Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Najväčším klenotom je taliansky herbár z roku 1562

Zaujímavosťou výstavy je atlas Vývoj mapového zobrazenia Slovenska, kde je aj najstaršie mapové zobrazenie nášho územia - Lazarova mapa Uhorska z roku 1528. Zachytáva vyše 260 slovenských miest, dedín, hradov a riek. Originál mapy sa nachádza v Budapešti.

Knižnica SPM v Nitre obsahuje až 43 363 kníh.(Zdroj: ARCHÍV SPM)

Zaujímavosťou výstavy je atlas Vývoj mapového zobrazenia Slovenska, kde je aj najstaršie mapové zobrazenie nášho územia - Lazarova mapa Uhorska z roku 1528. Zachytáva vyše 260 slovenských miest, dedín, hradov a riek. Originál mapy sa nachádza v Budapešti.

Pod názvom Klenoty z našej knižnice pripravili v Slovenskom poľnohospodárskom múzeu novú výstavu. Vernisáž bude 6. marca o 15. h v Salóne múzeí SPM, výstava pri príležitosti mesiaca knihy potrvá do konca marca.

Beseda so spisovateľom

„Sprievodným program výstavy je literárna beseda milovníka literatúry Dada Nagya so spisovateľom Jurajom Šebestom autorom poviedkovej zbierky Triezvenie a dvoch kníh pre mládež Keď sa pes smeje a Venussha (Ťažký týždeň). Beseda bude 7. marca o 10. h v Salóne múzeí, vstup je voľný,“ hovorí Miroslava Verešová z SPM, kurátorka výstavy.

„Úlohou novej výstavy je verejnosti viacej priblížiť bohatú knižnicu SPM, ktorá existuje od roku 1960. Od tohto obdobia sa v nej nazbieralo až 43 363 knižných jednotiek. Knižnica obsahuje mnohé materiály najmä z dejín poľnohospodárstva, ale môže byť užitočná aj pre iné vedné odbory."

Výstava Klenoty našej knižnice priblíži najzaujímavejšie knihy v rôznych kategóriách - spolu 86 kníh v 12 vitrínach. V kategórii naše naj-knihy“ sa dá vidieť najväčší klenot výstavy - herbár z roku 1562 od talianskeho vzdelanca Pietra Andreu Mattholiho v českom preklade Tadeáša Hájka z Hájku.

Medzi vystavenými knihami nebudú chýbať vzácne výtlačky diel s poľnohospodárskou tematikou, napríklad Piľňí domajší a poľňí hospodár od Juraja Fándlyho či encyklopédia Miscellanea od Martina Szentiványho. V časti s tematikou národných buditeľov návštevníci nájdu prvé čísla časopisov, ktoré vydávali národovci Štúr, Hurban, Radlinský, Krčméry či Škultéty. Veľkou zaujímavosťou je v rámci zákonníkov Corpus iuris Hungarici, obsahujúci základný dokument uhorského práva používaný počas celého novoveku - Opus Tripartitum.

Unikátna mapa

Samostatnú kategóriu tvorí Matej Bel so svojím najvýznamnejším dielom Historicko-zemepisné vedomosti o súvekom Uhorsku, ktoré je priekopnícke nielen v rámci dejín poľnohospodárstva, ale aj iných vedných odboroch.

Unikátnym v kategórii atlasov je atlas Vývoj mapového zobrazenia Slovenska, na stránkach ktorého sa nachádza najstaršie mapové zobrazenie nášho územia -Lazarova mapa Uhorska z roku 1528,“ doplnila Verešová.

„Jej autorom je Lazarus Roseti, sekretár ostrihomského arcibiskupa. Podľa najnovších výskumov mohlo ísť o Slováka, vlastným menom Michala Rožeňa, ktorý meno Lazarus prijal pri vstupe do rehoľného rádu. Tomuto nasvedčuje aj vysoké množstvo poslovenčených geografických názvov na mape. Zachytáva v nebývalom rozsahu vyše 260 slovenských miest, dedín, hradov a riek. Originál mapy má rozmery 54.8 x 78.3 cm a nachádza sa v Apponyiovskej zbierke v Budapešti.“

Prvé vydanie knihy Juraja Fándlyho Piľňí domajší a poľňí hospodár. FOTO: ARCHÍV SPM

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Kam vyraziť