Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Bioodpad z mesta spracuje bioplynová stanica

Od novembra je bioplynka v skúšobnej prevádzke, na plný výkon pôjde okolo 10.-15.marca.

Bioplynka.(Zdroj: (LAZ))

Od novembra je bioplynka v skúšobnej prevádzke, na plný výkon pôjde okolo 10.-15.marca.

SEREĎ. Mesto doteraz ukladalo pokosenú trávu a konáre na skládku, zákon to od roku 2013 však už nepovolí. Bioodpad bude preto od tohto roka spracovávať súkromná bratislavská firma, ktorá vybudovala bioplynovú stanicu. Mesto na poplatkoch za zber a odvoz odpadu ušetrí zhruba 100-tisíc eur ročne. Firma bude mať zase zadarmo produkty, z ktorých si vyrobí plyn.

Vyrábajú bionaftu

Spoločnosť sídli v areáli bývalej niklovej huty od roku 1995. Najprv vyrábala kvapalné hnojivá, neskôr začali s výrobou bionafty, ktorej vedľajší produkt je glycerín. Je vhodný do bioplynovej stanice, preto sa ju firma rozhodla vlani postaviť. Výška investície je zhruba 4 milióny eur, jej návratnosť 7-8 rokov. Stavba má životnosť 30 rokov.

Od novembra je bioplynka v skúšobnej prevádzke, na plný výkon pôjde okolo 10.-15.marca. „Vlastníme aj lisovňu, ktorá vyrába rastlinné oleje. Vedľajším produktom sú výlisky, ktoré môžeme použiť do bioplynovej stanice spolu s cukrovarníckymi rezkami,“ hovorí jeden z troch majiteľov firmy Peter Černý.

Dodal, že z predbežných rokovaní s primátorom Martinom Tomčányim a poslancami vyplýva, že bioplynka bude spracovávať pre mesto konáre, biologický odpad z rodinných domov a pokosenú trávu. Tá by sa najprv silážovala na pozemku v Novom Majeri, mesto by ho firme poskytlo zadarmo. „Baktérie trávu premenia na bioplyn. Ten sa v motoroch spaľuje a vyrába elektrickú energiu a teplo,“ vysvetlil Černý.

Výkon stanice je 1 megawatt elektrickej energie a zhruba 1 megawatt tepla. Elektrickú energiu využíva nielen bioplynka, odoberá ju od firmy aj Západoslovenská energetika. Teplo zase využívajú na vykurovanie bioreaktorov a pri technológii výroby bionafty.

„Ak by sme vyrobili väčšie množstvo plynu, ponúkli by sme ho štátu. SPP by bolo povinné pripojiť nás po splnení bezpečnostných noriem, časť nákladov musí aj hradiť. Plyn by vznikol odstránením CO2,“ dodal Černý.

Nedostatok odpadu

So zámerom vybudovať bioplynovú stanicu prišiel už pred tromi rokmi investor. Vlani však odstúpil od zmluvy, hoci by mu mesto dalo za poplatok k dispozícii aj pozemok, na ktorom by ju postavil. Podľa poslancov sa „bál krízy“. Vo výpovedi argumentoval, že v danej lokalite nie je potrebné množstvo odpadu za prijateľných ekonomických podmienok a že v zmysle záverečného stanoviska MŽP SR v posudzovanom zariadení nemôže byť zhodnocovaný odpad – odpadové živočíšne tkanivá.

„Odborníci, s ktorými som sa rozprával, sa čudovali, že nešiel do toho, lebo aj surovinová základňa na okolí je dostatočná, dokonca prevyšujúca kapacitu, ktorú by potrebovali,“ povedal poslanec Ľuboš Kyselý.⋌

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Kam vyraziť