Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Za hádzanou cestuje aj ako dôchodca. Až z Prahy

Bývalý hádzanársky brankár Slávie VŠP Nitra Koloman Császár si nedá pokoj. Aj ako 65-ročný udivuje zákrokmi na turnajoch starých pánov.

Bývalý hádzanár Koloman Császár je stále aktívny na turnajoch starých gárd.

Bývalý hádzanársky brankár Slávie VŠP Nitra Koloman Császár si nedá pokoj. Aj ako 65-ročný udivuje zákrokmi na turnajoch starých pánov.

Koloman Császár je odchovancom nitrianskej hádzanej. Vo svojich 14 rokoch začínal v doraste Slávie VŠP Nitra a od osemnástky už chytával za mužov, kde najprv začínal v béčku a postupne sa prepracoval do prvého tímu. „Vstup do A družstva bol pre mňa krst ohňom, nakoľko sa zranili obaja brankári a ja som musel sám odchytať 4 alebo 5 zápasov. Dostal som sa medzi osobnosti nitrianskej hádzanej tých časov ako Šarlay, Opic, Novák, Suláni, Šimo, Fojtík a ďalší, trénerom bol pán Greguš,“ spomína na svoje začiatky vo vrcholovej hádzanej Császár.

Príjemné spomienky

Pôsobenie v Nitre prerušil hádzanár iba počas vojenskej služby. V rokoch 1967 - 1969 hrával v Prahe za Tatru Smíchov. Počas jeho pôsobenia v Nitre hrala Slávia druhú ligu. „Väčšinou sme sa pohybovali v strede tabuľky, len raz sa nám podarilo skončiť na druhom mieste. Presný rok si už nepamätám, ale bolo to v období, keď za Nitru hral Rančík alebo Jakubík,“ vysvetľuje. „V Slovenskom pohári sme tiež dosiahli pekný úspech. Medzi tromi ligistami vo finálovom turnaji sme skončili tretí. Remizovali sme s Tatranom Prešov, majstrom republiky, a nad Martinom sme vyhrali, tretím účastníkom bola ČH Bratislava,“ pokračuje v rozprávaní. Nie je to však ani druhé miesto v súťaži, ani úspech v Slovenskom pohári, ktoré si Koloman Császár cení najviac. „Mojím asi najväčším osobným úspechom bola účasť v reprezentačnom družstve akademikov ČSSR. Bolo to niekedy v rokoch 1984/1985. Vtedy som zároveň diaľkovo študoval na VŠP v Nitre,“ hovorí Császár, rodák z Nitry.

Chytá za Michalovce

Aj napriek tomu, že má Koloman Császár už 65 rokov, stále športuje. Patrí k pravidelným účastníkom turnajov starých pánov v hádzanej po celom Slovensku. „Na turnaje starých pánov chodím, s menšími prestávkami, už vyše 30 rokov. Pred viac ako 10 rokmi sa družstvo starých pánov v Nitre rozpadlo. Ale šťastena mi priala, dostal som sa do družstva starých pánov Michaloviec. Náhoda sa odohrala v Partizánskom. Michalovčania prišli bez brankára a ja som bol v hľadisku. Keď ma organizátori turnaja o tom informovali, tak som sa im ponúkol. A odvtedy spolu vymetáme turnaje starých pánov a dám po celom Slovensku,“ s úsmevom konštatuje aktívny dôchodca, ktorý nerád zaháľa. „Stále pracujem, pretože dôchodok nie je práve najvyšší. Nie som typ, ktorý by doma sedel pred telkou alebo v krčme a vyplakával, že sa z dôchodku nedá vyžiť. Zhruba pred rokom som si našiel prácu v Prahe, ako údržbár, záhradník, šofér v nemocnici pre dlhodobo chorých. Príležitost-ne robím aj rozvoz belgického piva,“ uzatvára svoje rozprávanie Koloman Császár, ktorý nemá v pláne s rekreačným športom skončiť ani v pokročilom veku.

Ďalšie články z rubriky Šport

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Chcete sa presťahovať na západ? Ubytovanie nájdete ťažko

V Trnave nie je v súčasnosti možné nájsť dostatok vhodných zamestnancov v okruhu 50 kilometrov.

Kam vyraziť