Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku
OKREM MESTA SÚ ZAKLADAJÚCIMI ČLENMI ORGANIZÁCIE AJ RÍMSKOKATOLÍCKA CIRKEV BISKUPSTVO NITRA, AGROKOMPLEX - VÝSTAVNÍCTVO NITRA, VEOLIA TRANSPORT NITRA A HOTEL MIKADO.

Turizmus v Nitre bude zastrešovať novozaložená organizácia

Základné imanie spoločnosti bude 100 000 eur, použijú sa na rozvoj cestovného ruchu v Nitre. Organizácia zároveň požiada na ministerstve o dotáciu vo výške 93 000 eur.

NITRA. S cieľom podporiť turizmus v Nitre vznikla Nitrianska organizácia cestovného ruchu. Jej založenie dnes schválili mestskí poslanci. Zároveň vyčlenili z rozpočtu mesta členský príspevok 30 000 eur. Okrem mesta sú zakladajúcimi členmi organizácie aj Rímskokatolícka cirkev Biskupstvo Nitra, Agrokomplex - Výstavníctvo Nitra, Veolia Transport Nitra a Hotel Mikado.

Biskupstvo a Veolia vložia rovnako ako mesto po 30 000 eur, Agrokomplex a Mikado po 5 000 eur, čo spolu tvorí základné imanie 100 000 eur. Peniaze sa použijú na rozvoj cestovného ruchu v Nitre. Organizácia zároveň do 15. marca požiada na ministerstve dopravy, výstavy a regionálneho rozvoja o dotáciu vo výške 93 000 eur.

Jej ustanovujúce valné zhromaždenie bude v utorok 28. februára. „Som presvedčený o tom, že takýto model môže prospieť tomu, že jednak zvýšime záujem o cestový ruch a na druhej strane zabezpečíme dodatočné zdroje, prípadne aj pracovné príležitosti pre rozvoj cestovného ruchu v meste Nitra,“ povedal primátor Jozef Dvonč.

Oblastné organizácie cestovného ruchu teraz vznikajú po celom Slovensku, v Nitrianskom kraji je táto prvá. „Zatiaľ počítame s jedným pracovníkom, ktorý by to koordinoval. Presúvame tam pracovníka z útvaru cestovného ruchu, ktorého poveríme riadením a potom by sme asi vypísali výberové konanie,“ uviedol Dvonč. Poslanci zvolili za zástupcov mesta do orgánov novej organizácie Jána Vanča do predstavenstva viceprimátora a poslanca Jozefa Trandžíka do dozornej rady.

Vláda zaviedla novelou zákona z roku 2011 nový spôsob financovania organizácií cestovného ruchu, ktorý má motivovať samosprávy, aby zefektívnili výber dane za ubytovanie. Tieto finančné prostriedky sa následne vrátia späť do rozvoja cestovného ruchu na ich území.

Čím viac prostriedkov samospráva vyberie a vloží do organizácie cestovného ruchu, tým vyššiu dotáciu dokáže získať od štátu. V Nitre evidujú v minulom roku 183 000 prenocovaní, na čom mesto vybralo daň 103 000 eur.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

Šaľa zdolala St. Gallen a je v hre o postup

Hráči HKM Šaľa slávili v sobotu večer víťazstvo vo Vyzývacom pohári mužov (Challenge Cup) 2016/2017.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

RETRO FOTOGALÉRIA: Najväčší rozmach Levíc priniesli predrevolučné roky

Na satelitných snímkach z vesmíru vidieť, ako sa rozrastalo a zahusťovalo sídlo okresu od roku 1984. Zmeny sa dochovali aj na dobových fotografiách.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Kam vyraziť