Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Nitran zamáva Hollywoodom. Knihou o zákulisí zlatej klietky

Za bránami luxusných hollywoodskych víl žijú nervovo labilné filmové hviezdy s toľkými diagnózami, že psychiatri by mali o prácu postarané aj na niekoľko rokov.

Ján Brynzda neďaleko legendárneho nápisu, ktorý je okresom v L.A. a zároveň synonymom amerického filmového priemyslu.

NITRA. Ich príbeh vyzeral ako z rozprávky. Keď sa slovensko-anglický pár Ján a Robert Bryndzovci rozhodol presťahovať do Los Angeles a namieril si to rovno do centra hollywoodskeho života, všetko naznačovalo, že sa začína písať jeden z ďalších splnených amerických snov.

To, čo sa navonok zdalo nemožné dosiahnuť v Európe, išlo ako po masle v Amerike. Aspoň zo začiatku.

Rob a Ján odišli do Hollywoodu bez nejakej konkrétnej predstavy o tom, čo budú v srdci amerického filmu robiť.

Očarenie

Na zmenu prostredia mala dvojica viacero pádnych dôvodov. Nešli do neznámeho, v Los Angeles už predtým boli. Mesto ich očarilo – počasím, atmosférou, ľuďmi. A prekvapujúco aj nízkymi životnými nákladmi.

„V Londýne nás iba prenajímanie bytu stálo majetok! V L.A. sme platili asi tak polovicu toho, a to sme žili priamo v centre hollywoodskeho diania,“ hovorí Ján Bryndza z Nitry, ktorý je mnohým známy zo sveta módy.

Ján sa roky pohyboval v modelingu.

V správnom čase na správnom mieste

Dvojica mala len hmlisté predstavy o tom, kam sa ich život v Amerike bude uberať. Zo začiatku to ani veľmi neriešili.

Ján a Rob začínali deň ako tisícky iných ľudí na celom svete – popíjaním kávičky v Starbuckse. A práve tu stretli extravagantnú dvojicu, bohatých susedov slávnej hollywoodskej herečky.

„Obaja boli vkuse na telefóne. Jeden vlastnil plno reštaurácií a pubov, druhý bol producentom reality šou a mal aj firmu zaoberajúcu sa starostlivosťou o pleť. Začali sme sa s nimi baviť a asi sme sa im zapáčili, lebo nás pozvali k sebe domov,“ hovorí Robert Bryndza.

Američanom imponovalo, že Rob píše texty a pracuje so scenármi a Ján robí stylistu. Presne takýchto ľudí potrebovali, aby sa vďaka ním dostali do priazne slávnej susedky.

Vypočítava dvojica robila všetko preto, aby sa hollywoodska herečka známa na celom svete stala tvárou ich kozmetickej značky. Značky takej hroznej, že ani oni sami ju nepoužívali. Rýchlo však pochopili, že Rob a Ján môžu byť tými správnymi ľuďmi, ktorí celebritu presvedčia o kvalite ich produktov.

„Vďaka nim sme sa dostali do domu tejto herečky a rýchlo sme sa s ňou spriatelili,“ rozpráva Ján. „Až v tomto momente sme si uvedomili tie odlišnosti medzi Európu a Amerikou. U nás vo Veľkej Británii by sme potrebovali prejsť hodný kus cesty, aby sme sa s hviezdou jej veľkosti stretli. V Amerike stačilo sedieť v Starbuckse v správnom čase, aby všetko začalo vyzerať ako náš americký sen,“ hovorí Rob.

Dvojica sa ocitla v správnom čase na správnom mieste. Aspoň zo začiatku to tak vyzeralo.

Mrcha

Volajme ju Veronica, hoci to nie je jej práve meno. Tak herečku vo svojej knihe pomenovali Bryndzovci z jednoduchého dôvodu: nechceli jej ublížiť. Veronica takmer okamžite ponúkla obom prácu. Jána chcela ako stylistu a od Roba požadovala, aby trochu okorenil a upravil text v scenári pre komédiu, v ktorej mala zažiariť.

Pracovať pre ňu bolo zo začiatku vzrušujúce. Obaja ju poznali a obdivovali dávno pred tým, ako sa s ňou stretli. A zrazu nielenže boli v jej dome, ale stali sa z nich jej blízki spolupracovníci.

