Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

V nových mestských bytoch znížia nájomné. Dôvodom sú plesne

V nájomných bytoch je zvýšená vlhkosť, objavili sa plesne. Službyt kúpil prenosný vlhkomer.

Byty na Rýnskej ulici financovalo mesto zo štátneho úveru.(Zdroj: MIRIAM HOJČUŠOVÁ)

NITRA. Mesto o 20 percent zníži nájomné obyvateľom desiatich mestských bytov na Rýnskej ulici. Rozhodli o tom poslanci.

„Byty majú zníženú kvalitu bývania. Nachádzajú sa na prvom podzemnom podlaží spolu s pivnicami. Ako správca evidujeme časté reklamácie a plesnenie stien,“ píše sa v dôvodovej správe, ktorú na zastupiteľstvo predložil Službyt.

Poslanec Ivan Gavalovič označil informáciu za alarmujúcu: „Veď súčasný stav ohrozuje zdravie ľudí. Treba udrieť na dodávateľa, odkopať to a zaizolovať. Tie chyby sa musia odstrániť."

Zabudovaná vlhkosť?

Suterénne byty sú v domoch na Dieloch, ktoré boli postavené v rokoch 2008 a 2005. Nájomné bude nižšie od marca, do rozpočtu Službytu tak pôjde ročne o 2-tisíc eur menej.

„Boli tam reklamácie na vlhnutie stien, problém je zrejme v obvodovej izolácii," povedal riaditeľ Službytu Pavol Bielik.

Primátor Jozef Dvonč avizoval, že bude o probléme rokovať s dodávateľom stavby.

„Reklamácie už boli u dodávateľa uplatňované a sčasti boli vyriešené. Steny však vlhnú ďalej. Zrejme tam došlo k problému už pri zakladaní stavby, v stenách bola zabudovaná vlhkosť. Je to prakticky trvalý jav v tejto lokalite. Reklamácia nám pri odstránení tohto problému zrejme nepomôže," myslí si Bielik.

Zníženie nájomného podľa neho navrhli nielen pre vlhkosť, ale najmä pre nevýhodnú polohu suterénnych bytov. Sú vedľa pivníc, ich okná sa nachádzajú tesne nad trávnikom.

Suterénny byt.

Pomohli vetráky

V takomto byte žije už päť rokov aj pani Magdaléna Hrnčárová. Žalúzie na oknách musí mať zatiahnuté, pretože okoloidúci jej vidia rovno do bytu.

Pred niekoľkými rokmi mala problém aj s plesňami na toalete a chodbe. Situácia sa zlepšila, keď na toalete urobil Službyt dva vetráky. „Predtým bola stena stále vlhká, keď som otvorila dvere, strašne to smrdelo,“ dodala nájomníčka.

Na vlhnutie stien sa nám posťažovali aj obyvatelia bytov na poschodí. „My sme mali aj pleseň,“ povedal Igor zo susedného vchodu.

V byte, kde bývajú Hrnčárovci, boli na toalete a chodbe vlhké steny. Službyt urobil vetráky. Foto: (mh)

Kúpili vlhkomer

Pracovníci Službytu tvrdia, že za vlhkosť si môžu aj samotní nájomníci, pretože dostatočne nevetrajú.

„Drevené netesné okná umožňovali vlhkosti, aby sa odparila, čo plastové okná nerobia. Pri nedostatočnom vetraní sa vlhkosť z ovzdušia zráža na chladnejších plochách (okná, rohy stien nad oknami), vytvárajú sa mokré fľaky, ktoré keď sa nesušia, začínajú plesnieť,“ píše sa v stanovisku Službytu.

„Nedávno sme kúpili prenosný vlhkomer. S jeho pomocou rozlíšime, či ide o technický problém, alebo dôsledok slabého vetrania,“ povedal riaditeľ Bielik.

Reklamujú aj najnovšie byty

Bielik potvrdil, že problémy sú aj v ďalších mestských nájomných bytoch. „Na jeseň sa robili fasády na troch domoch na Tokajskej, kde cez škáry zatekalo.“

Momentálne reklamuje Službyt bytové domy na Rýnskej 2-8. Spoločnosť Metrostav SK ich slávnostne odovzdala do užívania vlani v lete. „Prejavila sa v nich aj zvýšená vlhkosť, dokonca sa oduli parkety.“

„Naša spoločnosť sa bude reklamáciou zaoberať,“ reagovala pracovníčka Metrostavu SK.

Reklamácie na byty, ktoré boli postavené v rokoch 2008 a 2005, však spoločnosť neeviduje. „Všetky reklamácie uplatnené v spomínaných objektoch sú k dnešnému dňu vyriešené. Objekty boli vyhotovené podľa projektovej dokumentácie a naša spoločnosť Metrostav SK si nie je vedomá žiadneho pochybenia v tejto oblasti,“ napísal nám Igor Moťovský, vedúci strediska reklamácií.

ico

Spóry plesní spôsobujú zdravotné problémy

„Plesne sa rozmnožujú uvoľňovaním spór do ovzdušia. Podmienkou je primerané teplo, kyslík a hlavne vlhkosť,” povedala Katarína Tináková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre.

Hlavnou príčinou rozvoja plesní v bytových priestoroch je zvýšená vlhkosť. Spôsobovať ju môže zatekajúca voda, presakovanie, zadržiavanie vlhkosti, veľké akvárium, veľa kvetín, ale aj nedostatočné vetranie.

"Spóry uvoľňované do ovzdušia predstavujú u vnímavých jedincov riziko vzniku či zhoršenia ochorení alergických (priedušková astma, alergická nádcha), dýchacích, respekíve kožných. Konzumácia zaplesnených potravín prináša riziko otravy plesňovými jedmi - mykotoxínmi," povedala Tináková.

Jedným z najúčinnejších preventívnych opatrení je pravidelné vetranie celého bytu, no najmä kuchyne a kúpeľne. "Prúdenie vzduchu zabraňuje vznik plesní," radí Tináková.

Prevenciou je aj umiestnenie nábytku s určitým odstupom od steny. Pri novostavbách platí, že pred uvedením do prevádzky treba nechať dôkladne vyschnúť steny.

(MR)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Fotogaléria: Sereď - Šaľa 7:1

Susedské derby prinieslo jasné víťazstvo druholigistu. Martin Mečiar dvoma gólmi oslávil narodenie prvorodenej dcérky Tamarky.

Blízke regióny

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Jediným Slovákom bol hrajúci tréner

Topoľčianski futbalisti na domáci prípravný zápas nastúpili v základe až s desiatimi legionármi.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

RETRO FOTOGALÉRIA: Najväčší rozmach Levíc priniesli predrevolučné roky

Na satelitných snímkach z vesmíru vidieť, ako sa rozrastalo a zahusťovalo sídlo okresu od roku 1984. Zmeny sa dochovali aj na dobových fotografiách.

Všetky správy

Stíhačka F-35 preukázala na cvičení Red Flag svoju nadradenosť

Lietadlo je primárne stíhací bombardér. Jeho hlavným poslaním je vykonávať hĺbkové nálety.

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Vitajte v Papalášovciach, v meste, kde sa komunisti schovávali pred ľudom

Pre normálnych občanov Východného Nemecka boli však apartmány vyvolených nedosiahnuteľným luxusom.

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Kam vyraziť