Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Málo známa knižnica SPM sa chce zviditeľniť novou expozíciou

Slovenské poľnohospodárske múzeum pripravilo pri príležitosti mesiaca knihy expozíciu Klenoty našej knižnice.

NITRA. Výstava bude pre návštevníkov sprístupnená od 6. marca do konca tohto mesiaca. Prehliadka výstavy je súčasťou prehliadky múzea, návštevníci nebudú platiť osobitné vstupné. Cieľom výstavy je spropagovať a dostať do povedomia verejnosti knižnicu múzea, o existencii ktorej často nevie ani odborná verejnosť, uviedla Marianna Hričová z SPM. Knižnica pritom funguje už od roku 1960 a obsahuje 43.363 knižných jednotiek zo 17. až 21. storočia. Má konzervačno-retrospektívny charakter, uchováva slovenskú, českú, nemeckú, maďarskú a latinskú poľnohospodársku knižnú produkciu. Prvý prírastok do knižnice, 1. diel Ottovho náučného slovníka z roku 1888, bol zapísaný 7. februára 1966. Najnovší prírastok je z 15. decembra 2011, kniha s názvom Tradičné remeslá a ich majstri z roku 2011.

Výstava Klenoty našej knižnice približuje najzaujímavejšie knihy v rôznych kategóriách. Expozícia prezentuje 86 knižných jednotiek, ktoré sú rozdelené do 12 vitrín podľa kategórií Poľnohospodárska literatúra, Poľnohospodárske periodiká, Periodiká národných buditeľov, História, Zákonníky, Slovníky, Rukopisy, Matej Bel, Atlasy, Kalendáre, Náboženská literatúra a Naše NAJ- knihy. Organizátori výstavy sa sústredili najmä na poľnohospodársku literatúru, ktorá predstavuje vzácne výtlačky diel, medzi nimi Piľňí domajší a poľňí hospodár od Juraja Fándlyho či encyklopédia Miscellanea od Martina Szentiványho. V časti Periodiká národných buditeľov sa nachádzajú prvé čísla časopisov, ktoré boli vydávané národovcami ako Štúr, Hurban, Radlinský, Krčméry či Škultéty. V rámci zákonníkov je mimoriadnou zaujímavosťou Corpus iuris Hungarici, obsahujúci základný dokument uhorského práva používaný počas celého novoveku - Opus tripartitum.

Knižnica SPM obsahuje aj vzácne rukopisy k dejinám poľnohospodárstva, z ktorých výber prezentuje na výstave. Samostatnú kategóriu tvorí Matej Bel so svojím najvýznamnejším dielom Historicko-zemepisné vedomosti o súvekom Uhorsku, ktoré je priekopnícke nielen k dejinám poľnohospodárstva, ale aj k iným vedným odborom. V kategórii atlasov patrí k najvýznamnejším dielam Vývoj mapového zobrazenia Slovenska, na stránkach ktorého sa nachádza najstaršie mapové zobrazenie nášho územia, Lazarova mapa Uhorska z roku 1528. Kalendáre sa sústreďujú na poľnohospodársky kalendár Domová pokladnica z dielne významného poľnohospodárskeho činiteľa Daniela Licharda. Výstavu uzatvára náboženská literatúra, ktorá sa zameriava na dva výtlačky evanjelického spevníka Cithara sanctorum, zaujímavého nevšedným ozdobným viazaním. "Srdcom celej expozície sú Naše Naj-knihy, ktoré predstavujú najvzácnejšie dielo výstavy, herbár z roku 1562 od talianskeho vzdelanca Pietra Andreu Mattholiho v českom preklade Tadeáša Hájka z Hájku," uviedla Hričová.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Štúdio divadla zrekonštruujú, 235 javiskových stolov bude ovládať počítač

Verejné obstarávania na dodávateľov aj samotné práce chcú stihnúť tak, aby zmodernizované Štúdio bolo k dispozícii už na budúcu divadelnú sezónu.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Ako dopadli zápasy cez víkend?

Opäť sa odohrala bohatá porcia zápasov.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Bánovce nad Bebravou hľadajú nového dopravcu MHD

Predpokladanú hodnotu zákazky odhadla samospráva na 430 000 eur.

Všetky správy

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Dankovi poškodilo bozkávanie výložiek, za premiéra ho už väčšina nechce

Kým v decembri bol podľa agentúry Focus Andrej Danko favoritom na budúceho premiéra, dnes jeho akceptácia u ľudí výrazne klesla.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Kam vyraziť