Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Na sobáš na veľtrhu potrebovali povolenie od diecézneho biskupa

Trendom v svadbe je stále biela, na móle však pózovali aj čierne nevesty.

Súčasťou veľtrhu Svadba od A do Z boli aj módne prehlaidky svadobných šiat, súťaže tvorby vizážistov a dizajnérov.(Zdroj: (ČE))

NITRA. Svadobné i spoločenské šaty, topánky, obrúčky, šperky, kytice, trendy v svadobnom líčení i účesoch, slávnostné stolovanie či výzdoba. To všetko ponúkol veľtrh Svadba od A do Z, ktorý sa konal na Agrokomplexe.

Okrem ponuky svadobných salónov a iných firiem návštevníkov potešil najmä bohatý sprievodný program. Jeho súčasťou boli v sobotu aj dve svadby na živo. Diváci si nenechali ujsť ani nedeľné súťažné podujatia Naj nevesta 2012 a Svadobné šaty 2012, na ktorých si zmerali sily vizážisti, kaderníci a odevní dizajnéri zo Slovenska i Čiech.

Novinkou verejné svadby

„Tretí ročník veľtrhu sme chceli po prvýkrát zatraktívniť aj verejnými svadobnými obradmi. Vďaka našim dvom párom, ktorým sme takto pomohli, sa nám to podarilo. Spolu s našimi partnermi a vystavovateľmi sme im zdarma zabezpečili všetko od vizáže, cez svadobné šaty a oblek, kyticu, obrúčky, fotenie, svadobný obrad až po odvoz 9-miestnou limuzínou Chrysler. V ich réžii boli len svadobné hostiny,“ uviedla Alexandra Hečková, PR manažérka Agrokomplexu.

Keďže verejné svadby boli tento rok novinkou, páry vyberali spomedzi priateľov a známych, ktorých AX oslovil. V budúcom ročníku budú adeptov vyberať aj z radov verejnosti - už teraz majú záujemcov o takýto netradičný sobáš.

Verejnosť im neprekážala

Slávnostné okamihy prvého páru otvorila svadobná odobierka v podaní speváckeho zboru Cantica. Cirkevný obrad pred očami asi stovky príbuzných a priateľov, ale aj verejnosti, absolvovali Martina Gajdošová a Peter Szakmár z Nitry. Cudzí ľudia, ktorí sa slávnostnému aktu prizerali, im neprekážali.

„Cítim sa úplne v pohode. Splnili sme všetky náležitosti cirkevného obradu. Prítomnosť návštevníkov nám nie je na obtiaž, veď ani kostol nie je pri svadbe uzavretý pre cudzích,“ povedal 32-ročný mladomanžel Peter.

Výborne sa cítila aj novomanželka Martina Gajdošová. „Všetko je tak, ako som si predstavovala, hlavne cirkevný sobáš. Keby sme takýto obrad nemali tu, určite sa berieme v niektorom z nitrianskych kostolov. Ale zrejme neskôr, po mojich štátniciach, manžel ma k skoršiemu dátumu musel trochu prehovárať,“ prezradila nevesta, ktorá je piatačkou na FEM SPU. Manžel tú istú univerzitu skončil pred dvoma rokmi.

„Spokojná som aj so šatami, ktoré som si vybrala. Vždy som túžila po svadbe v tradičných bielych šatách,“ dodala 24-ročná Nitrianka. Po obrade novomanželov z výstaviska odviezla limuzína do Mlynáriec, kde ich už spolu s ostatnými svadobčanmi čakala hostina.

Zvláštna skúsenosť

Snúbencov sobášil kňaz Martin Vitek, praxujúci diakon vo farnosti Nitra Dolné mesto. Ako miništrant mu pomáhal Ľuboš Mihálka, tretiak kňazského seminára.

Martin Vitek má za sebou už desiatky svadobných obradov, ale ako povedal, tento na veľtrhu bol prvý v priestoroch mimo kostola. „Väčšinou je cirkevný sobáš spojený s liturgickým miestom. Na takýto netradičný obrad treba povolenie diecézneho biskupa. Tento sobáš bol pre mňa preto ojedinelou a zvláštnou skúsenosťou,“ povedal pán farár. Obrad mimo kostola sa však v ničom neodlišoval od obradu v chráme. Prebiehal pred improvizovaným oltárom s krížom, nechýbalo posvätenie prsteňov svätenou vodou, ani malý krížik s Ježišom ako dar od farského úradu.

