Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Oheň už dvakrát útočil na rodinu. Tentoraz vzal všetko

V plameňoch zmizol celý majetok trojčlennej rodiny. Zachovalo sa len pár kúskov oblečenia mladého dievčaťa.

Prišli o majetok. Pani Ingrid zhorelo aj oblečenie. Na sebe má požičané veci.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

V plameňoch zmizol celý majetok trojčlennej rodiny. Zachovalo sa len pár kúskov oblečenia mladého dievčaťa.

ŠTITÁRE. Nebolo to prvý raz, čo plameň udrel na rodinu Bryndzových zo Štitár. Pred pár rokmi začalo pani Ingrid počas jazdy horieť auto. Kým dymilo, myslela si, že je to len voda.

Až kamarát jej zakričal, aby z neho okamžite vyskočila, lebo vybuchne. To jej zachránilo život. Auto vyhorelo do tla. Poistené nebolo, a tak Ingrid ešte doplácala na likvidáciu vraku. Vonku bol sneh a mrzlo.

Záchrana dcérky

Pred pár dňami to pre Ingrid muselo byť déjà vu. Prichádzala z práce domov a všimla si dym. Najskôr bola v tom, že sused zakúril. Až ju zamrazilo, keď si všimla, že v okolí komína žiaden dym nie je.

Dym sa kumuloval v zimnej záhrade v zadnej časti domu, odkiaľ sa zlovestne valil von. Vtedy si Ingrid spomenula na svoje vyhorené auto.

„Vedela som, že nesmiem otvoriť dvere, lebo plamene ma tam zabijú. Utekala som dopredu, lebo dcérka bola v prednej izbe. Strašne som na ňu kričala, nech hneď zoberie kľúče a beží von. Nechápala, prečo tak kričím a zo začiatku ani nevedela, kde sú kľúče. Chcela som rozbiť okno, no potom kľúče našla na stole. Ako vychádzala z izby, videla šľahať plamene, dostávali sa do prednej časti domu,“ opisuje so slzami v očiach tie hrôzostrašné okamihy pani Ingrid.

Prišli o roky budovaný majetok

V tom chaose stihla ešte vystresovaná žena počúvnuť suseda. Rýchlo vbehla do auta a vycúvala von, inak by hrozilo, že vozidlo na dvore vybuchne.

Do niekoľkých minút bola na nohách celá dedina. Zopár chlapov začalo ešte pred príchodom hasičov polievať susedov dom stojaci v bezprostrednej blízkosti, aby sa požiar nerozšíril.

Hasiči dorazili zhruba o štvrť hodinu, v tom čase však domu vládli plamene. Za pár minút prišla rodina Bryndzových úplne o všetko. Vo vnútri im uhoreli traja psíci, ktorých nestihli vyslobodiť zo zadnej časti domu. Zúfalá rodina sa v treskúcom mraze ocitla na ulici.

„Dvadsať rokov sme na tom dome robili. Čo sme stratili, nie je len jeho samotná hodnota, ale aj všetky tie mozole, ktoré sme do toho za tie roky dali, hlavne teda môj manžel,“ plače zúfalá žena, s ktorou sa osud kruto zahráva. Hovorí, že psychicky ju nad vodou držia len dve veci: fakt, že z inferna si dokázala zachrániť dcéru a dobrí ľudia, ktorí sa zrazu vynorili a rodine bez nároku na odmenu pomáhali a stále aj pomáhajú.

Dom spredu vyzerá na prvý pohľad normálne. Sú to však len obvodové múry.

FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK

Pomoc zbedačenej rodine

Ľudí, čo pomáhajú, sa našlo niekoľko desiatok. Ešte v deň, keď sa požiar odohral, prišli susedia aj niekoľko ďalších Štitárčanov, aby pomohli, kde sa dá. „Chlapi aj tínedžeri chránili ešte pred príchodom hasičov susedné objekty, aby sa požiar nerozniesol aj na ne,“ hovorí Valéria Nagyová, pracovníčka obecného úradu. Zamestnanci obce okrem iného pripravili zasahujúcim zložkám aj pomocníkom horúci čaj.

Starostka Štitár Zuzana Vinkovičová vyvolávala hasičom od Nitry cez Vráble až po Moravce. „Informovala som sa, či sa rodina má kam nasťahovať, povedali, že v Čechynciach majú rodičov. Istý pán z dediny sa ponúkol, že by mohol poskytnúť obývateľný dom, v ktorom momentálne nežije. Vyhlásila som brigádu, na ktorú prišlo veľa našich občanov. Už počas noci sa striedali každú hodinu a dom strážili. Vonku pritom bolo mínus pätnásť stupňov,“ hovorí starostka. Volala aj záchranku, pretože šokovaní ľudia potrebovali aj zásah zdravotníkov.

A nezištná pomoc pokračovala aj v ďalších dňoch. Firma Iveco servis, v ktorej je zamestnaný pán František, dokonca vyhlásila dve voľné soboty, aby jej pracovníci mohli prísť do domu Bryndzových a pomáhať. Časť zamestnancov na dome pracovala aj v bežné pracovné dni, kolegovia sa u Františka striedali.

