Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Miroslav Pius: Pravdiví a autentickí sme len blízko domova

Dlh voči rodnému Požitaviu spláca knihami literatúry faktu, v ktorých oživuje často už zabudnutú históriu. Spisovateľ Miroslav Pius oslávil sedemdesiatku.

Miroslav Pius na svojej chalupe v Nemčiňanoch, kde žije a tvorí.(Zdroj: ARCHÍV M.P.)

ZLATÉ MORAVCE/NEMČIŇANY. Okrúhle jubileum nedávno oslávil básnik, prozaik a autor literatúry faktu Miroslav Pius. Vitálny sedemdesiatnik sa narodil v Novej Vsi nad Žitavou, ale väčšinu produktívneho života strávil v Bratislave, kde pôsobil ako pedagóg a riaditeľ viacerých inštitúcií.

Pred 10 rokmi sa odsťahoval do Levíc, kde sa venoval písaniu literatúry faktu, odrážajúcej dejiny Pohronia a Požitavia. V súčasnosti žije v Nemčiňanoch pri Zlatých Moravciach – „oprášil“ starorodičovský dom a vytvoril z neho obdivuhodnú pamiatku zachovalej ľudovej architektúry a bývania.

Doluje klenoty histórie

Ako Miroslav Pius vraví, nebola to nutnosť, ale silná túžba po návrate do detstva, zmiešaná s pocitom potreby splatenia dlhu, ktorý má každý spisovateľ voči rodnému kraju. „Pred 10 rokmi som ho začal poctivo splácať – v knihách vyťahujem na svetlo zabudnutú históriu rodného Požitavia. Cez literatúru faktu dolujem z minulosti klenoty, ktoré história mnohokrát nechala nepovšimnuté. Mojich sedem posledných, čitateľsky veľmi úspešných kníh je toho dôkazom,“ skonštatoval autor.

Miroslav Pius je toho názoru, že je dôležité detailne poznať najprv dejiny mikroregiónu, až potom históriu s širšom rozsahu. „Autentickí môžeme byť len v blízkosti domova, tam, kde sme sa narodili a prežili svoje detstvo. Tu je všetko čisté a pravdivé,“ vyznáva sa s spisovateľ z lásky k rodisku. „Môj domov je minulosťou mojich predkov – oni postavili dom, v ktorom aj ja dožijem svoje posledné dni.“

Protisocialistický živel

Miroslav Pius je autorom takmer 20 kníh poézie a prózy pre deti a kníh literatúry faktu. Za viaceré publikácie dostal ceny vydavateľstiev a čestné uznania. Je aj nositeľom Veľkej medaily sv. Gorazda MŠ SR, medaily Daniela Licharda MK SR, predseda vlády SR mu udelil pamätný list a obec Nemčiňany medailu za kultúrny rozvoj obce.

„Do literatúry som vstúpil básnickou zbierkou Pyrománia, po nej nasledovala Cesta až na koniec smrti a po nej nič. V roku 1970 totiž prišiel zákaz publikovať, nemohol som robiť ani prácu literárneho redaktora v Československom rozhlase,“ spomína autor. „Súdruh Biľak ma vo svojej knihe Čierne na bielom označil za protisocialistický a protispoločenský živel. Potom nasledovalo 20 rokov ťažkého hľadania akejkoľvej práce – robil som osvetára, korektora aj náborára.“

Prvé cirkevné matriky

Po revolúcii bol Pius plne rehabilitovaný a začal vydávať všetky svoje zakázané diela. V poslednom období so spoluautormi vydal knihu Nemčiňany v premenách času, ktorá približuje históriu obce a blízkeho okolia. Monografia vyšla pri príležitosti 777. výročia prvej písomnej zmienky o obci.

„Sú v nej fakty o najstaršom osídlení obce už od doby kamennej, najpodrobnejšie sme spracovali stredovek a novovek. Podarilo sa nám objaviť nové historické dokumenty v budapeštianskom aj ostrihomskom archíve, ale čerpali sme aj z archívov na Slovensku. Najviac v Štátnom archíve v Ivanke pri Nitre, kde sme našli prvé cirkevné matriky narodených, sobášených a zomrelých,“ hovorí Pius.

„Kniha je unikátna aj tým, že vôbec po prvýkrát veľmi podrobne zachytáva priebeh bitky našich predkov s Turkami, ktorá sa odohrala 26. 8. 1652 na Veľkovozokanskom poli neďaleko Nemčinian. Po dlhom čase boli práve tu Turci porazení.“

Bohovia Slovanov

Vlani auto dokončil aj historický román z obdobia protitureckých vojen v 17. storočí. V románe sa ocitá celé Požitavie a Pohronie, ožívajú dramatické osudy ľudí a udalosti. Pozoruhodná je aj jeho kniha Bohovia nesmú zomrieť – prvé stopy bohov pod Slovenskou bránou.

