Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Prvý rómsky autor románov krstil ďalšiu knihu

V súčasnosti pripravuje Ladislav Tavali knihu o rómskych hudobníkoch zo Sládkovičova.

(Zdroj: EVA SUDOVÁ)

SLÁDKOVIČOVO. Ladislav Tavali je prvým píšucim rómskym autorom románov na Slovensku. Nedávno krstil druhý diel knihy O grasta vaš o kamibe - Kone za lásku.

Nesie v sebe posolstvo

Ústrednou témou príbehu je láska a vzťahy Rómov a gadžov -Slovákov. Tavali rozoberá podrobne osudy v rodinách Pšeničkovcov, Mézgovcov a ďalších postáv, ktoré vstupujú do deja. Kniha obsahuje autobiografické prvky, keďže časť deja sa odohráva v Sládkovičove, v cukrovare. Autor sa pri písaní inšpiroval skutočnou udalosťou, ktorá sa stala v päťdesiatych rokoch.

„Cigán vtedy ušiel s bielym dievčaťom maďarskej národnosti do Čiech. Mali sa radi, ale tu zostať nemohli, na Slovensku by sa ich láska nemohla rozvíjať,“ hovorí Tavali.
Kniha podľa jeho slov nesie v sebe aj posolstvo. To spočíva v skutočnom zobrazení Rómov. To, ktoré sa prezentuje v súčasnosti, je podľa Tavaliho skresľujúce.

„Napríklad Rómovia na východnom Slovensku žijú na okraji spoločnosti, pretože spoločnosť sa k nim tak správa. Bolo by dobré dať im prácu, pretože Cigán pracovať vie, len je odsúdený na to, že robiť nebudeš, nepotrebujeme ťa. Ale každý má na tom svoj podiel viny,“ vraví spisovateľ.
Práve touto knihou chce byť pre všetkých príkladom a ukázať, že dá sa „žiť aj inak“.

Voda zo studničky v cintoríne

Román Kone za lásku je trilógia, ktorej prvý diel vyšiel už v roku 2010 v náklade 800 kusov, práve tak ako druhý diel. Posledný by mal vyjsť na budúci rok opäť s finančnou pomocou útvaru podpredsedu vlády SR pre ľudské práva a národnostné menšiny. Ten poskytol grant vo výške 7-tisíc eur a 5-tisíc eur.

Krstnou mamou knihy je bývalá učiteľka Ladislava Tavaliho Alica Dömötörová. Obe pokrstila vodou. Tá znamená pre spisovateľa symboliku, ktorá sa viaže na detstvo. Ako malý pil vodu zo studničky, ktorá je v cintoríne, pri ktorom býval a „nezabudol na ňu“.

„V tretej knihe sa vzťahy vyjasnia, usporiadajú, staré krivdy sa zabudnú a viac-menej aj odpustia. Končí sa to sobášom,“ prezradil koniec romantického príbehu Tavali.
Kniha je rozdelená do troch častí. Je to zámerné kvôli rozsahu. Dielo je totiž dvojjazyčné, napísané v slovensko-rómskej mutácii. „Nedávno sme mali v Galante verejné čítanie a tých, ktorí vedeli po rómsky, viac zaujali tie rómske texty ako slovenské. Asi je to v rómčine pútavejšie.“

Získal štipendium

Prvotinou rodáka zo Sládkovičova z roku 2007 bola zbierka poviedok napísaná v slovenskom a rómskom jazyku Nemenná krv. O rok neskôr nasledovala zbierka Život rómskych detí, v roku 2009 napísal knihu Šúko a Apolka.
V súčasnosti pripravuje ďalšiu knihu o rómskych hudobníkoch zo Sládkovičova. Od Literárneho fondu už za to získal štipendium vo výške 150 eur. Udelil mu to už po druhýkrát.

„Ešte ako dieťa som rád čítaval cestopisy, dobrodružné romány. Už vtedy som si uvedomoval, že by som niečo vedel napísať. Keď som išiel na invalidný dôchodok, lámal som si hlavu nad tým, čo budem robiť, aby som sa nenudil. Tak som začal písať a vyzerá to tak, že sa to ľuďom páči.“

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Blízke regióny

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Dávid zo Suchej sa našiel, prihlásil sa na polícii

Polícia po mladíkovi pátrala od piatku.

Všetky správy

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Bývalý minister práce Mihál odchádza pre postoje Sulíka z SaS

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Kam vyraziť