Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Od tabletky čakal eufóriu, bolo mu zle. Polícia poslala tovar na expertízu

Chlapec užil imitáciu kúpeľovej soli. Namiesto očakávanej eufórie prišla nevoľnosť. Obchod sa bráni – tovar nie je určený na konzumáciu.

Kontroverzný obchod sídli v centre Nitry, v jednom z dvorov.(Zdroj: MIRIAM HOJČUŠOVÁ)

Chlapec užil imitáciu kúpeľovej soli. Namiesto očakávanej eufórie prišla nevoľnosť. Obchod sa bráni – tovar nie je určený na konzumáciu.

NITRA. Crazy shopy zatvorili, funguje sieť Euphoria shopov. Predáva sa v nich rovnaký sortiment: aromatické bylinky a imitácie kúpeľových solí. Na každom tovare je napísané, že nie je určený na konzumáciu. Zákazníci si ho však nekupujú, aby sa naň pozerali.
Imitáciu kúpeľovej soli vyskúšal aj stredoškolák z dediny pri Nitre. Kamaráti ju kúpili v nitrianskom obchode, používajú ju údajne na vyvolanie eufórie. Študentovi z nej však bolo zle, mama chcela volať záchranku. O prípade informovala aj políciu.

Eufória sa nedostavila

„Syn mal malé zreničky ako špendlíková hlavička, lietal zboka na bok, ako keby mal vypité, zamrzla mu sánka, nemohol rozprávať. Bolo mu strašne zle, vracal, potil sa. Namerala som mu tlak 180/120,“ povedala nám študentova mama.
Syn sa jej priznal, že užil „bledomodrú tabletku“. Zle mu vraj prišlo asi po troch hodinách. „Dala som mu lieky, čo znižujú tlak, a išiel si ľahnúť. Myslela som, že budem volať záchranku, no vyspal sa z toho.“
Cez mail sme sa skontaktovali s človekom, respektíve ľuďmi, čo prevádzkujú sieť Euphoria shopov. Opísali sme im prípad stredoškoláka. Prišla reakcia, ktorú sme očakávali - tovar nie je určený na konzumáciu.

Nekonzumovať!

„Na všetkých nami ponúkaných produktoch je jasne a zreteľne vyznačené: Výrobok je zakázané konzumovať! V prípade nesprávneho použitia výrobku hrozí nebezpečenstvo vzniku zdravotných ťažkostí a vtedy je potrebné vyhľadať lekársku pomoc...“ píše sa v reakcii, pod ktorou je podpísaný „Euphoria shop“.
Prípad stredoškoláka by sme vraj mohli prirovnať k tomu, „keby niekto napríklad konzumoval acetón, riedidlo, toluén alebo bežné veci ako prášok na pranie, tablety do umývačky riadu, šampón, krém na opaľovanie a ďalšie nespočetné množstvo výrobkov s podobným varovaním, ktoré sú bežne predajné“.
Odpoveď na otázku, na čo sú určené imitácie kúpeľových solí, sme nedostali. Na internetovej stránke ich predávajú za 10 až 15 eur, podľa druhu. Je medzi nimi napríklad „sexi drink“ - táto imitácia kúpeľovej soli má na obale zobrazený pohár na stopke s nápojom.

Získali vzorky

Na polícii nám povedali, že činnosť nitrianskej predajne monitorujú v rámci operatívneho preverovania.
„Kriminalisti získali vzorky predávaného tovaru a zaslali ich na expertízne skúmanie, ktoré zatiaľ nebolo vyhodnotené,“ povedala policajná hovorkyňa Renáta Čuháková.
Potvrdila, že evidujú aj niekoľko oznámení od občanov. Čakajú však na výsledky expertízy. „V jednom prípade vedie vyšetrovateľ trestné stíhanie vo veci pre nedovolenú výrobu omamných a psychotropných látok, jedov a prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi.“
Nitrianska polícia práve v týchto dňoch uzavrela prípad 19-ročného chlapca, ktorý užil látku z niekdajšieho Crazy shopu. Mal zdravotné problémy, matka mu musela privolať záchranku. „Vzorka bola zaslaná na expertízu, avšak jej výsledok bol negatívny - neobsahovala návykové a psychotropné látky. Trestné stíhanie za drogovú trestnú činnosť, ktoré bolo začaté v októbri, bolo vo februári zastavené,“ povedala hovorkyňa.

Urobili kontrolu

O Euphoria shopy sa zaujíma aj Slovenská obchodná inšpekcia. „Bola vykonaná kontrola na prevádzkovej jednotke v Nitre. S výsledkami vás nie je možné v súčasnosti oboznámiť,“ reagoval Juraj Duchovič, riaditeľ nitrianskeho inšpektorátu.
SOI robila kontrolu aj v bývalom nitrianskom Crazy shope, ktorý sídlil na Kupeckej ulici. „Spoločnosti Newcom 20 z Námestova sme uložili sankcie vo výške 1 500 a 500 eur."

ico

Polícia: tovar obsahoval psychotropnú látku

Spoločnosť Euphoria shop je v obchodnom registri zapísaná od 21. decembra 2011, sídlomá v Žiline. Podľa internetovej stránky funguje na Slovensku osem Euphoria shopov, v Nitrianskom kraji sú v Nitre a Šali. Ponúkajú aromatické bylinky a imitácie kúpeľových solí, rovnako ako predtým Crazy shopy. Tie ukončili činnosť krátko po tom, ako jedného z konateľov vlani obvinili z obchodovania s drogami.

„Kriminalistickým skúmaním sa zistilo, že najmenej jeden druh predávaného tovaru s názvom Sasha obsahoval psychotropnú látku zaradenú do I. skupiny psychotropných látok,“ povedala žilinská policajná hovorkyňa. Polícia skúmala vzorku, ktorú zaistila v Crazy shope v Dolnom Kubíne.

(mh)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Ako dávni migranti zmenili Európsku DNA? Prišli len muži a kone

Tretia hlavná migračná vlna zanechala stopu v Európanoch až dodnes.

Kam vyraziť