viac vedia, že budú hrať 38 minút, takže nezáleží na tom, keď urobia aj chybu, budú tam, aby ju napravili a tak hrajú na ihrisku so sebavedomím.

Teraz budete hrať proti Leviciam vo štvrťfinále. Čo hovoríte na tohto súpera?
- Myslím, že je to skutočne dobrý tím, majú veľa hráčov, takže sú jedným z najsilnejších tímov v lige, ale my chceme vyhrať, takže na tom nezáleží.

Máte nejaké informácie o tom, či Levice budú hrať v slovenskom play-off so svojimi najlepšími hráčmi?
- Áno, budú. Pretože majú program zápasov urobený tak, že ani raz nebudú mať v jednom dni dva zápasy.

Takže neobávate sa tohto tímu?
- Nie, rešpektujeme ich, sú skutočne dobrým tímom, takým istým ako Nitra alebo Komárno. Ale ak chceme vyhrať súťaž, musíme sa s nimi stretnúť, takže nezáleží na tom, či ich stretneme v prvom kole alebo neskôr. Musíme ich jednoducho poraziť.

Fotogaléria Dušana Tarka

Ďalšie články z rubriky Šport

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Kam vyraziť