Že niečo nie je v poriadku, im začalo dochádzať pozvoľna. Nebola to jedna konkrétna udalosť, skôr sled vecí, ktoré spôsobili, že kdesi vo vnútri im zablikalo varovné svetielko. „Akoby sme si začali uvedomovať, že náš život sa zhoršuje,“ popísal ten neurčitý pocit Ján.

Ľudia sa po rokoch v Hollywoode stávajú paranoidní, majú pocit, že všetci idú proti nim a každý ich chce zničiť. Niečím podobným trpela Veronica. Situácii nepridal ani jej asistent, ktorý jej vsugerovával myšlienky, že Ján s Robom idú proti nej. Paradoxne ten asistent, ktorého zamestnala po odporučení od Roba a Jána. „Vykľul sa z neho zúfalec, ktorý si myslel, že Veronica mu dopomôže k sláve. Už dvadsať rokov sa snažil v Hollywoode presadiť, no nedarilo sa mu, hoci preto robil všetko. I také bláznivosti, že obiehal odvykačky, aby sa nalepil na niektorú z celebrít,“ hovorí Rob.

Všetko sa kúpiť nedá

Znie to ironicky, no proti Bryndzovcom stál aj fakt, že tvorili šťastný a zohraný pár, ktorý sa nezdráha hovoriť pravdu. A to sa akosi v Hollywoode nenosí. Kadejakí poskokovia svojim hviezdičkám lichotia za každých okolností. Stalo sa napríklad, že Veronicu pred vystúpením zachvátila absolútna hrôza, atak paniky. Bola úplne mimo. Kým Ján s Robom stáli pri nej a vnímali ju ako človeka, ktorý nie je v stave vyjsť na pódium, jej manažéri a asistenti robili presný opak. Nechutnými vyhrážkami ju nútili, aby na pódium vyšla. Zmluva je zmluva a oni predsa nemohli prísť o provízie z jej vystúpení...

Veronica svoje nálady a psycho výpady riešila jednoducho – peniazmi. Keď cítila, že niečo zbabrala, jednoducho svojmu tímu darovala niečo materiálne – napríklad poukážky do superluxusnej reštaurácie.

Dvojica si náhle uvedomila, že život v zlatej klietke jednoducho nie je pre nich. „Je len niekoľko spôsobov ako sa s tým tlakom vyrovnať. Najčastejšie v Hollywoode sú alkohol, drogy, alebo to, že sa stanete scientológom,“ povedal Rob. Ničoho z toho sa Bryndzovci nechceli dožiť.

Nočnú moru, ktorú prežívali s Veronicou a jej duševnými stavmi, sa rozhodli ukončiť. „Skúšali sme s ňou aj hovoriť, ale to nemalo zmysel. Myslím, že sa veľmi nezaujímala o to, prečo sme odišli. V Hollywoode to funguje ako vo veľkej továrni – niekto odíde a iný príde a nahradí ho,“ lakonicky konštatuje Rob.

Keď chýba muž...

Niekde v lietadle nad oceánom sa zrodil nápad, že o tom, čo obaja zažili v centre amerického filmového priemyslu, napíšu knihu. Chlapci na nej pracovali dva mesiace, písali šesť dní v týždni a štrnásť hodín denne. Spoločná kniha Jána a Roba nesie príznačný názov: Mrcha Hollywood (v angličtine Bitch Hollywood). Na pulty slovenských kníhkupectiev sa knižka dostala minulý týždeň, na anglický a americký trh dorazí v lete. Dvojica hovorí, že Mrcha Hollywood je na 95 % pravdivá. Zvyšok sú len technické zmeny: pre väčšiu dramatickosť je rozprávačom iba Ján, slovenský chlapec, ktorý sa ocitol uprostred fabriky na sny.

Ján a Rob hovoria, že herečku naďalej obdivujú ako talentovanú hviezdu. Napriek tomu sa pri pohľade na ňu nevedia zbaviť nepríjemných pocitov zo života, aký vedie. „Dosiahla všetko – materiálne a kariérovo, ale chýba jej muž. Príliš veľa obetovala práci a teraz zisťuje, že sa to asi neoplatilo,“ hovorí Rob.