„Aj pri výnimočnej sviatosti mimo kostola sa dajú bežne preniesť veci, ktoré pri obrade potrebujem. Presne som dodržal aj liturgický text, ktorý sa nemôže meniť ani mimo kostola.“

Dredy a tetovanie

Druhý pár Dominika Šinkovičová z Nitry a Daniel Gábriš z Nových Zámkov mal civilný, tak trochu rockovo ladený sobáš. Oddal ich samotný primátor Jozef Dvonč, počas obradu im hrala skupina Best. Novomanželia mali síce klasické svadobné oblečenie, nevestu však zdobilo tetovanie a ženícha „irokéz“ končiaci dredmi až po pás.

„Na myšlienke zobrať sa takto verejne sme sa viac-menej spolu dohodli. Páči sa nám to takto. Vždy sme túžili po netradičnej svadbe,“ prezradila nevesta.

Inšpirácia Disneyom aj Twilight ságou

Z bohatej ponuky svadobných salónov až prechádzal zrak. Každá z vydajachtivých žien či slečien si mohla vybrať podľa svojho gusta. Kto nevyberal, aspoň obdivoval. Raritou na veľtrhu boli napríklad krémovobiele šaty zo ságy Twilight o upíroch, ktoré mala na svadbe s Edwardom hlavná hrdinka Bella.

„Návrhárkou originálu týchto šiat je Carolina Herrera. Ich repliky môže oficiálne vyrábať len značka svadobných šiat Alfred Angelo,“ hovorí Ivana Hubinská, majiteľka svadobného salóna Lilienne, ktorý je zastúpením značky Alfred Angelo pre SR a ČR. „Veľký záujem je aj o šaty disneyovskej kolekcie, ktoré štúdio Walta Disneyho spravilo opäť so značkou Alfred Angelo. Máme šaty všetkých sedmich princezien,“ dodala Hubinská

Svadba, to nie je len oblečenie či hostina, ale aj doprava na úrovni. Čo tak luxusnou bielou limuzínou? Na výstave bol práve takýto Lincoln s kapacitou 9-10 osôb, ktorý inak stojí 27-tisíc eur.

„Cenník robíme pre každého individuálne, ale všeobecne vyjdú dve hodiny jazdy na 200 eur, v čom je zarátaných 40 km. Auto požičiavame aj so šoférom, vo vnútri si hostia dajú šampanské a niečo malé pod zub,“ prezradila Monika Baranecová z firmy v Hornej Seči pri Leviciach. „Auto si požičiavajú nielen svadobčania. Nedávno ho využil jeden ocko ako prekvapenie na narodeniny svojej dcéry.“

Maľované na telo

Pozornosť návštevníkov pútali aj polonahé modelky, ktorých telo „hore bez“ zdobilo maľovanie, zastupujúce vrchný diel svadobných šiat. Spolu s modelmi, odetými v pánskych značkových svadobných oblekoch, pózovali pre fotografie, ktoré budú súčasťou trošku pikantnejšieho katalógu.

„Čo si budeme hovoriť, nahota predáva,“ potvrdila autorka malieb Andrea Jacková z Piešťan, inak trojnásobná majsterka SR v maľovaní na telo, ktorá na konte má aj jeden titul majsterky ČR. Maľuje vodou zmývateľnými farbami, na menšie plochy tela používa aj špeciálne farby, ktoré sa vplyvom tepla či potu neroztekajú.

„Táto záľuba sa stala mojím povolaním - robím to už asi 18 rokov. Začala som najprv s facepaintingom, neskôr to prešlo do bodypaintingu, ktorý robím 6 rokov. Dá sa povedať, že sa tým dokážem uživiť,“ vraví pani Andrea. Práca s ľuďmi ju baví, každý deň je na inej akcii, stretáva nové tváre. „Je to veľmi kreatívny proces, modelku vždy „ponorím“ do inej maľby.“

Snáď najviac zaujímavou bola hneď jej prvá zákazka. Na telo modelky namaľovala líšku. „Bolo to na plese poľovníkov, ktorí si chceli streliť korisť. Konce štetcov si natreli do červenej farby a hádzali ich do „líšky“ akoby ju strieľali.“

Popri ženách maľuje autorka svoje výtvory aj na mužoch. „Ako správnej žene sa mi to dobre robí. Vyberám si najmä takých modelov, ktorí nemajú chlpatú hruď. Ale u nich nie je problém oholiť sa,“ vysvetlila Andrea Jacková.

