Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Cestovné v Nitre bude drahšie, počet spojov klesne

Ľudia, ktorí si kupujú lístok u vodiča, zaplatia 70 centov namiesto súčasných 60. Ak jazdia na čipovú kartu, cestovné im vzrastie zo 40 na 50 centov.

Zmeny v mestskej autobusovej doprave začnú platiť od apríla.(Zdroj: (JK))

NITRA. Cestovné v mestskej autobusovej doprave ide od apríla hore, vo štvrtok o tom rozhodli poslanci. Ceny sa zmenia po prvý raz od roku 2004. Percento zdraženia sa líši podľa jednotlivých kategórií cestujúcich. Niektorí dôchodcovia ušetria.

Zmeny začnú od apríla platiť aj v cestovnom poriadku. Dopravca avizoval, že niektoré linky „zmenia trasu, prípadne budú zrušené alebo nahradené inými súbežnými linkami“. Autobusy by mali po novom ročne prejazdiť o 3,5 percenta menej kilometrov ako teraz.

Žiadne autobusové zastávky sa podľa primátora rušiť nebudú. Naopak, jedna pribudne pred novým zariadením pre seniorov na Jánskeho ulici (Zobor). Niektoré zastávky s neaktuálnym názvom budú premenované.

Drahšie, ale aj lacnejšie

Občiansky cestovný lístok na čipovú kartu zdražie zo 40 na 50 centov. V prípade, že si ho cestujúci kúpi u vodiča, zaplatí namiesto súčasných 60 až 70 centov.

Dôchodcovský lístok (do 70 rokov) na čipovú kartu ide hore z 27 na 30 centov. Detský a študentský „čipový“ lístok bude stáť 25 centov - dnes je to 20 centov.

Zdražie aj detský a študentský jednorazový lístok kúpený u vodiča, a to z 30 na 40 centov. Štyridsať centov zaplatia u vodiča tiež dôchodcovia do 70 rokov, čo je toľko ako teraz.

Zmena nastane u 24-hodinového cestovného lístka, ktorého cena narastie z 1,7 na 2 eurá. Týždenný cestovný lístok zdražie zo 6,70 na 8 eur. Občiansky mesačný lístok bude naďalej stáť 20 eur, deti a študenti budú mesačne platiť 12 eur, čo je o dve eurá viac ako dnes. Štvrťročný občiansky cestovný lístok zostane v cene 50 eur. Štvrťročný detský a študentský bude stáť 30 eur (dnes je to 25 eur).

Dôchodcovia do 70 rokov, ktorí využívajú mesačný cestovný lístok, zaplatia od apríla menej - suma klesne z 13,50 na 12 eur. Štvrťročný cestovný lístok ich vyjde 30 eur namiesto súčasných 33,50 eur.

Ročný cestovný lístok (186 eur) úplne zrušia, pretože sa prakticky nevyužíva. Nahradí ho polročný lístok za 90 eur. Ďalšou zmenou je, že na študentský lístok budú môcť jazdiť len študenti do 26 rokov, čo je o dva menej ako v súčasnosti. Mesto zosúladilo vekovú hranicu s ostatnými mestami a krajinami EÚ.

Novinka pre dôchodcov

„Dôchodcovia nad 70 rokov, držitelia preukazov ZŤP, Janského plakety (od bronzovej po diamantovú) a Kňazovického medaily budú od apríla cestovať prakticky zadarmo. Zavádzame pre nich evidenčný polročný cestovný lístok, ktorý bude stáť 1 euro,“ povedal primátor Jozef Dvonč.

Dôchodcovia nad 70 rokov a držitelia spomínaných ocenení v súčasnosti platia za jednu jazdu 10 centov. Ak sa im nechce vybavovať čipovú kartu, môžu za nezmenených podmienok cestovať aj po 1. apríli.

Úplne zadarmo sa budú naďalej voziť deti do začiatku povinnej školskej dochádzky a držitelia preukazov Konfederácie politických väzňov a Zväzu protikomunistického odboja. Zadarmo zostáva preprava osoby odkázanej na invalidný vozík, nevidiaceho, detského kočíka s dieťaťom či batožiny a psa.

Zachovaný zostáva aj bezplatný prestup do 40 minút pre držiteľov elektronickej čipovej karty. Nákup samotnej čipovej karty ale bude drahší. Cestujúci namiesto súčasných 0,03 eura zaplatí 3 eurá. Ak kartu stratí, za novú mu zaúčtujú 4 eurá.

Zmeny v grafikone

Veľa zmien prinesie nový grafikon. V porovnaní s tým súčasným je úspornejší. „Niektoré linky zmenia trasu, prípadne budú zrušené alebo nahradené inými súbežnými linkami,“ povedal Vladimír Šimko z Veolia Transport Nitra.

Frekvencia sa zníži u málo vyťažených spojov, nájdu sa však aj časti mesta, kde autobusové spoje pribudnú. Avizované je napríklad „výrazné zlepšenie obsluhy Viničiek predĺžením väčšiny spojov linky 32“.

Vznikne tiež nová linka 29 „ako odpoveď na požiadavku spojenia polikliniky Chrenová a Triedy Andreja Hlinku“. Linka bude premávať v pracovných dňoch dopoludnia, jedenkrát za hodinu. „Rešpektovali sme požiadavku ľudí, aby v dopoludňajších hodinách od polikliniky Chrenová išiel autobus nielen po Výstavnej, ale aby sa točil po Triede Andreja Hlinku,“ povedal primátor Jozef Dvonč.

Od apríla sa napríklad zhorší spojenie mesta s priemyselným parkom v Dražovciach, zníži sa počet spojov na linke 30 v čase špičky, ako aj počet spojov jazdiacich po Kmeťkovej ulici (odklonením linky 4 cez Nábrežie mládeže).

Primátor povedal, že mesto chce, aby bola zabezpečená dostatočná obslužnosť, „ale nemôžeme od mestskej autobusovej dopravy očakávať, že bude chodiť každých 5 minút, alebo že bude chodiť až k bytom klientov“.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Ako dávni migranti zmenili Európsku DNA? Prišli len muži a kone

Tretia hlavná migračná vlna zanechala stopu v Európanoch až dodnes.

Kam vyraziť