Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

V Parnase hviezdili Ivan Vojtek a Katarína Hasprová

Ozdobou večera boli piesne v podaní Katky Hasprovej. Má na konte tri albumy, rada by natočila aj štvrtý – šansónový.

Večer patril Katke Hasprovej a Ivanovi Vojtekovi.(Zdroj: (ČE))

Ozdobou večera boli piesne v podaní Katky Hasprovej. Má na konte tri albumy, rada by natočila aj štvrtý – šansónový.

NITRA. Herec DAB Ivan Béla Vojtek a jeho hostia zabávali návštevníkov literárnej kaviarne Parnas v SDKS. V poeticko-hudobnom pásme recitoval herec vlastné verše, slovne či hudobne sa na programe podieľali jeho kolegovia Braňo Matuščin, Peter Ozslík a hudobný quartet I feel jazz (Andrej Pleštinský, Martin István, Rudolf Letko a Tomáš Dúcky).

Vojtekov spolužiak z gymnázia v Lučenci Jozef Švoňavský zaspieval niekoľko spoločných skladieb, ktoré zložili ešte počas stredoškolských štúdií. Hviezdou večera bola jediná žena – speváčka Katarína Hasprová.

Verše ako psychická terapia

„Texty piesní i básne som napísal ja, hudba je z rôznych zdrojov. Odzneli napríklad tri pesničky z muzikálu Báthoryčka, ktorý som režíroval a písal do neho texty. Diváci si vypočuli aj skladby z muzikálov Chicago a Kabaret a jeden šansón od Edith Piaf,“ hovorí Ivan Vojtek, ktorý sa réžii venuje veľmi výnimočne celý profesný život.

„V DAB som už tak dávnejšie režíroval napríklad Dom plný mŕtvol, Vraždy a nežnosti, častejšie som robieval divadlo poézie. Písanie básní mi občas pomáha vyjadriť pocity, ktoré sa inak vyjadriť nedajú. A je to aj taká psychická terapia.“

Začínala s Bednárikom

Katarína Hasprová je v súkromí partnerkou nitrianskeho herca. Divákov v Nitre roztlieskala šansónovými skladbami aj muzikálovými melódiami. Ako nám prezradila, účinkovala už v 16 muzikáloch. Spolupracovala pritom aj s Jozefom Bednárikom, pričom jej dal veľké šance hneď v jeho prvých dvoch muzikáloch.

„Ešte keď som bola v škole, robila som na Novej scéne svetový muzikál Jozef a jeho zázračný farebný plášť. A potom hneď po škole som šla do Prahy, kde som spravila konkurz do Bednárikovho Draculu,“ hovorí speváčka.

„Konkrétne v Nitre som v jeho muzikáli neúčinkovala, ale spievala som na muzikálovom večere v DAB, ktorý on zostavil z piesní viacerých hudobných inscenácií. Vtedy som veľmi rada chodila do Nitry a vravela som si, že by som v DAB rada robila nejaký pekný muzikál, toto divadlo je na to ideálne.“

Miluje šansóny

Nedávno Katku mohli Nitrania vidieť v muzikáli Báthoryčka v podaní Divadla Nová scéna Bratislava, kde Katka stvárnila hlavnú postavu. „Táto úloha je pre mňa krásnou hereckou i speváckou príležitosťou. Je tu úžasná hudba, nie je to taký na prvý pohľad komerčný typ muzikálu. Som veľmi rada, že v ňom môžem účinkovať,“ hovorí Katka.

Dodala, že len ťažko by množstva predstavení, v ktorých hrala, vybrala svoju srdcovku. „Mala som väčšinou šťastie na super projekty, ale také muzikály ako Kleopatra alebo Báthoryčka, to sú nádherné postavy a životné roly,“ hovorí speváčka.

Katka má zatiaľ na konte tri CD s pôvodnými popovými skladbami, momentálne uvažuje nad štvrtým albumom. „Chcela by na ňom šansónové piesne a práve v Nitre bola dnes taká šansónová premiéra aj s nitrianskou kapelou I feel jazz. V Bratislave chcem v tom pokračovať na šansónových večeroch, ktoré organizuje Jozef Bednárik. A ak sa zoženú peniaze, potom bude aj podobne ladený album. A možno neskôr aj muzikálový.“

Ivan Vojtek a jeho spolužiak z gymnázia v Lučenci Jozef Švoňavský spievali piesne, ktoré spolu napísali ešte počas školy. FOTO: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Kam vyraziť