Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Oheň už dvakrát útočil na rodinu. Tentoraz vzal všetko

V plameňoch zmizol celý majetok trojčlennej rodiny. Zachovalo sa len pár kúskov oblečenia mladého dievčaťa.

Prišli o majetok. Pani Ingrid zhorelo aj oblečenie. Na sebe má požičané veci.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

V plameňoch zmizol celý majetok trojčlennej rodiny. Zachovalo sa len pár kúskov oblečenia mladého dievčaťa.

ŠTITÁRE. Nebolo to prvý raz, čo plameň udrel na rodinu Bryndzových zo Štitár. Pred pár rokmi začalo pani Ingrid počas jazdy horieť auto. Kým dymilo, myslela si, že je to len voda.

Až kamarát jej zakričal, aby z neho okamžite vyskočila, lebo vybuchne. To jej zachránilo život. Auto vyhorelo do tla. Poistené nebolo, a tak Ingrid ešte doplácala na likvidáciu vraku. Vonku bol sneh a mrzlo.

Záchrana dcérky

Pred pár dňami to pre Ingrid muselo byť déjà vu. Prichádzala z práce domov a všimla si dym. Najskôr bola v tom, že sused zakúril. Až ju zamrazilo, keď si všimla, že v okolí komína žiaden dym nie je.

Dym sa kumuloval v zimnej záhrade v zadnej časti domu, odkiaľ sa zlovestne valil von. Vtedy si Ingrid spomenula na svoje vyhorené auto.

„Vedela som, že nesmiem otvoriť dvere, lebo plamene ma tam zabijú. Utekala som dopredu, lebo dcérka bola v prednej izbe. Strašne som na ňu kričala, nech hneď zoberie kľúče a beží von. Nechápala, prečo tak kričím a zo začiatku ani nevedela, kde sú kľúče. Chcela som rozbiť okno, no potom kľúče našla na stole. Ako vychádzala z izby, videla šľahať plamene, dostávali sa do prednej časti domu,“ opisuje so slzami v očiach tie hrôzostrašné okamihy pani Ingrid.

Prišli o roky budovaný majetok

V tom chaose stihla ešte vystresovaná žena počúvnuť suseda. Rýchlo vbehla do auta a vycúvala von, inak by hrozilo, že vozidlo na dvore vybuchne.

Do niekoľkých minút bola na nohách celá dedina. Zopár chlapov začalo ešte pred príchodom hasičov polievať susedov dom stojaci v bezprostrednej blízkosti, aby sa požiar nerozšíril.

Hasiči dorazili zhruba o štvrť hodinu, v tom čase však domu vládli plamene. Za pár minút prišla rodina Bryndzových úplne o všetko. Vo vnútri im uhoreli traja psíci, ktorých nestihli vyslobodiť zo zadnej časti domu. Zúfalá rodina sa v treskúcom mraze ocitla na ulici.

„Dvadsať rokov sme na tom dome robili. Čo sme stratili, nie je len jeho samotná hodnota, ale aj všetky tie mozole, ktoré sme do toho za tie roky dali, hlavne teda môj manžel,“ plače zúfalá žena, s ktorou sa osud kruto zahráva. Hovorí, že psychicky ju nad vodou držia len dve veci: fakt, že z inferna si dokázala zachrániť dcéru a dobrí ľudia, ktorí sa zrazu vynorili a rodine bez nároku na odmenu pomáhali a stále aj pomáhajú.

Dom spredu vyzerá na prvý pohľad normálne. Sú to však len obvodové múry.

FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK

Pomoc zbedačenej rodine

Ľudí, čo pomáhajú, sa našlo niekoľko desiatok. Ešte v deň, keď sa požiar odohral, prišli susedia aj niekoľko ďalších Štitárčanov, aby pomohli, kde sa dá. „Chlapi aj tínedžeri chránili ešte pred príchodom hasičov susedné objekty, aby sa požiar nerozniesol aj na ne,“ hovorí Valéria Nagyová, pracovníčka obecného úradu. Zamestnanci obce okrem iného pripravili zasahujúcim zložkám aj pomocníkom horúci čaj.

Starostka Štitár Zuzana Vinkovičová vyvolávala hasičom od Nitry cez Vráble až po Moravce. „Informovala som sa, či sa rodina má kam nasťahovať, povedali, že v Čechynciach majú rodičov. Istý pán z dediny sa ponúkol, že by mohol poskytnúť obývateľný dom, v ktorom momentálne nežije. Vyhlásila som brigádu, na ktorú prišlo veľa našich občanov. Už počas noci sa striedali každú hodinu a dom strážili. Vonku pritom bolo mínus pätnásť stupňov,“ hovorí starostka. Volala aj záchranku, pretože šokovaní ľudia potrebovali aj zásah zdravotníkov.

A nezištná pomoc pokračovala aj v ďalších dňoch. Firma Iveco servis, v ktorej je zamestnaný pán František, dokonca vyhlásila dve voľné soboty, aby jej pracovníci mohli prísť do domu Bryndzových a pomáhať. Časť zamestnancov na dome pracovala aj v bežné pracovné dni, kolegovia sa u Františka striedali.

Pomáhali ľudia z dediny aj z firmy, kde robí pán František.

FOTO: (ZV)

Príčina požiaru je neznáma

Zatiaľ nie je jasné, prečo požiar vznikol. Oba krby boli studené, na ich výstavbu dohliadali špecializované firmy. V krboch navyše kúril len pán František. V dome v čase vzniku požiaru išlo iba plynové kúrenie.

Statik skonštatoval, že obvodové múry domu nie sú poškodené. Celý dom sa však musí strhnúť až po tehlu a dostavať nanovo. Okrem iného preto, aby sa predišlo zdravotným rizikám.

„Dávam si pozor na všetko, ale to, že sme nemali poistku, bola jediná chyba. Bol u nás len jeden poisťovák, ten nám však vyrátal strašne vysokú poistku. Keď tento dom dáme nejako zase dokopy, poistka bude to prvoradé, čo vybavím,“ hovorí pani Ingrid.

Dovtedy ju však čaká veľa trápenia a starostí. Rok, v ktorom mala Ingrid s manželom vo vynovenom rodičovskom dome osláviť dvadsiate výročie svadby, sa začal katastrofálne.

ico

POTREBUJÚ POMOC

S pomocou rodiny, susedov, známych, Štitárčanov, obecného úradu, ale aj mnohých ľudí z iných obcí, ktorí sa o krutom údele rodiny dopočuli, začínajú Bryndzoví svoj život nanovo. Keďže dom nebol poistený, hodí sa im každý cent. Číslo účtu na pomoc rodine je 106 64 046 / 6500, meno majiteľa účtu je František Bryndza.

Tomáš Holúbek

Toto bola kuchyňa. Nezostalo z nej nič.

FOTO: (ZV)

Dom nebol poistený. Príčina požiaru je neznáma.

FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Kam vyraziť