Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Od žrebovania nájomníkov bytov sa mesto dištancuje

Mestskí poslanci sa kúpou nadštandardných bytov opakovane nezaoberali. Radnica naďalej rokuje s firmou. Medzitým dostala ďalšiu ponuku.

Bytové domy Harmónia na Klokočina. Mesto uvažuje nad ich kúpou od firmy.(Zdroj: MIRIAM HOJČUŠOVÁ)

NITRA. Mesto sa dištancuje od avizovaného žrebovania nájomníkov bytov, ktoré sa nachádzajú v súkromnom komplexe Harmónia.

„Žiadne losovanie v našich priestoroch sa nekonalo. Keď si niečo robí Doprastav, tak sa ich opýtajte, ale ja s tým nechcem nič mať,“ reagoval primátor Jozef Dvonč.

Nespokojná radnica

Potvrdil, že mesto naďalej rokuje so spoločnosťou Doprastav Development o odkúpení bytov, ktoré by potom ponúklo obyvateľom do prenájmu. K žiadnej dohode ale dodnes neprišlo, byty zostávajú súkromné. Napriek tomu údajne firma avizovala žrebovanie nájomníkov „mestských bytov“.

„Klient mal papier od Doprastavu, kde bolo číslo bytu a jeho číslo. Mal prísť 30. - 31. januára na losovanie do našich priestorov. Od tohto sme sa dištancovali,“ upresnil primátor.

„Na jeden byt evidujú viac záujemcov, preto chceli medzi nimi losovať. Zisťovali, či máme 30. a 31. januára obsadenú veľkú zasadačku,“ dodal prednosta Igor Kršiak.

Aj on tvrdí, že firma použila termín mestské byty: „Požiadali sme ich, aby prestali spájať byty Harmónia s mestom, pokiaľ to nebude schválené mestským zastupiteľstvom. Rešpektovali to.“

O vyjadrenie sme požiadali aj spoločnosť Doprastav Development, do uzávierky sme ho nedostali. Firma dodnes nereagovala ani na naše otázky z decembra.

Poslancov avizované žrebovanie zarazilo. „Ak aj mesto kúpi tie byty, samo rozhodne, kto v nich bude bývať," povedali nám.

Pribudla ďalšia ponuka

Byty v komplexe Harmónia na Klokočine sú nadštandardné. Podľa materiálu, ktorý ešte v decembri dostali poslanci, by malo mesto zaplatiť za 42 bytov a 43 garáží vyše 4,2 milióna eur.

Peniaze by banke splácalo tridsať rokov z vybratého nájomného. Napríklad za väčší trojizbový byt by nájomník platil viac ako 500 eur.

Viacerí poslanci označili transakciu za rizikovú. Kritizovali, že mesto ide zachraňovať súkromnú firmu, ktorej sa v čase krízy nedarí byty predať. Primátor vtedy povedal, že firma Doprastav Development kontaktovala mesto so svojou ponukou už pred niekoľkými mesiacmi.

Poslanci sa ňou zaoberali v decembri. O zámere kúpiť byty nerozhodli. Návrh vrátili na dopracovanie, zatiaľ sa ním opakovane nezaoberali. Medzitým sa na radnicu so svojou ponukou obrátila spoločnosť Dynamik, ktorá má tiež voľné byty.

Primátor povedal, že zoberú do úvahy všetky ponuky: „Hľadáme model, ako byty (súkromné - pozn. red.), ktoré sa nedajú predať, sprístupniť ako nájomné byty."

ico

Mestské štartovacie byty?

Paradoxom je, že súkromné byty v komplexe Harmónia nazvala mestskými nielen firma - pred časom niečo podobné urobil aj primátor.

Ešte na jeseň poslal ľuďom do schránok oficiálny list, v ktorom informoval o „mestských štartovacích bytoch“. Pri kontaktných údajoch je v liste doslova napísané: „V prípade záujmu o prenájom mestského štartovacieho bytu nás, prosím, kontaktujte a dohodnite si termín obhliadky vášho budúceho bytu.“ Byty pritom patria firme.

Podľa primátora chcelo mesto len otvoriť verejnú diskusiu a zmapovať záujem o byty.

(mh)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

Šaľa zdolala St. Gallen a je v hre o postup

Hráči HKM Šaľa slávili v sobotu večer víťazstvo vo Vyzývacom pohári mužov (Challenge Cup) 2016/2017.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

RETRO FOTOGALÉRIA: Najväčší rozmach Levíc priniesli predrevolučné roky

Na satelitných snímkach z vesmíru vidieť, ako sa rozrastalo a zahusťovalo sídlo okresu od roku 1984. Zmeny sa dochovali aj na dobových fotografiách.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Kam vyraziť