Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Obec Tešedíkovo chcú premenovať na Pered

Na právoplatnosť referenda je potrebná účasť viac ako 50 percent oprávnených voličov, z ktorých aspoň polovica musí súhlasiť s navrhovanou zmenou názvu.

(Zdroj: (LAZ))

Na právoplatnosť referenda je potrebná účasť viac ako 50 percent oprávnených voličov, z ktorých aspoň polovica musí súhlasiť s navrhovanou zmenou názvu.

TEŠEDÍKOVO. Niektorí starší obyvatelia Tešedíkova (okres Šaľa) chcú, aby sa obec zmenila na Pered. Za zmenu názvu budú hlasovať v referende, ktoré bude v deň parlamentných volieb 10. marca.

Tešedík pôsobil v Szarvasi

Názov obce v podobe Pered sa spomína v súpise majetku Pannonhalmského opátstva v roku 1237 – 1240. V tejto listine sa vyskytuje dokonca vo forme Purud. V roku 1948 sa obec premenovala vyhláškou Povereníctva vnútra na Tešedíkovo. Nové pomenovanie dostala obec podľa mena Samuela Tešedíka. Evanjelický duchovný pedagóg a ľudový hospodár pôsobil v Szarvasi, nikdy podľa našich informácií v Tešedíkove.

V súčasnosti sa chce obec znova vrátiť k svojmu historickému názvu. Zmenu iniciovali najmä starší obyvatelia, ktorí s požiadavkou oslovili poslancov. Tí na zastupiteľstve jednohlasne schválili referendum za zmenu názvu obce.

Na jeho právoplatnosť je potrebná účasť viac ako 50 percent oprávnených voličov, z ktorých aspoň polovica musí súhlasiť s navrhovanou zmenou názvu.

Neprípustný je dlhý názov, duplicitný, urážajúci mravnosť, náboženské alebo národnostné cítenie alebo je nepriliehavý vzhľadom na historický vývin územia. Tešedíkovo má viac ako 3740 obyvateľov, z toho je 3200 voličov. V prípade úspešného referenda je následne možné požiadať vládu SR o zmenu názvu obce.

Historický názov

To, že sa bude konať v deň predčasných parlamentných volieb, nesúvisí podľa starostu Gyulu Borsányiho s politikou ani národnostnou otázkou. Referendum s voľbami spojili účelovo preto, aby obec ušetrila finančné prostriedky. Podľa starostu vyjde zhruba na 400 eur. Obec vraj nebude mať náklady ani s osadením tabúľ, budú v réžii správy ciest.

O zmenu názvu sa obec pokúšala v referende už v roku 1995. Ministerstvo vnútra vzalo výsledky referenda na vedomie.

„Nehľadajte za tým nič iné, chceme len prinavrátiť obci historický názov,“ povedal Gyula Borsányi.

Nový zoznam obcí s dvojjazyčným pomenovaním vláda schválila iba vlani. Na úradných tabuliach v 14 mestách a obciach na národnostne zmiešanom území, ktoré majú mená po slovenských národných dejateľoch, môžu byť po novom aj názvy v menšinovom jazyku. V Tešedíkove má viac ako 80 percent obyvateľov maďarskú národnosť.

Tešedíkovčania majú rôzne názory

Zmena názvu obce prinesie so sebou aj administratívne zme-ny v identifikačných údajoch. Občianske preukazy podľa starostu bezplatne vymení štát. To sa však netýka podnikateľov, občianskych združení či iných organizácií. „Netreba to meniť okamžite, je tam stanovená doba,“ poznamenal Borsányi.

Nami oslovení Tešedíkovčania mali rozdielne názory na referendum. „Už sme unavení z volieb a podobných vecí, ale hlasovať za túto zmenu určite pôjdem. Chce sa jej dožiť aj môj 90-ročný otec, pretože je zvyknutý hovoriť skôr Pered ako Tešedíkovo, tak ako my ostatní,“ povedala Lívia Vargová.

Pani Etela Ballyová si myslí, že sú aj dôležitejšie veci ako zmena názvu obce. „Hoci som maďarskej národnosti, pravdupovediac, nezáleží mi na tom. A ktovie, koľko bude stáť výmena občianskych preukazov či osadenie tabule.“

„Mne je fuk, nech je názov na tabuli aj po rusky alebo anglicky. Viete, čo ma zaujíma, čo budem mať na tanieri a kedy mi zvýšia dôchodok,“ dodala pani Veronika.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Kam vyraziť