Dvojica s Veronicou vôbec nie je v kontakte. Kniha, ktorá má ambíciu zamávať Hollywoodom a strhnúť časť pretvárky, ktorá v ňom panuje, sa však k Veronice nepochybne dostane. A čo by na zrkadlo, ktoré jej Ján s Robom nastavili, povedala samotná hviezda? „Ako ju poznáme, ak by našu knihu sfilmovali, určite by túžila hrať hlavnú rolu.“

Rob počas písania anglickej verzie knihy. Bitch Hollywood by mala vyjsť v lete v USA aj vo Veľkej Británii.

Knižka vykresľuje skutočný príbeh Slováka v Hollywoode poznačenom prapodivnými vzťahmi.ico

Kto sú autori Mrchy Hollywood?

Ján Bryndza (33) je rodák z Nitry, podstatnú časť svojho života ale prežil v Čechách, Taliansku, Anglicku a Amerike. Písal pre The London Paper a pre módne časopisy. Ako model pracoval pre značky Hugo Boss, Mulberry či Lee Cooper. S Robertom tvoria slovensko-anglický pár od roku 2007. V tom istom roku produkovali a predstavili anglickú divadelnú hru Branko a Branka, ktorú uviedli na medzinárodnom divadelnom festivale v Edinburghu. Do slovenských kníhkupectiev sa práve v týchto dňoch dostáva ich skutočný príbeh Mrcha Hollywood. Kniha v anglickej verzii pre americký a britský trh vyjde v lete.

Tomáš Holúbek

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 4 343
  2. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 3 266
  3. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 1 587
  4. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 949
  5. Konateľ Byspravu vydržal vo funkcii iba 15 dní 615
  6. Ivan Veľký 607
  7. Fotogaléria: Neded - Šaľa 2:0 438
  8. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 349
  9. Škody po víruse ešte nemocnica nevyčíslila. Prišlo aj k strate údajov 266
  10. Parkovanie: Na sídliskách obmedzia dodávky, spoplatnia ďalšie ulice 250

Najčítanejšie správy

Nitra

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú

Po mesačnej prestávke sa opäť stretli hokejisti HK Nitra a odštartovali prvý blok letnej prípravy.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Konateľ Byspravu vydržal vo funkcii iba 15 dní

Problémom sú vratky, spoločnosť by mala vyplatiť rekordnú sumu.

Blízke regióny

Prichytený priamo pri čine. Zlodej sa pokúsil ukradnúť úle v Palárikove

Zlodej sa pod rúškom tmy pokúsil ukradnúť úle za vyše tisíc eur. Zachytila ho však nastražená fotopasca.

Riaditeľ múzea prosí zlodejov, aby prsteň vrátili. Polícia stále pátra + foto

Ani po polroku nie sú známi páchatelia krádeže v piešťanskom múzeu. Polícia vraj stále intenzívne pátra po dvoch mužoch.

Rušná Hospodárska má byť širšia,radnica plánuje pruhy pre autobusy

Koncom minulého roka si mesto Trnava nechalo spracovať novú overovaciu štúdiu preferenčných jazdných pásov na Hospodárskej ulici. Tie by mali zrýchliť autobusovú dopravu v rannej špičke .

Guráž na cestu autom si dodali pohárikmi pred cestou

Miešať alkohol so šoférovaním nie je vôbec zodpovedné. Počas víkendu sa dvaja vodiči vybrali na cesty značne podgurážení.

Odkryli základy zaniknutej veže opevnenia

Stredovekú vežu plánuje vedenie mesta postaviť nanovo, slúžiť by mala ako výstavný priestor susednej Galérie Jána Koniarka.

Všetky správy

Minúta po minúte: Výbuch na koncerte v Manchestri neprežilo 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik.

Cígera odmietli aj Višňovský, Handzuš, Országh a Bača

To, že hráči z NHL neprišli na šampionát, berie reprezentačný tréner ako podraz.

Prieskum Polis: Strana Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ju aj KDH

V parlamentných voľbách by opäť zvíťazila strana Smer.

Odhalili tajomstvo starovekej antikoncepcie. Skutočne fungovala

Antikoncepcia postavená na dávnej rastline sa bude dať užiť pred alebo po styku. Prípadne sa bude nosiť ako náplasť.

Lipšicovi zamietli dohodu o vine a treste

Generálna prokuratúra zamietla obvinenému dohodu o vine a treste.

Kam vyraziť