Miriam len v bielom

Súčasťou veľtrhu boli súťaže Naj nevesta 2012 a Svadobné šaty 2012. O ceny v nich súperili vizážisti, kaderníci a odevní návrhári – študenti dizajnu, profesionáli i amatéri mimo branže. Na móle sa prechádzali klasické biele, krémové nevesty, ale aj "pepitové", čierne, s nafúknutými balónikmi a všelijako inak extravagantné.

V porote hodnotiacej dizajnérov zasadali aj dvaja Nitrania – televízna moderátorka Miriam Kalisová a módny návrhár Andrej Baraník.

Ako si Miriam predstavuje svoj svadobný deň? „Najmä aby bol ten deň príjemný a boli pri mne všetci, ktorých mám rada. To je asi hlavné kritérium. Šaty a doplnky sú druhoradá, aj keď nie nepodstatná vec. Ja sa ale nebojím, Andrej Baraník mi ušije krásne šaty,“ vraví moderátorka.

„Nemám ešte konkrétnu predstavu, nechám si od neho poradiť. Ale určite viem, že šaty chcem biele, s inou farbou nepočítam, nejaký jednoduchý účes a zrejme aj závoj. Ten si žena môže dať raz-dvakrát v živote, tak prečo to nevyužiť?“ prezradila Miriam. S jej priateľom – trénerom fitnes a modelom Martinom Šmahelom, sú spolu tri roky, sú zasnúbení a svadba je vraj na spadnutie. Na otázku „kedy“ však Miriam záhadne dodala: „Neviem, uvidíme!“

Módny návrhár Andrej Baraník tvrdí, že v svadobných modeloch je to dnes rôznorodé. Či má nevesta krátke či dlhé šaty, je to stále trendy. „Ale myslím si, že biela klasika je vždy v popredí, maslová farba je už na ústupe, takisto flitre a perličky, skôr začína dominovať jednoduchosť. Stále letia korzety, aj keď je to pre mňa „na jedno kopyto“, ako sa hovorí. V materiáloch prevládajú hodváby a tyly,“ hovorí návrhár.

„Šaty však vždy treba prispôsobiť postave – nízka žena by si nemala dať široké šaty, vyzerala by ako bábika na torte, vyššia nevesta si ich naopak môže dovoliť.“

Nadčasové šaty

Súťaž vizážistov a kaderníkov Naj nevesta 2012 zastrešovala Renáta Lenčešová, teamlíderka z agnetúry LeRen. Podľa nej ťažko stanoviť trendy v týchto smeroch, pretože vždy ide o osobnosť nevesty - či je romantická alebo extravagantná. „Šaty, mejkap, vlasy i kytica musia vzájomne ladiť a podčiarknuť temperament ženy. Musí sa vo všetkom dobre cítiť, musí žiariť, musí to byť jednoducho „ona“,“ hovorí Renáta Lenčešová.

„Trendom je preto robiť mejkap i účes štýlový, vždy k povahe ženy, k tvaru očí, tváre a podobne. Svadobné líčenie by malo trvať aspoň jednu hodinu, účes takisto. Netreba zabúdať na to, že celková vizáž nevesty musí ladiť aj so ženíchom, ale aj s prostredím, v ktorom sa svadba koná.“

Súťaž odevných dizajnérov mala pod palcom módna návrhárka Zuzana Bottková. Ako povedala, pri tvorbe sa neriadi módnymi trendmi, ale tým, ako žena vyzerá a akoby sa v šatách chcela cítiť.

„Komerčné salóny riešia súčasné trendy veľmi špecificky - inšpirujú sa tvorbou svetových módnych salónov. V súčasnosti je v svadobnej móde stále aktuálna biela, krémová, letí krajka, bohaté krinolíny, ale aj jednoduché splývané šaty,“ konštatuje Zuzana Bottková.

„My módni dizajnéri dávame svadobným šatám iný, nadčasový rozmer, aj keď vieme vytvoriť aj konfekciu, špecifickú pre toho-ktorého zákazníka. Vyhovieme však aj odvážnym dámam. Robila som napríklad zákazníčke úžasný komplet - červený korzet s bielou sukňou, žiadané sú aj bledomodré či svetlofialové šaty. Nie je toho však veľa, Slovensko je zatiaľ konzervatívne.“

Cirkevný sobáš na veľtrhu mali Martina Gajdošová a Peter Szakmár z Nitry.

