Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Výstavba bytov narazila na silný odpor starousadlíkov

Okamžité zastavenie výstavby bytoviek žiadajú obyvatelia dotknutých ulíc. Sťažujú sa na zhoršovanie zdravotného stavu.

Výstavba na Ďatelinisku už trvá niekoľko týždňov. Začala zbúraním starej škôlky.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

ZLATÉ MORAVCE. Po rokoch sa v meste začali stavať byty, no stavebník už čelí vážnemu problému. Výstavba vzbudila v časti mesta známej ako Ďatelinisko obrovský odpor medzi starousadlíkmi.

Ľudia z okolia staveniska prežívajú krušné obdobie. Lomoz zo staveniska, prach a špina im znepríjemňujú život už niekoľko týždňov. Koniec problémom podľa nich nepríde ani v čase, keď už bude šesť bytoviek stáť.

Na mieste bývalej škôlky stavajú šesť bytoviek.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Ľudia: Zastavte stavbu

Proti zámeru investora sa rozbehla petícia, pod ktorou je teraz zhruba 160 podpisov. Ľudia žiadajú, aby sa stavba okamžite zastavila – a aby sa nestavalo minimálne do obdobia, kým sa neprešetria všetky ich námietky k stavbe.

Stavba vzbudila rozhorčenie obyvateľov, ktorí sa sťažujú na zdravotné problémy a poškodzovanie majetku počas výstavby.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

„Dozvedeli sme sa, že sa má niečo stavať vďaka veľkému buchotu a rachotu. Rozbíjač betónov nás každé ráno budil, bolo to niečo strašné,“ hovorí Július Mihalko. „Ten hluk sa nedá jednoducho zniesť. Každých šesť minút išiel nákladiak. Bývam v zákrute, a tak musel rovno pred mojim domom spomaliť, a potom znovu pridať,“ hovorí Anna Hricová, ktorá má vážne zdravotné problémy so srdcom. Tvrdí, že ak bude výstavba pokračovať aj v lete, neprežije.

„Mala som šestnásť rokov, keď som sem prišla. Už som tu šesťdesiat rokov, ale toto som ešte nezažila. Pýtali sa vôbec ľudí, či to tu chcú? Prečo nešli stavať za prvomájku, kde by na to bolo miesto?“ pýta sa Mária Rakovská.

Diera v okne

Hluk je však iba jeden z celej škály problémov, ktoré občanov z dotknutých ulíc trápia. Sťažujú sa aj na špinu a všadeprítomný prach. „Nemôžeme otvoriť okno, prach je úplne všade,“ povedala Anna Predáčová.

Pri prechádzaní ulicami v okolí budúcich bytoviek je úplne jasné, že sme neďaleko staveniska. Takmer všetky autá majú na sklách aj na strechách hrubú vrstvu prachu.

Takto vyzerajú všetky autá v okolí staveniska.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Mnohé z domov majú popraskané múry. Obyvatelia tvrdia, že je to dôsledok otrasov od prechádzajúcich stavebných vozidiel. „Kameň spod auta odletel a trafil mi do okna, na ráme zanechal niekoľkocentimetrovú dieru. Ak by trafil o kúsok vedľa, rozbije mi obe sklá,“ ukazuje na dieru v ráme Bernardína Hudecová.

Diera v ráme okna mala podľa Bernardíny Hudecovej vzniknúť od kamienka, ktorý odskočil spod prechádzajúcich ťažkých mechanizmov pracujúcich na stavbe.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Na mieste jednej škôlky šesť bytoviek

Komplex šiestich bytoviek vzniká na mieste, kde kedysi stála obľúbená škôlka. Posledné desaťročie chátrala. Firma, čo stavia byty, ju preto musela najskôr zbúrať.

Stavebník o problémoch starousadlíkov vie a tvrdí, že ich rieši. Ľuďom sa na radnici za nepríjemnosti súvisiace s hlukom a prašnosťou ospravedlnil.