Pomáhali ľudia z dediny aj z firmy, kde robí pán František.

FOTO: (ZV)

Príčina požiaru je neznáma

Zatiaľ nie je jasné, prečo požiar vznikol. Oba krby boli studené, na ich výstavbu dohliadali špecializované firmy. V krboch navyše kúril len pán František. V dome v čase vzniku požiaru išlo iba plynové kúrenie.

Statik skonštatoval, že obvodové múry domu nie sú poškodené. Celý dom sa však musí strhnúť až po tehlu a dostavať nanovo. Okrem iného preto, aby sa predišlo zdravotným rizikám.

„Dávam si pozor na všetko, ale to, že sme nemali poistku, bola jediná chyba. Bol u nás len jeden poisťovák, ten nám však vyrátal strašne vysokú poistku. Keď tento dom dáme nejako zase dokopy, poistka bude to prvoradé, čo vybavím,“ hovorí pani Ingrid.

Dovtedy ju však čaká veľa trápenia a starostí. Rok, v ktorom mala Ingrid s manželom vo vynovenom rodičovskom dome osláviť dvadsiate výročie svadby, sa začal katastrofálne.

ico

POTREBUJÚ POMOC

S pomocou rodiny, susedov, známych, Štitárčanov, obecného úradu, ale aj mnohých ľudí z iných obcí, ktorí sa o krutom údele rodiny dopočuli, začínajú Bryndzoví svoj život nanovo. Keďže dom nebol poistený, hodí sa im každý cent. Číslo účtu na pomoc rodine je 106 64 046 / 6500, meno majiteľa účtu je František Bryndza.

Tomáš Holúbek

Toto bola kuchyňa. Nezostalo z nej nič.

FOTO: (ZV)

Dom nebol poistený. Príčina požiaru je neznáma.

FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 3 742
  2. Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov 700
  3. Salibské behy s rekordnou účasťou Foto 509
  4. Podmienky parkovania pri nitrianskej nemocnici zmenia už v júli 363
  5. Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo 353
  6. Nočné podniky zatiaľ neobmedzia. Mesto chce, aby mladí prišli na diskotéky skôr Foto 282
  7. Tretie preteky vo westernovom jazdení 279
  8. Mesto dá opraviť most v Krškanoch aj lávku nad železničnou traťou 172
  9. Tri nové triedy pre škôlkarov na sídliskách 167
  10. Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili 107

Najčítanejšie správy

Nitra

Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu

Problémy sú aj s výstavbou heliportu na streche pavilónu. Bude mať veľké meškanie.

Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov

Oheň sa rozšíril na plochu 200 x 300 metrov.

Salibské behy s rekordnou účasťou

Mladé bežecké podujatie má za sebou vydarený piaty ročník.

Podmienky parkovania pri nitrianskej nemocnici zmenia už v júli

V súčasnosti je v nemocničnom areáli zadarmo len prvá pol hodina. Potvrdenie od lekára netreba.

Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo

Jedna lavička s operadlom má stáť 1344 eur! Radnica sa uchádza o dotáciu.

Blízke regióny

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

Evu otvoria už zajtra, niektoré kúpaliská zvýšia vstupné

Kúpaliská v regióne už onedlho otvoria ďalšiu sezónu. Na Družbe napúšťajú vodu, v Kamennom Mlyne sa pripravujú na sezónu. Kúpalisko na Slávii je už pripravené, piešťanskú Evu otvoria už zajtra.

Kraj ocenil najlepších zdravotníkov. Dve ceny išli do levickej nemocnice

Ocenenie získali aj zástupkyne levickej nemocnice - vedúca sestra gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Eva Moravská a primárka oddelenia klinickej biochémie Vlasta Macková.

Pri stavbe domu v Kamenáči našiel Trnavčan lebku

Pri kopaní základov rodinného domu v lokalite IBV Kamenný mlyn našiel Trnavčan lebku. Najskôr upozornil políciu, následne bol kontaktovaný pamiatkový úrad.

Agro je bronzové

Topoľčianski hádzanári zakončili sezónu výhrou a v Extralige obsadili tretie miesto.

Všetky správy

Ďalší spor v slovenskom hokeji? Pálffy kritizoval Lintnera, ten okamžite reagoval

Pálffy je ochotný na júnovom kongrese navrhnúť hlasovanie na Kohútovo odvolanie.

Pozerať ale nedotýkať sa. Pľuzgiernik lekársky je náš najjedovatejší chrobák

O prvé miesto v nelichotivom rebríčku sa delí so svojimi príbuznými – májkami, ktorých telo tiež obsahuje jedovatý kantaridín.

Pri požiari bytovky v Prešove evakuovali tridsať ľudí

Horelo na sídlisku Sekčov, po uhasení sa ľudia vrátili domov, nikto sa nezranil.

Architekt Petrovič: Nikde som nezažil to, čo na Námestí slobody

Socializmus na Námestí slobody architektovi neprekáža, dôležitá je funkčnosť.

Merkelová už Trumpovi neverí. Za svoju budúcnosť musíme bojovať sami, odkázala

Na summite G7 sa Američania k podpore klimatickej dohody nepridali.

Kam vyraziť