„Nezaoberám sa v nej trojrozmernými artefaktmi, ale dušou, duchom, transcendentnom a starými slovanskými bohmi. Opisujem formy viery, pohanské náboženstvá, pohrebné rituály, chrámy, obetištia, posvätné háje, kultové predmety či a amulety,“ vysvetľuje Miroslav Pius.

„Popisujem aj kamenné pozostatky slovanských chrámov a obetíšť, ktoré sa podľa odbornej literatúry nachádzali napríklad pri Výčapoch-Opatovciach, Nitre, Leviciach, Palárikove či Šuranoch. Naši predkovia sa schádzali v posvätných hájoch, podľa literatúry sa v okolí Nitry nachádzali napríklad na Zobore, Žibrici, Lupke aj Martinskom vrchu.“

Múzeum v obci

Miroslav Pius je aj iniciátorom a zakladateľom historicky prvého etnografického dedinského múzea v Nemčiňanoch. „Po pravde musím povedať, že s touto myšlienkou prišiel miestny nadšenec Milan Trnka a ja som ho rád podporil. Spolu s ním som sa podieľal na zbieraní a popisovaní historických exponátov a tiež na napísaní a zdokumentovaní dejín obce na CD,“ dodal Pius.

Miroslav Pius ako Jurko (prvý zľava) v roku 1961 v divadelnej hre Dračica.

Ako režisér Divadielka poézie na gymnáziu v Modre, rok 1972.

Pri slávnostnom príhovore na párovskom gymnáziu v Nitre pri príležitosti 30. výročia jeho vzniku, rok 1995.

Autor s medailou sv. Gorazda. FOTKY: ARCHÍV M. P:

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 1 103
  2. Neded prekvapil v Galante Foto 396
  3. Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO) 349
  4. Tipovacia súťaž - poradie po 11. kole 284
  5. Fotogaléria: Golianovo - Lehota 5:2 Foto 267
  6. Nitra rozhodla na Spiši v druhom polčase (+FOTO) 246
  7. Polícia s cyklistami na pešej zóne predbežne nesúhlasí. Aj pre alkohol 222
  8. Sereď opäť doma remizovala 209
  9. Pozrite si majstrov okresu v atletike 196
  10. Petíciu proti korupcii môžete podpísať na Pešej zóne 147

Najčítanejšie správy

Nitra

Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre

Pozemky sú už podľa ministerstva dopravy vysporiadané. V júni prídu archeológovia.

Neded prekvapil v Galante

III. LIGA: Veľký Meder vyhral po 10 zápasoch. Nové Zámky nestačili na rezervu DAC-u. Gabčíkovo si delilo body s lídrom z Komárna.

Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO)

Na majstrovstvách Slovenska sa darilo aj pretekárom z nášho regiónu,

Tipovacia súťaž - poradie po 11. kole

Víťazom kola je Vincent Komačka z Topoľčian, ktorý uhádol 9 zápasov. Poradie na čele: 65 - Jozef Zima, Vráble, 63 - Iveta Matejová, Nitra, atď.

Fotogaléria: Golianovo - Lehota 5:2

Golianovo potvrdilo, že je na domácej pôde silné a poradilo si aj s nebezpečnou Lehotou

Blízke regióny

O titul Dedina roka 2017 zabojujú aj dve obce z nášho okresu

Bátovce a Santovka sa uchádzajú o titul v celoslovenskej súťaži. Zahlasovať sa dá aj cez internet.

V Hlohovci pritvrdili pravidlá, psov uviazaných pred obchodmi nechcú

Vyššiu sumu za prevydanie registračnej známky, vymedzenie miest, kam sa so psom nesmie, aj zákaz nechať psa uviazaného napríklad pred obchodom rieši nové nariadenie v Hlohovci.

Mikuš: Voderady mali šesť rokov možnosť internát kúpiť alebo si ho prenajať

Obavy obce Voderady v okrese Trnava o nárast nepriaznivých vplyvov na život obyvateľov v súvislosti s avizovaným prísunom zahraničných robotníkov do miestneho internátu kraj nezdieľa.

Partizánčan sa mal svojej sestre a otcovi vyhrážať zabitím

Obvineniu z prečinu nebezpečného vyhrážania čelí 41-ročný muž z Partizánskeho.

Opravy ciest v Partizánskom môžu trvať ešte mesiac

Kvôli tomu, že práce prebiehajú na viacerých miestach sú zápchy v Partizánskom na každodennom poriadku.

Všetky správy

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.

Jedia štipľavé a po dome chodia nahí. Čo prezrádzajú bežné činnosti o vašej osobnosti

Psychologický výskum ukázal, čo najčastejšie robia neurotickí, extrovertní, prívetiví. svedomití či ľudia s otvorenou mysľou.

Čo by nasledovalo, ak by súd ĽSNS rozpustil?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

Američania obkľúčujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú dve americké lietadlové lode. Ďalšie môžu čoskoro pribudnúť.

Návrh na rozpustenie ĽSNS vyvolá diskusiu, politici reagujú na Čižnárov krok

Smer pripomína Adolfa Hitlera, Most-híd hovorí o logickom kroku.

Kam vyraziť