„Na mieste bolo množstvo betónu, to by ste neverili, koľko tam toho naliali za bývalého režimu. Keď toto všetko máte povynášať, vznikne aj prach. Aj tak sa ale snažíme dopady na obyvateľov minimalizovať. Panely sme žeriavom odvážali a melieme ich na našom dvore, nie priamo na stavenisku,“ hovorí manažér stavby Viktor Šima.

Ak je dôvodné podozrenie, že domy ľuďom praskli v dôsledku stavby, spoločnosť podľa Viktora Šima zabezpečí statika, aby praskliny posúdil. Obyvateľov potom odškodnia. „Dáme tam stierku a aj im to zateplíme.“

Stavenisko v pokojnej časti Zlatých Moraviec zmenilo život mnohým rodinám.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Ako pri Ussuri

Ľudia sú tiež zúfalí z predstavy, že kde roky boli len rodinné domy, vzniknú trojpodlažné bytovky s desiatkami bytov a desiatkami parkovacích miest. Boja sa tienenia aj exhalátov. „Toto utrpenie nám tu hrozí celý život,“ povedala Anna Fabišová.

„Bytovky postavia do štvorca a dokola budú parkovať všetky autá. Výfukovými plynmi nám budú fúkať rovno do okien. Hustota obyvateľstva tu bude väčšia ako hustota Číňanov pri rieke Ussuri. Navyše podľa územného plánu je to pozemok pre občiansku vybavenosť, možno tam teda postaviť ihrisko, športovisko, obchod, alebo škôlku, no nie šesť bytoviek,“ hovorí Eva Mihalková.

Ivan Jedlovský, šéf Spoločného stavebného úradu povedal, že stavba má povolenie a je v súlade s územným plánom. Žiadne ďalšie informácie o výstavbe poskytnúť nechcel.

Podľa občanov už ale mesto chystá zmenu územného plánu.

Július Mihalko s desiatkami podpisov pod petíciu proti výstavbe bytoviek.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Šima: Okolie skrášlime

Investor tvrdí, že bytovky nič škodlivé pre svoje okolie neprinesú a naopak, zanedbané prostredie schátranej škôlky skultivujú. Plánujú aj zeleň a detské ihrisko.

„Bytovky nedosiahnu ani len výšku niektorých rodinných domov,“ hovorí Viktor Šima.

Manažér stavby Viktor Šima.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Projekt bytoviek na Ďatelinisku obhajuje. Povedal, že spomedzi záujemcov má už aj takých, ktorí žijú priamo na Ďatelinisku a o byty majú záujem.

„Majitelia stavby sú rodáci odtiaľto, záleží im na tom, ako to tu vyzerá. Dalo by sa na tomto zarobiť, ak by tu bolo možno šesť podlaží, ale s plánovanými tromi ledva pokryjeme úver,“ hovorí Šima.

Podľa neho príprava výstavby prebiehala transparentne a ktokoľvek aj z oblasti mimo Ďateliniska mal možnosť nahliadnuť do dokumentov a úradných rozhodnutí.

Obyvatelia ale veria, že stavbu zastavia aspoň do doby, kým sa nepreskúmajú všetky ich námietky.

Vizualizácia bytoviek.

ico

Byty Ďatelinisko

• vznikne šesť bytoviek

• celkovo v nich bude 85-90 bytov

• prvé dve bytovky majú odovzdať do októbra

• prekvapením je, že dopyt je hlavne po trojizbových bytoch

• rozmery budú podľa počtu izieb od 25 do 75 metrov štvorcových

• byty pôjdu do osobného vlastníctva

• cena sa predpokladá vo výške tisíc eur na meter štvorcový

• každý byt bude mať jedno parkovisko

Tomáš Holúbek

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Nikola Kováčiková medzi ocenenými

Na vyhlásení ankiet Slovenskej basketbalovej asociácie sa zviditeľnila aj Levičanka, ktorá háji nitrianske farby.

Blízke regióny

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Jawa stavila na retro vzhľad a čínsku techniku

Ponuku tradičnej českej značky obohatili modely Jawa 350 OHC a Jawa 660 Vintage.

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Kam vyraziť