Sobášil ich diakon farnosti Dolné Mesto Martin Vitek.

Civilný sobáš mali Dominika Šinkovičová z Nitry a Daniel Gábriš z Nových Zámkov.

Sobášil ich primátor Nitry Jozef Dvonč.

Trendy vo vizážistickej i dizajnérskej tvorbe.

Časť ocenených vizážistov s modelkami.

Tieto modely súťažili o ceny súťaže Svadobné šaty 2012.

Andrea Jacková s pomaľovanými modelkami.

Trendom v svadobnej móde je stále biela, ale...

... na móle pózovali aj čierne nevesty.

Odvážny pepitový model.

V porote zasadli aj dvaja Nitrania - Miriam Kalisová a Andrej Baraník.

Ivona Hubinská s modelom šiat, ktoré mala na sebe Bella v Twilight ságe.

Modelka Petra Pochabová ako šatách Snehulienky z disneyovskej kolekcie .

Odvoz páru v tejto luxusnej limuzíne Lincoln s kapacitou 9-10 osôb vyjde zhruba 200 eur na dve hodiny. FOTO: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili 1 786
  2. Petíciu proti korupcii môžete podpísať na Pešej zóne 902
  3. Lancz už nie je trénerom Šale 711
  4. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 397
  5. Gól jari č. 12: Vlado Pleva namieril pod brvno (+VIDEO) 292
  6. Moravce nemajú kam pochovávať 233
  7. Nitránsky rínek predstaví tvorbu umelcov a ponúkne aj farmárske produkty 170
  8. Iuventa využila prvý mečbal, Šaľa má striebro (+FOTO) 151
  9. Behúlová víťazne na medzinárodnom turnaji 146
  10. Veriaci oslávili Nanebovstúpenie Pána omšou v ruinách kláštorného kostola 134

Najčítanejšie správy

Nitra

Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili

Na podozrivého ôsmaka upozornili učitelia. Polícia prišla do školy s vycvičeným psom.

Petíciu proti korupcii môžete podpísať na Pešej zóne

Študenti chcú vyzbierať stotisíc podpisov. V takom prípade sa ich požiadavkami musí zaoberať parlament.

Lancz už nie je trénerom Šale

Klubová legenda končí po vzájomnej dohode.

Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre

Pozemky sú už podľa ministerstva dopravy vysporiadané. V júni prídu archeológovia.

Gól jari č. 12: Vlado Pleva namieril pod brvno (+VIDEO)

Kapitán Alekšiniec čakal na prvý tohtosezónny gól do 26. kola. Stál však za to!

Blízke regióny

V nemocnici chýbajú lekári. Novým ponúkajú náborový príspevok 5-tisíc eur

Akútny nedostatok minimálne desiatich lekárov chce vedenie levickej nemocnice vyriešiť nemalým náborovým príspevkom.

Treťoligové Šurany odvolali trénera

Milan Pavlovič už nie je trénerom nováčika

Žiak predával v škole marihuanu

Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície obvinil z drogovej trestnej činnosti len 14 ročného chlapca.

FOTOGALÉRIA: Rozlúčková slávnosť šurianskych maturantov

Čerství absolventi školy obdržali maturitné vysvedčenia z rúk riaditeľky.

Športová hala už dosluhuje, problémom je voda aj teplo

Rozsiahly objekt využívajú pravidelne športovci, konajú sa tu aj príležitostné predajné či kultúrno-spoločenské akcie. Hala je však na konci životnosti, náklady na rekonštrukciu sa šplhajú do miliónov.

Všetky správy

Američania obkľučujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú dve americké lietadlové lode. Ďalšie môžu čoskoro pribudnúť.

V Bratislave žije štvrť milióna cépečkárov, najviac ich nie je v Petržalke

Dáta z mobilov tiež ukázali, že kancelárske centrá pojmú toľko ľudí ako stredne veľké mesto.

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

Funkcionár Zvolena neveril vlastným očiam, keď čítal požiadavky niektorých hráčov

Dušan Mráz priznal, že je v kontakte s brankárom Jánom Lašákom. Radi by sme ho videli v štruktúrach nášho klubu, tvrdí.

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

Kam vyraziť